• Hakkında.
 • çay’da bulunan elementler ve vitaminler


  çay’da bulunan elementler ve vitaminler

  ÇAY: En eski en yaygın içeceklerden biri olan çay potasyum magnezyum gibi minerallerin yanı sıra A B vitamini açısından da oldukça zengindir.

  Çayın Faydaları: Çay uyarıcı etkisi ile vücuda zindelik verir. Yorgunluğu giderir. Zihni uyarır konsantrasyonu kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. İshali keser. İltihaplanmayı önler. Kalp damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Kılcal damarları kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır.

  Çayın Zararları: Çayın, bütün bu yararlarının yanında, fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. 1-2 bardak çay sindirime yardımcı olurken, çok çay içmek ise sindirim sisteminin aşırı uyarılmasına sebep olabileceğinden rahatsızlık verebilir. Ayrıca, çayda bulunan bazı maddeler vücudun demir mineralini emmesine engel olabilmekte bu nedenle demir eksikliğine bağlı kansızlığa zemin hazırlayabilmektedir. Bundan dolayı, çayı yemeklerle birlikte içmemek gerekir. Bununla birlikte, çaya sıkacağınız bir kaç damla limon, çayın bu olumsuz etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır. Uyarıcı etkisi olan çay fazla içildiğinde çarpıntı uykusuzluk da yapabilmektedir.

  Çay Nasıl Kullanılır? Çay severek tüketilen bir içecek olmasının yanında cilt bakımı için de kullanılabilir. Çay cildi sıkılaştırır güneşin zararlı ışınlarından korur. Soğuk çay ile gözlere pansuman yapılırsa gözü dinlendirir gözaltındaki şişlikleri indirir. Banyodan sonra saçlar çay suyu ile durulanırsa saçları parlatır

  kaynak