• Hakkında.
 • Piranha anatomisi


  anatomi Piranha anatomisi

  SIRT YÜZGECİ; Sırt yüzgeci balığın dik durmasını sağlar. Bir nevi omurga görevi yapar.

  ADİPOSE YÜZGECİ; Bu yüzgecin ne işe yaradığı bilinmez. Karasin grubu tüm balıklarda vardır. Etli bir yapıya sahiptir.

  KUYRUK YÜZGECİ; Balığın su içinde ilerlemesini sağlar. Sağa ve sola hareket ettirerek balık suyu yarar ve ilerler. Ayrıca dümen görevi yapar ve balık kuyruğu sayesinde yönlenir.

  ANAL YÜZGEÇ; Sırt yüzgeci ile birlikte omurga görevini üstlenir balığın dengede ve dik durmasını sağlar. Ayrıca bazı balıklarda üremeye yardımcı olur. (Lepisteste olduğu gibi)

  KARIN ve GÖĞÜS YÜZGEÇLERİ; Balıkta kol bacak yerine geçerler. Bu yüzgeçler sayesinde manevra yaparlar. İleri geri yaptıkları hareketler ile balık ani fren yapabilir yada yavaşlayabilir. Kumu karıştırmak yada yumurtalarına oksijeni bol su yönlendirmek için göğüs yüzgeçlerini kullanırlar.

  image008 Piranha anatomisi

  1-BURUN 2-KAFATASI 3-BEYİN 4-OMURGA 5-OMURGA KORDONU 6-BÖBREKLER 7- YÜZME KESESİ 8-YÜZGEÇ DESTEKLEYİCİ KASLAR 9-KALP 10-SOLUNGAÇLAR 11-CİĞER 12-STOMACH 13-YUMURTALIKLAR 14-BAĞIRSAKLAR 15-ANÜS (Dışkı çıkışı ve cinsel organ)

  BALIKLARIN ESAS YAPILARI:

  Balıklar çok farklı ortamlarda yaşadıklarından dolayı vücut şekilleri birbirine benzemeyebilir. Yaşadıkları ortama uyum sağlayan balıklar şekil ve renk itibariyle birbirlerinden farklılıklar gösterirler. Balıkların biçim ve şekillerine bakılarak nerede yaşadıklarını ve yaşam tarzlarını söylemek mümkündür. Nasıl beslendiğini hangi katmanlarda yüzdüklerini ve nasıl bir yüzüş biçimi(tarzı) olduğunu söyleyebiliriz.

  BALIĞIN AĞIZ YAPISI;

   Piranha anatomisi

  Balıkların ağız yapıları beslenmeleri hakkında fikir verir. Mesela bir corydoras balığı aşağı doğru bakan ağzı ve bıyık diye tabir ettiğimiz duyargaları ile kumu karıştırır ve yemini bulur. Üstte yüzen balıkların genelde ağız yapıları yukarı doğru bakar ve düz bir vücut yapısına sahiptirler. Bu balıkların çoğu etçil sayılırlar çünkü su yüzeyindeki böcek, sinek vb. şeyleri yakalar yerler. Orta katmanda yüzen balıkların ağız yapıları ortada burnun hemen altındadır. Genelde yemlerini dibe batarken veya yüzerken yakalarlar, ancak bu balıklar için her katmanda yem yemek olanaklıdır. Kum üzerinden ve su yüzeyinden de yem yiyebilirler. Piranhalarda bir orta katman balığıdır. Alt çenelerinin ilerde olması onlara su yüzeyinden yem alma, daha doğrusu yüzen bir canlıdan parça kopartma işleminde yardım eder. Piranhaların çenelerinin ilerde duruşu bir çok kez çenede bulunan kaslar yüzünden olduğu söylenir. Fakat bu etli çene kas değildir. kaslar solungaç altı(kanat yüzgeçlerinin hemen ön kısmı)nda bulunur…

  BALIKLARDA SOLUNGAÇLAR;

  Akciğer görevini üstlenen bu duyarlı zar suda erimiş olarak bulunan oksijeni süzer ve kana ulaştırır. Solungaçların korunmasına yardımcı olan solungaç kapakları sürekli hareket halindedir ve solungaçlardan suyun geçmesini sağlar. Solungaç kapakları balık yüzerken sürtünmeler sonucu oluşan zedelenmelere ve diğer balıklar tarafından açılan yaralara engel olamaya çalışır. Bu sebeple de koruyucu tabakalar ile örtülüdür…

  PİRANHALARDA DİŞLER VE ÇENE YAPISI;

  piranhateeth Piranha anatomisi

  Dişler onların beslenmesindeki en büyük unsurdur. Eğer dişleri olmaz ise kesinlikler aç kalırlar. Piranhalarda neredeyse sindirim tamamen midededir. Dişler sadece kesmek için kullanılılır. Ki zaten yerli dilinde piranha makas anlamına gelir ve balığın adı bu dişlerden gelmektedir. Bazı piranhalarda dişler çok büyük ve dışarı taşar vaziyette olabilir. Aslında bu balığın dişlerinin daha büyük olmasından kaynaklanmaz çene yapısının dar oluşundan kaynaklanır. Normal bir piranhada dişler dışarı taşmaz sadece sivri uçları görünmelidir. Dişlerin dışarı tamamen taşar vaziyette olması balığın anormal bir gelişme gösterdiğinin belirtisidir.

   Piranha anatomisi Piranha anatomisi
  Solda normal bir diş(ağız) yapısı, sağda ise normal olmayan ağız formu bozulmuş bir diş(ağız) yapısı…

  • Piranhada dişlerin tamamını görebilmek için dişler üzerindeki deriyi sıyırmak yada onları beslenirken görmek gerekir. Normal bir piranhada bu böyledir. Eğer ağzını kapatamıyor ise çene yapısı bozuk demektir.

  PİRANHALARDA GÖZLER;

   Piranha anatomisi Piranha anatomisi
  Piranhaların gözleri çok keskindir. Doğasında bulanık sularda yaşarlar. Aç kalmamak için çok iyi görmeleri gerekir. Su içinde koku(tad)* almalarının yanı sıra çok iyi gören gözlere sahiptirler..

  Yukarıdaki ikinci resimde piranhaların görüş açıları gösterilmiştir. Çok geniş bir alanı görebilir ve tehlikelerden kaçabilirler tabi yanı sıra tehlike yaratabilirler.

  Kaynak: PİRANHA ANATOMİSİ

  pixel Piranha anatomisi

  Benzer yazılar

  Reks

  Kiralık sunucu