• Hakkında.
 • Tag Archives: özal

  Turgut özal suikast girişimi

  Turgut özal suikast girişimi Turgut Özal suikastı, 1988 yılında dönemin Türkiye Cumhuriyeti başbakanı olan Turgut Özal’a yönelik suikast girişimi. Olay 18 Haziran 1988 günü Anavatan Partisi’nin olağan genel kongresi yapıldığı sırada gerçekleşmiştir. Özal konuşma yapmak için kürsüye çıktıktan kısa bir süre sonra saat 12:18’de Kartal Demirağ adlı bir saldırgan tarafından iki kez ateş edilmiş ve kurşun Özal’ın önünde bulunan mikrofonun ayağında sekip sağ el başparmağını yaralamıştır. Özal bunun ardından yaralı halde kürsüden şu sözleri sarfetmiştir. […]

  8. cumhurbaşkanı turgut özal’ın biyografisi

  8. cumhurbaşkanı turgut özal’ın biyografisi 1927 yılında Malatya’da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1952 yılında A.B.D’ne giderek ekonomi tahsili gördü. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcısı oldu ve Türkiye’nin elektrifikasyonu ile ilgili projelerde çalıştı.

  8. cumhurbaşkanı turgut özal’ın hayatı

  8. cumhurbaşkanı turgut özal’ın hayatı Halil Turgut Özal (d. 13 Ekim 1927, Malatya – ö. 17 Nisan 1993, Ankara), Türkiye Cumhuriyeti’nin 45. ve 46. dönem hükûmetlerinde başbakanlık  yapmış ve ardından sekizinci cumhurbaşkanı seçilerek, görevi başında hayatını kaybetmiş olan Türk siyasetçisi ve devlet adamıdır.