• Hakkında.
 • Tag Archives: çocukluk

  Michael Jackson çocukluk gençlik resimleri

  Michael Jackson çocukluk gençlik resimleri

  Yakalamaca – Kovalamaca

  playstation görmemiş, en fazla – o da hepsi olmamak kaydı ile- kasetli commodore bilen mahalle çocuklarının icadı süper eğlenceli oyunlardan bir tanesidir. amaç rakip takım oyuncularını yakalamaktır. yakalanan oyuncu donar. onun tekrar oyuna katılması için takım arkadaşının kendisine dokunması gerekir. zorlaştırılmış versiyon da ise, bacak arasından geçmesi gerekir.

  Çelik Çomak

  ilgili jenarosyona dahil kişiler tarafından akla geldikçe, geçmişe dair mayhoş bir hasrete vesile olan çocukluk oyunlarından biridir.

  Topaç

  üzerine yazılan giri sayısı sözlüğün yaş ortalaması hakkında fikir veren başlık. çocukluğu topaçla (fırıldak da denir), boruyla (tüh tüh de denir), çelik çomakla (met de denir), bilyeyle (misket de denir) geçen neslin geçip gittiğinin işaretidir. benim gibiler için eyvahtır. ama tüm bunlar arasında topaçın özel bir yeri vardır bilyeyle birlikte.

  Körebe

  30 yaş üstü kişilerin çocukluğumun oyunu dediği; ebe olan kişinin kalın ve koyu renkli bir bezle gözleri bağlanarak sadece kulağına gelen seslerle arkadaşlarının yerini tahmin etmeye çalışmasıyla oynanılan bir çocuk oyunu.şuanki çocuk oyunlarına göre daha çok enerji harcatan ve bol gülüşmelere neden olan bir oyun.

  Saklambaç

  ebe olan kişinin gözü kapalı bir şekilde bir yere yaslanıp tercihen 100’e kadar sayması, o sayarken diğer elemanların saklanması üzerine kurulu oyun.

  İstop

  çocukken oynanan oyunlar içinde belki de en zevklisidir. ilk olarak ebe seçilen kişi topu havaya atar ve başka bir kişinin ismini söyler. adı söylenen kişinin topu yere düşmeden önce tutması gerekir. eğer bu amaçta başarılı olabilirse, topu tekrar havaya atar ve başkasının ismini söyler. bu isim söyleme faslı top yere düşene kadar devam eder. top yere düştükten sonra adı en son söylenen kişi ebe olarak kalır. ebelikten kurtulabilmesi için topla bir kişiyi vurması gerekir. önce bir renk seçer ve yüksek sesle bu rengi bağırır. diğer kişiler rengi duyar duymaz kaçıp etrafta bu renkten bir nesne bulup onu tutmayı denerler. rengi bulan kişi vurulmama hakkını, yani korunma hakkını ele geçirmiş olur. ebe ise hala rengi tutamayanlardan birini topla vurarak yeni ebeyi seçer. oyunda en avantajlı kişiler; en renkli giyinen veya en çok farklı renkte aksesuar taşıyan kişilerdir. ebenin de ebelikten kurtulması için en olmadık renkleri söylemesi gerekir.

  yakan top

  iki düşman grup ve bir topla oynanır. gruplardan biri ikiye bölünür ve top atan grubu oluşturur. sırayla topu karşıdaki gruptaşlarına atarken, ortadaki gruptan insanları vurmaya çalışırlar. vurulanlar oyundan çıkarken, amaç ortada kimseyi bırakmamaktır. eğer vurulması gereken insanlardan herhangi biri topu eliyle yakalarsa buna can almak denir. alınan her canla vurulup daha önceden elenen kişilerden biri oyuna tekrar dahil edilebilir veya daha sonraki zaman için yatırım olarak saklanabilir.

  bizden size kim duser

  “mor menekşe
  mendilim düşe
  bizden size kim düşe”

  Gazoz Kapakları

  gazoz kapakları

  ay çok oynardım ben bunlarla çocukken oynamadığım bişey kalmadı : )