• Hakkında.
 • bademde bulunan elementler ve vitaminler


  bademde bulunan elementler ve vitaminler

  YAĞI: Pembe beyaz renklerde çiçekler açan Ağacının meyvesi, olgunlaştıktan sonra sert bir kabukla kaplanır. Acı Tatlı olmak üzere başlıca iki çeşidi vardır. Bademin, diğer kabuklu yemişler gibi, besin değerleri son derece yüksektir. İçerisinde bol miktarda E Vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum fosfor bulunmaktadır. Bademin ezilerek yağı elde edilir.

  Bademin Faydaları: Vücuda, beyne göze kuvvet verir. Yüksek kalori değeriyle kilo almaya yardımcı olur. Baş böbrek ağrılarını hafifletir. Soğuk algınlığı bronşite iyi gelir. Yağı, pek çok şifayı içinde barındıran özel bir yağdır. Yağı kabızlığı giderir. Acı Yağı böbrekleri temizler, böbrek iltihabını gidermeye böbrek kumunu dökmeye yardımcı olur. Basur olan yere sürülürse ağrı yanmaları giderir. Egzama kaşıntılarını azaltır. Tatlı Yağı en eski bakım ürünlerinden biridir. Hassas kuru ciltlere sürülürse cildi besler pürüzleri giderir.

  Yağı Nasıl Kullanılır? taze olarak yenebileceği gibi olgunlaştıktan sonra çekirdeği de yenebilir. , yemeklere tatlılara ayrı bir lezzet katmanın yanında besin değerlerini de arttırır. Yağı makyaj çıkarıcı, cilt temizleyici yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Özellikle hamilelerin cilt çatlaklarının oluşumunu iz bırakmasını önlemek için kullanılır.

  kaynak