• Hakkında.
 • sabunu oluşturan element


  SABUNUN KİMYASAL YAPISI : Sabunun içinde ne vardır? Neden oluşmuştur? Bir çok soru vardır ki çoğu zaman düşünülmez. Vücut temizliği için her gün bolca kullanılmasına karşın bu konu, sabun için de geçerlidir. Sabunun içeriği genellikle basittir. Bir alkalinin yağlı bir madde üstüne etkisiyle elde edilir. Hayvansal ve bitkisel kökenli asit ve yağ ihtiva edebilir. Asit olarak Oleik veya Stearik asit kullanılabilir (meselâ, zeytinyağı özü, koko yağı, kastor yağı vs.). Genellikle stearatlardan stearin denilen madde kullanılır. Bu durumda asit yerine yağ kullanılır. Asit gliserolile karıştırıldığında yağ oluşur. Bundan sonraki aşamada, sert sabun (Marsilya tipi veya sodyum sabunu) isteniyorsa soda ile karıştırılır, yumuşak sabun veya potasyum sabunu (şampuan veya duş jeli) isteniyorsa potas karıştırılır. Arap sabunu da bu grup sabunlardandır ve ev işleri ile sanayide kullanılır. Tuvalet sabunu ise hemen hemen içinde hiç su bulunmayan son derece homojen bir hamur elde edbilecek biçimdeki en yüksek nitelikli yağlı cisimlerden hareketle hazırlanır. Bu sabuna boyar maddeler, kokular, bakteri öldürücü etkenler ve deriyi yumuşatıcı maddeler (zeytinyağı, süt, lanolin vb) katılır. İstenen sert sabun sodyum klorür banyosu ile işlem görür. Sabun içine konulacak malzemelerden Soda ve Potas’a çok dikkat edilmelidir. Zira bu iki maddenin cilde zararı vardır. Konsantre haldeki soda ve potas, göze önemli derecede kalıcı zarar verir. Bu tür malzemeleri kullanırken koruyucu gözlük kullanılmalıdır. Ayrıca çeşitli kullanımlar için dermatolojik sabunlar mevcuttur. Bazıları antiseptik, antibakteriyel ve mantara karşı olanlar gibi. Bu sabunlar genellikle tıbbi kullanım içindir. Pek tabii ki bazıları da derinin yumuşatılması için kullanılır (Güzellik sabunları gibi).

  pH (potentia hidrogenii) : “pH”, ‘hidrojen iyonları konsantrasyonu’ anlamına gelen Latince “potentia hidrogenii” teriminin kısaltmasıdır. pH değeri, asitlerle bazları ayırt etmek ve kuvvetlerini ölçmek için bir ölçüdür. Su içeren her şeyin bir pH değeri vardır ve elektronik aletlerle veya endikatörlerle belirlenebilir. pH skalası 0′ dan 14’e uzanır ve tam orta değer 7, yani “nötral” dir. Su, nötr (pH 7) değere sahiptir.

  Alkali sabun çözeltileri, baziktir ve pH değeri 7’nin üzerindedir. Bunun tersi, sirke laktik asit veya karbonik asit gibi asidik çözeltiler, bu skalada 0 ile 7 arasında değerler alır.

  Cilt yüzeyindeki hiprolipid film tabakası da su içerdiğinden, cildimizin pH değeri de ölçülebilir. 100 yıldır cildin hafif asidik olduğu bilinir. Modern metodlar cildin ortalama pH değerini 5,5 olarak ortaya çıkarmıştır. Bu değer, ciltte bulunan asidik maddeler (ter, sebum ve cilt hücreleri) tarafından üretilmiştir. Cildin asidik özelliğinin işlevi, “koruyucu asit örtü” terimiyle açıklanmıştır. Görevi, cildi zararlı mikro organizmalardan ve çevrenin zararlı etkilerine karşı korumak, böylece cildi enfeksiyon, alerji, tahriş ve kuruluğa karşı korumaktır. Buna ek olarak, bozulmamış asit örtüsü doğal deodorant etkisi gösterir. Vücut kokusuna neden olan, terin içeriğindeki bakteriler tarafından parçalanması engellenir.

  Bu yüzden, cilt bakımı ve temizliğindeki en önemli beklenti koruyucu asit örtüsünün mutlaka devam ettirilmesidir

  kaynak devamı