• Hakkında.
 • Eskiden dumanla nasıl haberleşilirdi?


  İnsanlar ilk çağlardan beri birbirleri ile haberleşmak için çeşitli
  yöntemler kullandılar,vadiler arasında birbirlerine bağırarak
  haberleşmeye çalışan insanlar, ancak 5-10 watt kadar olan insan
  bağırma sesinin yetersiz olduğunu gördüler,davullarla daha güçlü
  sesler çıkararak haberleştiler.dumanla haberleşme eski zamanların
  bir başka haberleşme yöntemi idi.claude chappe adlı bir fransız
  19. yüzyılın başlarında ‘semafor’ adı verilen bir haberleşme sistemi
  geliştirdi,bu sistemin kendine özgü bir alfabesi vardı ve tepeler
  üzerine kurulan, birbirini gören kuleler sayesinde işaretler
  çok uzaklara gönderilebiliyordu.

  kaynak

  Dumanla Haberleşme

  Uzaktan uzağa iletişim. mektup, telgraf, telefon, e-posta, v.s. şeklinde uzanırken yakın zamanımızda akraba çıkma heyecanı ile takip ettiğimiz kızılderililerin kullandığı çok ilkel (-ki yaşadıkları dönem bunu gerektiriyor) basit iletişim; dumanla haberleşme. bir adaya hapsolduğunuzu düşünün. en kısa yoldan kurtulma şekli ateş yakmak ve duman sayesinde o yakınlardan geçen gemilerin yaktığınız ateşi doğal olarak sizi fark edip kurtarması.

  şu modern çağımızda, iletişim ağının öncüsü olarak algılayabiliriz bu bulguyu. en yüksek tepelerde ve dağlarda yakılır. bu sayede görüş daha basit hale getirilir ve daha kısa zamanda mesaj yerine ulaşır. duman işareti duman battaniyesi ile yapılıp, rüzgara bırakılır. bu oluşum karşıdakinin dikkatini çekene kadar sık sık ve uzun olarak yapılır. Çünkü onlar sık sık dikkat çekme yada haber iletmek için duman işareti veriyorlardı, bugün deşifre edilebilecek standart işaretleri yoktur. Her kabile kendine ait sadece alıcıların tercüme ettiği duman işaretleri vardır
  genellikle bir duman bulutu “uyarı” anlamına gelir.
  iki duman bulutu ise “sorun çözüldü” şeklinde yorumlanır.
  üç duman bulutu bırakıldığında ise; “gerçekten çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız.” yada ” büyük bir tehlike var” anlamını taşımaktadır.
  bu gün bile halen etkisini devam ettirmektedir bu yöntem. nasıl diye soracak olursanız eğer; cep telefonu derim. birbirine ne kadar uzak ama, yakından bakın bir.
  arkadaşınızla bir yerde buluşacaksınız. telefonunuzda kontur yok ne olacak. ilk başta anlaşıyorsunuz;
  – olm bak yarın şu saatte bir kere çaldırırsam geldim yerimdeyim bekliyorum, iki kere çaldırırsam gelmedim hala yoldayım, 3 kere çaldırırsam daha yola çıkmadım, hiç çaldıramazsam ve bana ulaşamazsan babam telefonu kırıp kıçıma monte etti hiç gelemicem artık anlamına geliyor tamam.

  hafif.org