• Hakkında.
 • Tag Archives: Mehmet

  Fatih sultan mehmet köprüsü hakkında bilgi

  Fatih sultan mehmet köprüsü hakkında bilgi İnşaata 4 Ocak 1986  tarihinde başlanılmış ve halen dünyanın en büyük çelik asma köprüleri içinde 14. sırada yer alan bu büyük proje 29 Mayıs 1988  tarihinde (908 günde) tamamlanmıştır.

  Fatih sultan mehmet istanbulun fethi

  Fatih sultan mehmet istanbulun fethi İstanbul’un Fethi, Konstantinopolis’in Fethi, Konstantinopolis’in Düşüşü, II. Mehmet komutasındaki Osmanlı İmparatorluğu’nun Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’i kuşatmasının ardından gerçekleşmiş bir fetihtir. Bizans İmparatorluğu ordusunun başında bulunan isim ise XI. Konstantin Palaiologos idi. Kuşatma Osmanlı’nın kesin zaferiyle son bulmuş ve Jülyen takvimine göre 5 Nisan 1453 tarihinden 29 Mayıs 1453’e kadar sürmüştür. Bu Fetih önceden yaklaşık 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu’nun siyasal bağımsızlığının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

  Fatih sultan mehmet tahta çıkışı

  Fatih sultan mehmet tahta çıkışı II. Murat 1443 yazında Karaman beyi İbrahim’i Anadolu’da yenilgiye uğrattıktan sonra Ekim ayında Edirne’ye döndüğünde Hunyadi Yanoş, Macar Kralı Ladislas ve Sırp Despotu Yorgo Brankoviç önderliğinde bir Hristiyan ordusunun Tuna’nın güneyindeki Osmanlı topraklarını istila etmeye başladığı haberini aldı. Aynı dönemde Amasya’dan Şehzade Ali’nin öldüğü haberi geldi. Ağabeyinin ölümüyle Mehmed tahtın yeni vârisi olmuştu.

  Fatih sultan mehmet hayatı

  Fatih sultan mehmet hayatı İstanbul’u fethetmesinden sonra “Fatih” lakabıyla anılmıştır. İstanbul’un fethi, Orta Çağ’ın sonu Yeni Çağ’ın başlangıcı olmuştur.  Bundan dolayı Fatih, “çağ açan hükümdar” olarak da tanınır. İstanbul’u fethetmesinden sonra Caesar (Sezar, Kayser) ünvanını da kullanmaya başlamıştır.  İstanbul’un fethiyle 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu  son bulmuştur. Fatih, çıkardığı yasalarla devleti önemli ölçüde yeniden biçimlendirmiştir.

  Galatasaray Forması 16 MEHMET ALİ

  Galatasaray Forması 16 MEHMET ALİ

  şekilli merve mehmet

  şekilli merve mehmet

  Beşiktaş forması mehmet 60

  Beşiktaş forması mehmet 60

  Mehmet Aslantuğ’un hobileri

  Mehmet Aslantuğ’un hobileri

  Grafiti mehmet said aslan

  Grafiti mehmet said aslan

  Şekilli isimler mehmet özlem

  Şekilli isimler mehmet özlem