• Hakkında.
 • Türkiye’de Rafting Nerelerde Yapılır?


  Türkiye’de Rafting Nerelerde Yapılır?

  rafting-ad-shot

  Çoruh Nehri: Dünyada rafting için uygun olan ilk on nehir arasına girmektedir. Çoruhun bu standartlar arasına girmesinin en büyük nedeni, kaynağından (3.500m.) Karadenize dökülünceye (0m.) kadar kat ettiği 350 km.lik mesafede yatar. Muhteşem kanyonlar, billur gibi akan dereler, pirinç tarlaları, verimli meyve bahçeler, kahverengi ayılar, tarihi Gürcü kilise ve kaleler, karla kaplı zirveler, yatağında akarken oluşturduğu çavlanlar, ivintiler, devinimler, şarlaklar ve kanımızda hissettirdiği adrenalini ile tulum sesleri eşliğinde horon tepenler burada birbirine karışır. Bölge turizm açısından az gelişmiş olmasına rağmen sıcakkanlı misafirperver yöre halkı turumuza ayrı bir renk katmaktadır. Uzun nehir gezilerinin bir çoğunda olduğu gibi geceleri kamp yapmak bir tutku haline gelecek.
  Köprülü Kanyon
  : Bir doğa harikası olan Köprülü Kanyona sapaktan itibaren 43.5 kmlik bir yolla ulaşılıyor. Toroslara doğru giden dar, virajlı ama asfalt yolun büyük bölümü çam ormanlarının yeşilliği içinde geçiyor. Doğanın Türkiyenin bu bölgesine ne kadar cömert davrandığını düşünüyorsunuz. Çam kokusunu ciğerlerinize dolduruyorsunuz. Bu doğal değerlere yeterince sahip çıkılıp çıkılmadığı sorusu aklınıza takılıveriyor. Haklısınız. Çünkü birazdan karşınıza çıkacak görüntü yüreğinizi parçalayacak. İnsanoğlunun doğanın binlerce yılda kendisine bahşettiği değerleri nasıl tahrip ettiğini görecek ve isyan edeceksiniz.

  Evet, 1994 yazı sonunda bir kıvılcımla başlayan yangının çıplaklaştırdığı kilometrelerce karelik orman alanından geriye kalan hüzün verici tablo, sapaktan sonra 27. kmde başlıyor ve yaklaşık 4 km devam ediyor. Yangının üzerinden 6 yıla yakın zaman geçti ve bu süre içinde yeniden ağaçlandırma yapıldı ama doğanın kendisini yenilemesi yıllar alacak. Beşkonaktan sonra dere kenarında restauranlar ve rafting tesisleri başlıyor. Bu salaş tesisler, Köprülü Kanyon girişine kadar devam ediyor. Yöreyi ziyarete gelen turistlere ve rafting yapmak isteyenlere servis veren restaurantlarda ızgara et, tavuk ve alabalık yenebilir. Alkollü ve alkolsüz içki servisi de yapılıyor. Yakınlarda bir de alabalık çiftliği var. Artık bir doğa harikası olan Köprülü Kanyonun girişindesiniz. Köprüçay’ın yüzbinlerce yıl süren uğraşla oluşturduğu kanyonun girişinde bir Roma köprüsü var.

  Köprülü Kanyonun simgesi durumuna gelen Oluk Köprünün üzerinden kamyonlar bile geçebiliyor. Kanyonu 27 metre yüksekten aşan ve kesmetaştan bindirme tekniğiyle yapılan köprü M.S. 2. yüzyıla tarihleniyor. Bölgedeki diğer çaylar gibi yaz aylarında suyu temiz olan Köprüçay’a girilebiliyor. Su sıcaklığının 15 derecenin altında kaldığını ve yazın sıcak günlerinde böyle bir serinliğe ihtiyaç duyacağınızı unutmayın ve hazırlıklı olun. Çevrede Oluk Köprüden başka bir köprü daha var. Piknik yapmak için doğal güzelliği ve suları ile ideal bir ortam sunan Büğrüm Köprü’yle Oluk Köprü’yü geçtikten bir süre sonra sola dönerek ve 1 km yol alarak ulaşabilirsiniz.

  Ülkemizde raftinge uygun akarsular:

  – Çoruh nehri,
  – Köprüçay,
  – Manavgat Çayı,
  – Dim Çayı,
  – Adana-Feke-Göksu Nehri,
  – Zamatı Irmağı,
  – Fırat nehrinin bir kısmı.
  -Melen Çayı Bolu

  Rafting için gereken malzemeler.

  2 kişilik çadırlar, mutfak ve yemek malzemeleri, can yeleği, kask, kürek, neopren elbise (hava şartları soğuk olursa), rüzgar ceketi, botlar, uyku tulumu, mat (kampta yatak yerine kullanılan yaklaşık 10mm. kalınlığındaki izolasyon malzemesi), su matarası, kazak, fener, cep çakısı, mayo, şapka, yün çorap, Yürüyüş botu, şahsi tuvalet malzemesi, T-shirtler, güneş kremi, şort, plastik veya eski spor ayakkabısı (raft içinde giyilmek üzere), küçük sırt çantası, uzun kollu ince gömlek veya sweat shirt, yedek pantolon, yağmurluk ceket.