• Hakkında.
 • CIA ve FBI arasındaki fark


  CIA nın açılımı – Amerikan Merkezi Haber Alma Ajansı

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  CIA logosu

  Amerikan Merkezi Haber Alma Ajansı (İngilizce: Central Intelligence Agency [Merkezi Haber Alma Teşkilatı] ya da CIA). 1947‘de ABD başkanlarından Harry Truman tarafından kurulan, Birleşik Devletleri birimleri için gereken ABD dışı ülkelerle ilgili istihbarat bilgilerini toplayan kurumdur. Merkezi Virjinya eyaletindeki Langley‘de bulunmaktadır.

  CIA yasasına göre; kurum, organizasyonunu, görevlerini, personellerinin sayısını ve maaşlarını saklı tutmak hakkına sahiptir. Soğuk Savaş yıllarında ve sonrasında CIA pek çok gizli operasyonda rol alarak siyasi rejimleri zayıflatmaya ve hükümetleri devirmeye çalışmıştır.

  1947’de Kongre, Milli Güvenlik Konseyi ile (National Security Council, NSC) bu konseyin yönetimi altında çalışmak üzere (CIA) kuruldu. CIA, NSC’ye milli güvenliği ilgilendiren konularda bilgi toplayıp verecek, elde edilen bilgileri değerlendirdikten sonra, hükümetle ilgili yerlere ulaştırılmasını sağlayacaktı. CIA; NSC’nin vereceği emirler doğrultusunda, güvenlikle ilgili istihbarat işlerini yerine getiriyordu.

  Değişik kesimlerden seçilen CIA yöneticileri arasında, ABD‘ye başkanlık yapan George Bush da bulunmaktaydı.

  Konu başlıkları

  [gizle]

  Organizasyon yapısı [değiştir]

  CIA dört müdürlük halinde çalışmaktadır:

  Haberalma Müdürlüğü
  Her türlü haber alma aracı ile bilgi toplama, casusluk faaliyetlerini yürütür. Gizli olarak yapılan istihbaratı değerlendirir. Havadan çekilen (uydu, uçak vs.) resimleri, radyo, telefon, televizyon, telgraf, telsiz gibi ulaştırma araçları ile toplanan bilgileri değerlendirir. Bu değerlendirmeler, raporlar halinde, ilgili makamlara gönderilir.Karşı haberalma daire başkanlığı ile koordineli olarak çalışır.Harekat Müdürlüğünün ihtiyacı olan kapsamlı bilgileri ve verileri operasyon aşaması da dahil temin eder.
  Harekat Müdürlüğü
  Gizli operasyonları yürütür.Aktif olarak rol almaz arka planda planlamaları yapar.
  Bilim ve Teknoloji Müdürlüğü
  Teşkilat elemanlarını, son teknolojik gelişmelerde eğitmek, kullanmasını öğretmek. Kullanılan araçları geliştirmek, yapılan operasyonlara bilimsel ve teknik destek sağlamak, bu kısmın vazifesidir.
  Yönetim Müdürlüğü
  Teşkilat personelinin, toplanan bilgilerin, tesislerin güvenliğini sağlar.

  CIA’nın şimdiye kadar başka devletlerde birçok operasyon yaptığı meydana çıkarıldı. Bütün bu işleri yapabilmek için, CIA’ya geniş bir maddi imkân tahsis edilmektedir. Kadrolarında devamlı memur şeklinde on altı bin kişi (tahmini) çalışmaktadır.

  CIA’nın faaliyetleri çeşitli dedikodulara sebep olduğundan son yıllarda ABD Kongresinde durumu incelenmiş, Pike Raporu hazırlanmış, kamuoyuna açıklamalar yapılmıştır.

  Bazı devlet başkanlarını, devlet ileri gelenlerini suikast düzenleyerek öldürtmek, ülkeler içinde bazı etnik grupları teşvik ve tahrik ederek karışıklıklar çıkarmak, hükümetleri devirmek gibi işleri CIA’nın yaptığı ortaya çıkarılmıştır.

  CIA, ABD içinde olduğu gibi, bütün dünyada ve özellikle Orta Doğu‘da faaliyet gösterir.

  CIA, 30 Eylül 2007 tarihinde İran parlementosunun aldığı bir kararla terörist örgüt ilan edildi.[1]

  İlgili Sayfalar [değiştir]

  önemli bir olay olarak da bu konu literatürdeki yerini almıştır.

