• Hakkında.
 • Piranalarda beslenme nasıl yapılır?


  pirana Piranalarda beslenme nasıl yapılır?

  Piranha’lar nasıl beslenir?

  Pygocentruslar; Piranhalar doğada avlanarak beslenen canlılardır. Akvaryumda da bu güdü ile beslenirler. Yem attığınızda bazen korkak davranışlar sergilerler. Aslında bu korkak davranışlar avını yanıltmak ve onu kaçmasını engellemek içindir. Geri çekilip bir iki kere yaklaşıp kaçarlar ve daha sonra aralarından bir balık ilk ısırığı alır. Balığın kaçışı kalmamıştır ve saliseler içinde diğerleri de saldırır. Sürü oluşturacak kadar minimum sayıda balık beslemiyorsanız. Balık bu güdüleri kaybedecek ve parçalama işini bırakacaktır. Böyle bir durumda ufak parçalar halinde  yem vererek balığı beslemek gerekir. En az 5-6 balık ile oluşturulacak küçük sürü balıkların birbirinden kuvvet almasını sağlar ve kendinden 3-4 daha büyük bir canlıya bile saldırabilirler. Piranhaların saldıramayacağı avın boyutu sürüdeki balık sayısına bağlıdır. Onlar saldırırken tek vücut olurlar ve hepsinin oluşturduğu kütleden daha büyük bir canlıya saldıramazlar. O yüzden ben onlara voltran diyorum. Saldırırken voltranı oluşturuyorlar ve tek vücut halinde saldırıyorlar… Genelde leş vb. şeylerle beslenirler. Fakat sürekli olarak bu tip yiyecekler bulamayıp açık sularda gördükleri hareketli canlılara da saldırırlar…

  Serrasalmuslar; Asalak balıklardır. Nerde leş var orada onlar olur. Ancak genelde pygocentruslardan fırsat bulamazlar. O yüzden genel beslenme şekilleri başka balıklar üzerindendir. Kendi boylarında yada daha büyük balıkların yanlarında dolaşıp acıktıkça balıktan parçalar kopartırlar. Balık bir hafta veya daha kısa sürede iyileşecektir. Fakat bu arada yeni bir yarası daha olacaktır. Balık kaçana kadar peşinde dolaşıp durur yada artık balığın kaçacak hali kalmaz yaralarından dolayı hastalanmıştır ve ölecektir ki o ölmeden bizimki onu parçalayıp yer. Aslında işlerini garantiye alıp hiç aç kalmayan balıklardır. Pygocentruslar uzun süre aç kalıp daha sonra haddinden fazla beslenirler. Serrasalmuslarda bu yoktur. Bir pygocentus’a nazaran daha büyük cüssesi vardır fakat buna rağmen daha da küçük mideleri vardır. Az yiyerek karınlarını doyurabilirler ve kuraklık zamanında daha fazla hayatta kalma şansları vardır…

  Piranha’ya akvaryumda ne verilir?

  Piranhalar akvaryumlarda doğadaki gibi beslenemezler. Bu yüzden verilebilecek yemler kısıtlıdır.

  • Canlı / Ölü balık (Deniz balıkları ile beslemeyin!!!Sadece tatlı su balığı)
  • Küçük kurbağalar (bir balığın bir kurbağadan fazla yememesini sağlayın)
  • Kırmızı et (Tek parça halinde verilmelidir. Kemiksiz olmalıdır)
  • Beyaz et (Büyük balıklara tek parça halinde verilmelidir)
  • İri solucanlar (Özellikle yavrulara, avlanma güdüsünü geliştirmek için…)
  • Karides (Büyük balıklara) Haşlanmış yada çiğ olarak verilebilir.
  • Tubifex (Yavru balıklara verilmelidir. Ancak dikkatli ve temizce)

  Piranha’ya ne verilmemelidir?

  Piranhalar bazı besinleri sindiremezler. Sindiremedikleri taktirde kabızlık vb. rahatsızlıklar oluşur. Bu durumda piranhaya haşlanmış ıspanak yedirmek imkansızdır. Bu yüzden belli başlı yemler haricinde yem verirken dikkat etmek gerekir.

  ÖNCELİKLE; DOĞASINDA YEMEDİĞİ ŞEYLERİ KESİNLİKLE VERMEYİNİZ!!!

  • Kıyma vermek yanlıştır. Piranha parça halinde yutan ve midede sindirimi başlayan bir balıktır. Eğer kıyılmış bir et verirseniz piranha için bu başka balığın dışkını yemek gibidir sindirilmiş bir et parçası onu doyurmaz. Ve zaten kıyma sindirilmeden dışkı olarak geri çıkacaktır. Kıyma ile beslediğiniz taktirde akvaryum tabanında kıyma parçaları olacaktır. Balık ya kusar yada sindiremeden dışkı olarak atar.
  • Kemikli etler vermek yanlıştır. Piranhalar doğada olduğu gibi tam anlamıyla sağlıklı değildirler ve akvaryumdaki piranhanın dişleri çok hassas olur. Kemikli etler dişlerini kıracaktır. Hatta tavuk kemiği gırtlağını delip onun ölümüne dahi neden olabilir!!! Eğer ki çok büyük ve ağzına sığmayacak kadar iri bir kemik var ise rahatlıkla verebilirsiniz. Üzerinden eti sıyıracaklardır. Daha sonra kemikleri toplamayı unutmayın!!!
  • Deniz balıkları ile beslemek yanlıştır. Deniz balıkları(sardalya, hamsi, istavrit vb. ) çok yağlı balıklardır. Hem akvaryumu kirletir hem balığı yağlandırıp(şişmanlatıp) kısırlaştırır. Dediğim gibi doğasında yemediği yemleri vermeyiniz!!!
  • Kedi yavrusu, civciv, ördek, kuş, yılan vb. yemler vermek yanlıştır. Piranhalara böyle abuk sabuk yemler atıp psikopatlık yapmayın. Zaten bu gibi yemleri verecek adamın bu sitede ne işi olur. Dimi ama ?

  Kaynak: BESLENME

  pixel Piranalarda beslenme nasıl yapılır?

  Benzer yazılar

  Reks

  Kiralık sunucu