• Hakkında.
 • Gıda katkı maddeleri nelerdir? E ile başlayan bu maddeler zararlı ise neden kullanılmaktadır?


  Gıda katkı maddeleri nelerdir? E ile başlayan bu maddeler zararlı ise neden kullanılmaktadır?

  Kendi basına gıda olarak tüketilmeyen, gıdanın üretilmesi, işlenmesi, hazırlanması, ambalajlanması, taşınması ve depolanması aşamalarında beklenen teknolojik amaca yönelik olarak ürün veya bileşenlerine doğrudan veya dolaylı yollardan katılan maddelere gıda katkı maddeleri denir. Bu maddeler gıdalara mikrobiyolojik bozulmayı önleme ve dayanıklılığı arttırma, besleyici değeri koruma, teknolojik işlemlere yardımcı olma, renk, görünüş, lezzet, doku gibi duyusal özellikleri düzeltme gibi pek çok amaçla katılır.

  Peki bu maddelerin başında yer alan E-kodu ne anlama gelmektedir. Bu simge Avrupa Birliği tarafında her gıda katkı maddesine verilen özel tanıma kodudur.

  Son zamanlarda ortalarda gıda katkı maddelerinin ne kadar zararlı olduğuna dair yazılar dolaşmaktadır. Bu yazıların bu konu ile ilgisi olmayan kişiler tarafından hazırlandığı çok açıktır. Çünkü dikkat edilirse özellikle ürün adı verilerek yani örneğin A markalı keççaptaki E 180 katkı maddesi zararlıdır diye belirtilmiştir. Oysa eğer bu katkı maddesi gerçekten zararlı ise sadece A marka keççapta değil diğer bütün keççaplarda zararlıdır. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli sey bir katkı maddesinin belirlenen gıda maddesi dışında, başka bir gıdaya katılması veya belirlenen miktardan fazla katılması suçtur. İşte tehlike bu belirlenen kriterlerin dışına çıkıldığı zaman başlıyor.

  Kısacası azı karar çoğu zarar. C vitaminin bile fazlasının vücuda zararlı olduğu, böbrek taşına neden olduğu hiç aklınıza gelmiş miydi?

  Detaylı Bilgi için

  Bilim Teknik

  Gıda Katkı Maddeleri ve Alerji

  kaynak