• Hakkında.
 • Anlatımlı Bebek Örgü elbise, bere Yapımı


  anlatimli-bebek-orgu-elbise-bere-yapimi

  http://www.bebekvar.net/images/stories/bebekorgu23.jpg

  Bravo, Bebe 1 x 100 gr
  Örgü Düz örgü, Ajur, Zincir ve trabzan
  Şiş 4 mm, 5 mm
  Tığ 3 mm
  İlave 2 adet düğme, pembe kurdele, tül
  Ölçüler 6 ay, (9 ay), 12 ay, 18 ay,
  Örgü açıklamaları (9 ay) içindir.

  ELBİSE

  Elbisemizi örmeye yakadan başlayacağız. 4 mm şiş ile 44 ilmek atalım. 1 haraşo sırası 2 sıra ördükten sonra 1 sıra delikli ajur ve
  1 haraşo sırası yapalım. Kol ve beden ilmeklerini ön 7 + 1 + kol 7 + 1 + 12 arka + 1 + 7 kol + 1 + 7 ön olarak ayıralım. Artırmalarımızı her düz yüzde 1 er işaret ilmeğimizden önce ve sonra yapacağız. Kolları haraşo, ön orta
  2 şer ilmeği haraşo geri kalanını ve arka bedeni düz örgü yapalım. Kollardaki haraşo sıramız 11 olduğunda 1 sıra ajur yapalım. 2 sıra daha haraşo ördükten sonra kol ilmeklerini kapatalım.
  Ön parçaları tek şişte toplayalım ve 5 mm şişe geçelim. İlk 7 ilmeği ördükten sonra 1 ilmek örüp 1 ilmek artıralım. Son 7 ilmeğimizi artırma yapmadan örelim. 65 ilmeğimiz olur. Artırmalarımızı robadan 10 cm ve 15 cm sonra her iki yandan 1 er ilmek yaparak tamamlayalım. Etek örgü boyumuz 22 cm olduğunda 2 haraşo sırası + 1 sıra ajur + 2 haraşo sırası ördükten sonra bitirelim.

  Arka beden 38 ilmektir. 5 mm şişimize geçerken her iki baştan 1 er ilmek arıtalım ve büzgü işlemini ön beden ile aynı uygulayalım.

  Beden ajuru ilk sırada 5 ilmek ör + ip at ve ikisini bir al + 7 ilmek ör deseni tekrarla. Çarpar ajur deliklerini 6 sıra sonra baştan 2. ilmeğe ve bir önceki ajurların ortasına gelecek şekilde uygulayalım.

  Dikiş Yan dikişlerini yapalım. Düğmelerimizi dikelim.

  BABET PATİK

  Bebe 100 beyaz yünümüz ve 5 mm şiş ile 24 ilmek atalım. Bir haraşo sırasından sonra 12 ilmek örüp 1 ilmek artıralım. 33 ilmek olana kadar her sırada orta ilmekten sonra artırma yapalım. 7 haraşo sırası tamamlandıktan sonra 1 sıra ajur + 3 haraşo sırası örelim. Kapatırken ilk 12 ilmeği tek tek, sonraki 9 ilmeği 3 defa 4 ilmeği bir alarak ve son 12 ilmeği tek tek kapatalım. Arka dikişini yapalım ve ajur dikişlerinden kurdele geçirelim.

  Bebek örgü patik, elbise

  BERE

  8 zincir çekip birleştirelim ve halka oluşturalım.
  1. sıra 5 zincir çekip halkaya bağlayalım. Aynı işlemi 15 kere tekrarlayalım.
  2-3-4-5-6. sıralar 4 zincir çekerek bir sonraki dilimin üzerine bağlayarak sırayı tamamlayalım.
  7-8-9-10-11-12-13. sıralar 5 zincir çekerek bir sonraki dilimin üzerine bağlayarak sırayı tamamlayalım.
  14. sıra Bağlantı yerlerinin üzerinden 1 adet ve dilimlerdin içinden 3 er adet trabzan çıkartarak sırayı tamamlayalım.
  15. sıra 3 zincir çekip dibine battıktan sonra 1 zincir çekelim ve bir trabzan atlayarak batalım. Sıra sonuna kadar aynı şekilde devam edelim.
  Çiçek 6 zincir çekerek halka oluşturalım.
  1. sıra 3 zincir çekip 3 trabzan yapalım ve dolamadan halkaya batarak bağlayalım. Tekrar
  3 zincir çekerek 3 trabzan yapalım ve dolamadan halkaya bağlayalım. 5 adet yaprağımız olan kadar devam edelim.
  2. sıra 7 zincir çekelim ve yaprak aralarına bağlayalım. 5 adet 7 zincirlik ilik oluşturalım
  3. sıra 3 zincir çekelim ve 1. iliğin içinden 4 trabzan yaptıktan sonra, tığa dolamadan iliğin bağlantısına bağlayalım. Aynı işlemi 4 defa daha tekrarlayalım.
  Dikiş 100 cm x 18 cm tülü, 18 cm in ortasından yapacağımız bol bir dikiş ile büzelim ve bağlayalım. Beremizin bitim yerinden 5 cm yukarısına tutturduktan sonra üzerine hazırladığımız çiçek motifini yerleştirelim

  Yazının kaynağı: Bravo Dergisi