• Hakkında.
 • Güney kutbunu kim keşfetti


  * 1911~ Norveç Roald AMUNDSEN Güney kutbunu keşfetti.

  Roald Amundsen

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Roald Amundsen
  Roald Engelbregt Gravning Amundsen

  Norveçli kâşif

  Doğum tarihi 16 Temmuz 1872
  Doğum yeri Borge, Østfold, Norveç
  Ölüm tarihi 18 Haziran 1930 (55 yaşında)
  Ölüm yeri Bjørnøya, Svalbard, Norveç
  Mesleği kâşif

  Roald Engelbregt Gravning Amundsen, (18721928) Güney Kutbu‘na ulaşan ve Kuzeybatı Geçidi’ni aşan ilk denizci olan Norveçli bir kaşiftir. Arkadaşları arasında Viking lakabıyla tanınıyordu.

  1893’te bir fok gemisinde denizciliğe başlayan Amundsen, dünyanın çeşitli kıyılarında dolaştı, değişik gemicilik teknikleri, buharlı gemiler ve bilimsel denizcilik yöntemleri konusunda uzmanlaştı. Kuzey Kutbu’nun kaşifi Nansen’in de yüreklendirmesiyle, Atlas Okyanusu’nu Büyük Okyanus’a bağlayan deniz yolunu bulmayı aklına koydu. İlk denemeleri başarılı sonuçlar verdi ve iki okyanusu birbirine bağlayan deniz yolunun varlığı kesinlik kazandı. Daha önce geçilememiş olan Kuzeybatı Geçidi’nin baştan sona kadar gemiyle aşılabileceğini gösteren ilk gemici oldu.

  Aslında amacı Kuzey Kutbu‘nu keşfetmekti; ama Frederick Cook ve Robert Peary 1909’da Kuzey Kutbu’na gidince, o da 1910’da yolunu Güney Kutbu’na çevirdi. Bu kez de güney için yarış başladı. Amundsen, 20 Kasım 1911’de dört kişilik ekibi ve 150 köpekle yola çıktı; ancak yolda erzakları bitince köpeklerin bir kısmını yemeleri gerekti. Amundsen ve ekibi, 14 Kasım’ da Robert Falcon Scott‘tan 35 gün önce Güney Kutbu’na vardı.

  Amundsen, 16 Haziran 1928’de, kaza geçiren arkadaşı Nobile‘yi aramak amacıyla Kuzey Kutbu’na uçtu. Kendisinden bir daha haber alınamadı. Kuzey Buz Denizi‘ne düştüğü sanılıyor.