  Dış Bağlantılar [değiştir]

  Federal Bureau of Investigation

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  FBI arması

  Federal Bureau of Investigation (Federal Soruşturma Bürosu), kısa ve bilinen adıyla FBI, ABD‘de bulunan federal araştırma bürosudur. 1908 yılında (Bureau of Investigation BOI) Araştırma Bürosu adıyla kurulmuş, 1935 yılında şimdiki adını almıştır. Günümüzde direktörlüğünü Robert S. Mueller III yürütmektedir. ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı olan, federal emniyet gücü işlevi gören FBI’nin, merkezi Washington kentindedir.

  2006 yılı verilerine göre toplam bütçesi yıllık 8.7 milyar dolardır. Bu bütçesinin 495 milyon dolarını terörizm ve terörist grupların takibi için kullanmıştır. Ayrıca, karşı casusluk, siber suçlar, bilgi teknolojileri, adli güvenlik, emniyet, taşımacılık, kriminal programlar ve yeni elemanların eğitilmesi için bütçesini harcamaktadır.

  50 yerel ofis, 56 uluslararası ofis ve 400’ün üzerinde iletişim ofisi ile tüm dünyaya yayılmış bir ağın sahibidir. Amerikan Güvenlik Sisteminde en üst noktayı oluşturan bu örgüt, Federal yasalarca belirlenmiş tüm suçların araştırmasını üstlenmektedir. FBI, devletlerin izinlerini alarak sınır ötesi operasyonlar yapma yetkisine sahiptir.

  İnsan kaçırmadan banka soygununa kadar yüzden çok federal suçu koğuşturmakla görevli 8000’i aşkın görevlisinin bir bölümü merkezde görev yaparken geri kalanlar ülkenin her yanındaki eyaletlere dağılmıştır. 1908‘de kurulan ve 1935‘te şimdiki adını alan örgüt dünyanın en geniş parmak izi koleksiyonunu barındırmaktadır.

  Konu başlıkları

  [gizle]

  Görevleri [değiştir]

  Amerika Birleşik Devletleri içerisinde tüm federal kanunlara karşı gelen eylemler ve terörist faaliyetlerin engellenmesi ve önlenmesi ana görevini oluşturmaktadır. [değiştir]

  • Birleşik Devletleri, terörist saldırı ve planlara karşı korumak,
  • Birleşik Devletleri, karşı casusluk ve espiyonaj faaliyetlerine karşı korumak,
  • Birleşik Devletleri, siber ve yüksek teknoloji suçlarına karşı korumak,
  • Birleşik Devletleri ve halkını, çarpıtılmış işler ve rüşvete karşı korumak,
  • Sivillerin haklarını korumak,
  • Uluslararası savaş, millî suç ve suç organizasyonlarını tespit etmek ve korumak,
  • Organize cinayetleri ve suçları araştırmak ve sonuçlandırmak,
  • Önemli şiddet suçlarını araştırmak ve sonuçlandırmak,
  • Federal ve uluslararası suçlara karşı yerel yetkilileri ve uluslararası müttefikleri korumak,
  • Başarılı görevler yapabilmek için artan teknolojiyi takip etmek ve büroya entegre etmek.

  2007 Mart ayına kadar FBI intikal eden suçlar; [değiştir]

  • Banka soygunu ve küçük cinayetler (137 tane)
  • Suça teşebbüs ve gizli anlaşma (102 tane)
  • Uyuşturucu (96 tane)
  • Cinsel istismar ve materyalli seks olayları (68 tane)
  • Banka sahtekarlığı (65 tane)
  • Posta sahtekarlığı ve dolandırıcılık (60 tane)
  • Radyo, televizyon ve telefon dolandırıcılıkları (40 tane)
  • Kanuna aykırı ateşli silah kullanımı (29 tane)
  • Birleşik Devletler çıkarlarına aykırı gizli anlaşma (27 tane)
  • Deniz sahasına, askerlere ve yargıya saldırı (21 tane)

  Ayrıca bakınız [değiştir]

  FBI’nin 1965 yılında bir gansterin cinayetinin zanlıları olarak hapse mahkum edilen dört kişinin suçsuz olduklarını ispatlayan kanıtları gizlediği ortaya çıkınca, Boston’da bulunan bir federal mahkeme ABD hükümetinin kişi başına 100 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. Peter Limone (73), Joseph Salvati (74) ve hapiste ölen arkadaşları Louis Greco ve Henry Tameleo, 2001 yılında ortaya çıkan ve FBI’nin kendi muhbirini korumak amacıyla suçu bu dört kişiye yüklediğini gösteren memorandumlarıyla temize çıkarılmışlardı.[1]