• Hakkında.
 • Tahtalı Dağı’na hızlı tırmanış


  Hızlı Tırmanış

  tahtali-dagi-anneleri-konuk-edecek-2_o
  Teleferikle Tahtalı Dağı zirvesine yükselirken 1800’lerden sonra, genellikle ağaçsız kayalık alanlar başlıyor. Teleferik adeta uçarcasına gidiyor. Çevreye bakmaktan 9,5 dakikanın ne kadar çabuk geçtiğini anlamıyorsunuz bile. İşte Tahtalı Dağ’ın zirvesindesiniz. Hava koşullarının verdiği olanaklar çerçevesinde batıda Antalya’dan Manavgat’a, hatta Alanya’ya kadar olan geniş bir alanı geniş açı olarak seyredebiliyorsunuz. Güneye doğru baktığınızda ise, Finike’ye kadar olan tüm sahili görmek mümkün. İrili ufaklı koylar; Phaselis, Olympos, Porto Ceneviz Limanı, Adrasan Koyu’na kadar olan sahil kuş bakışı görünüyor. Hele zirvenin hemen altında yer alan tarihi Phaselis Koyu’nun görünümü bir başka. Batıya baktığınızda ise Beydağları’nın zirveleri insana elle tutulacak kadar yakın hissini veriyor. Buradan Tunçdağı (2649 m) ile Bakırtepe (2547 m)’nin  ve Antalya’nın en yüksek tepesi olan Kızlarsivrisi (3070 m) rahatlıkla görülebiliyor.
  Siz çevreyi seyrederken zaman zaman bulut kümeleri dans ederek yanınızdan geçip gidiyor. Bunlar kısa bir süre görüşünüzü engellese de, Tahtalı’daki bu gezintinize ayrı olağanüstü bir izlenim katıyor.
  Dağın tepesi küçük bir düzlüğe sahip. Burada ziyaretçilerin bazı ihtiyaçlarını giderebileceği yerler ile açık ve kapalı restoran binaları yapılmış. Buradan bakıldığında çevrede kışın içleri kar dolu çukurluklar ile 2000 metre üzerinde Dazkır Tepesi (2014 m) ve “Teke Dağı (2155 m) gibi başka dağ yükseltileri dikkat çekiyor.
  “Tahtalı Dağı’na Teleferik Yapılma Konusu” birçok sivil toplum örgütleri tarafından eleştirildi. Ayrıca bu tepkiler yerel basınımızda, büyük yankı da buldu. Fakat, kim ne derse desin, kim ne kadar eleştirirse eleştirsin; Antalya’nın ilk turizmcilerinden biri olarak “Bu tesislerin Türk turizmine yeni bir boyut ve büyük ekonomik katkı getireceğini” söylüyorum. Üstelik bu tesis bana, Antalya Turizmi’nde Yivli Minare’den sonra Antalya’nın ikinci simgesi olacak gibi geliyor.