• Hakkında.
 • Tag Archives: biyografisi

  Victor hugo hayatı

  Victor hugo hayatı Victor Hugo 26 Şubat 1802’de Fransa’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra kendini tümüyle edebiyata adadı. 1824 yılında Fransız coşumcularının (romantikler) yayın organı olan La Muse Française dergisini kurdu. Cenacle adını taşıyan coşumcu sanatçılar çevresinin üyesi ve onun odak noktası oldu. 1830-1843 arasında en verimli dönemlerinden birini yaşadı.

  Nene hatun kimdir

  Nene hatun kimdir Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır. Aziziye savunmasına 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak katılmıştır.

  Ertuğrul sağlam hayatı ve biyografisi

  Ertuğrul sağlam hayatı ve biyografisi 2009-2010 sezonuda devrim yapark Burasaspor’u şampiyon yaptı ve kariyerinin zirvesine çıktı Ertuğrul Sağlam 19 Kasım 1969’da Zonguldak-Ereğli’de doğdu. Futbola Fenerbahçenin altyapısında başlayarak Gaziantepspor’da profesyonel futbol hayatına başladı. 2 yıl Gaziantepspor’da oynadı. 1990 yılında Samsunspor’a transfer oldu. Spor Akademisi’ni bitirdi ve daha sonra aynı bölümde master yaptı.

  Gazneli mahmutun hayat biyografisi

  Gazneli mahmutun hayat biyografisi azneliler Devleti’nin en büyük hükümdârı ve Hindistan Fâtihi Gazneli Mahmut 2 Kasım 971 tarihinde doğdu. Babası Sebük Tegin annesi ise Zâbulistan bölgesinden asil bir âilenin kızıydı. Daha gençlik yıllarında devlet idaresinde görev almaya başladı ve babasının yanında katıldığı savaşlarda cesâret ve zekâsıyla kendini gösterdi. Babası Sebük Tegin’in vefâtı üzerine orada bulunan küçük kardeşi İsmâil yerine geçti ise de Sultan Mahmut hemen Gazne’ye giderek mülkünü kardeşinin elinden aldı ve saltanatını îlân etti […]

  Gazneli mahmutun hayatı ve vefatı

  Gazneli mahmutun hayatı ve vefatı Gazneliler Devleti’nin en büyük hükümdarı ve Hindistan Fatihi Gazneli Sultan Mahmut, 2 Kasım 971 tarihinde doğdu. İyi bir öğrenim gördü. Büyük bilginlerin elinde yetişti. Mert ve cesur bir insandı. Gazneli Mahmut’un babası Sebüktekin, Samanoğulları Devleti’nin Horasan valisi idi. Sebüktekin cesur ve güçlü bir insandı. Samanoğulları’na karşı bağımsızlığını ilan etti. Gazneliler Devleti’nin kurucusu Sebük Tegin’in oğlu olan Gazneli Mahmut, genç yaştan itibaren devlet idaresinde görev aldı. Babası sağ iken Horasan valiliği […]

  8. cumhurbaşkanı turgut özal’ın biyografisi

  8. cumhurbaşkanı turgut özal’ın biyografisi 1927 yılında Malatya’da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1952 yılında A.B.D’ne giderek ekonomi tahsili gördü. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcısı oldu ve Türkiye’nin elektrifikasyonu ile ilgili projelerde çalıştı.

  Güreşçi yaşar doğu biyografisi

  Güreşçi yaşar doğu biyografisi Ünlü Türk güreşçisi Yaşar Doğu, 1915 yılında Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğdu. Dedesinin köyü olan Emirli’de büyüdü. Güreşe orada başladı. 1938 yılında Ankara’da askerliğini yaparken minder güreşine çıktı. Bir yıl içinde millî takıma yükseldi. Oniki yıl süreyle (1939-1951) Ay-Yıldızlı mayo altındaki yerini muhafaza etti. Bu süre içinde katıldığı 7 şampiyonanın 6’sında şampiyonluğu kazandı. 1961’de Ankara’da vefat etti. Kabri oradadır.

  İsmail Hami Danişment biyografisi

  İsmail Hami Danişment biyografisi 1889 yılında, Amasya’nın Merzifon ilçesinde doğdu. Babası Cebeli Garbi mutasarrıflarından Kamil Paşa’dır. Siyasal Bilgiler Okulu’nu bitirdi. Ayrıca Kollej de France’da okudu. Sivas Kongresi’ne İstanbul delegesi olarak katıldı. Sivas Kongresi sıralarında yayınlanan “İrade-i Milliye” gazetesine Mustafa Kemal Paşa’nın kendisine dikte ettirdiği

  2010 Mareşal fevzi çakmak biyografisi

  2010 Mareşal fevzi çakmak biyografisi 1876 yılında İstanbul’da doğdu. 1895 yılında Teğmen rütbesi ile Harp Okulu’nu bitirdikten sonra, aynı yıl girdiği Harp Akademisi’ni 1898 yılında bitirerek Kurmay oldu. Bu tarihten itibaren ordunun çeşitli kademelerinde karargah ve birlik komutanlığı görevlerinde bulundu.

  Vedat Okyar Kimdir, Hayatı ,Biyografisi

  Vedat Okyar Kimdir, Hayatı Biyoğrafisi,nereli,kaç yaşında,kaç doğumlu