• Hakkında.
 • kemiklerin gelişimini hangi vitamin sağlar


  kemiklerin gelişmesi için hangi vitamin gerekir

  D Vitamini

  D vitamini sağlıklı diş, kemik ve kıkırdak doku gelişimi için gereklidir.D vitamini ince bağırsakta kalsiyum ve fosfor emilimini artırarak diş ve kemiklerin sağlıklı olmasını sağlar.

  D vitamini eksikliğinde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar.Yeterli D vitamini almayan çocuklar raşitizm riski altındadır.

  D vitamini yetersizliğinde yetişkenlerde raştizm hastalığına benzeyen,kemik yumuşaması(osteomalazi) veya osteoporoz(kemik dokusunda anormal boşlukların oluşması)hastalıkları görülebilir.

  D vitamini sinir sistemini düzenler,uykusuzluğun tedavisinde yardımcıdır.

  D vitamini eksikliği tip 1 diyabete,kas ve kemik ağrısına, hatta kansere neden olabilir.

  D vitaminin 2 türü vardır:ergokalsiferol,süt,ringa balığı,uskumru,ton balığı,somon balığı,sardalya,yumurta ve tahıllarda bulunur.Kolekalsiferol,vücut güneş ışığıyla temas ettiğinde üretilir.

  D vitamini yağda çözünür.Bu fazla alınan D vitamininin dokularda depolanacağı anlamına gelir.Uzun süre,yüksek tozda alınması böbreklere ve kalp-damar sistemine zarar verebilir.Diğer yağda çözünen vitaminler gibi D vitamini toksik olabilir.Aşırı doz D vitamini, mide bulantısı,halsizlik,kabızlık,kalp çarpıntısı,kilo kaybı,alınganlık gibi belirtiler gösterir.

  Güneş ışığı D vitaminin en iyi kaynağıdır çünki toksik etkisi yoktur.Günde 10 dakika ellerinizin ve yüzünüzün güneş ışığına maruz kalması günlük D vitamini ihtiyacınızın karşılanması için yeterlidir.

  İhtiyacımız kadar D vitaminini direk güneşten almak o kadar kolay değil.Kuzey yarımkürede yaşayan insanlar kış ayları boyunca yereri kadar D vitaminini direk güneşten alamayabilirler.Camdan veya duvardan geçerek gelen güneş ışığı da yeterli D vitaminini ssağlamaz.

  Güneş ışığının zararlarından korunmak için takılan güneş gözlükleri de d vitamini alımını engeller.Cilt kanseri veya ciltte kırşıklıklara sebep olabileceği gibi nedenlerle güneş ışığından uzak durmanız gerekiyorsa D vitaminini diyetinize D vitamini kaynaklarını eklemek sizin için daha iyi olabilir.En iyi D vitamini kaynağı süttür.Ya da D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

  Günlük tavsiye edilen D vitamini miktarı 18 yaş altı için 800,19-22 yaş arası için 600,23 yaşından büyükler için 400 ünitedir.Sağlıklı bebekler 3 ay yetecek kadar D vitaminiyle beraber doğarlar.

  D vitamini takviyeleri rasgele alınmamalı.1.800 üniteden fazlası çocuklarda gelişmeyi durdurabilir.Aşırı doz D vitamini komaya hatta ölüme neden olabilir.

  kaynak