• Hakkında.
 • Savaşı engelleyebilecek unsurlar nelerdir?


  METNİ OKUDUĞUNUZDA BU RÖPORTAJ SİZE SANAT VE SAVAŞ İLİŞKİSİ HAKKINDA BİLGİ VERECEKTİR..

  Atak: Sanat ve sanatçının barış mücadelesine katkıları nelerdir, sanat barışa nasıl hizmet edebilir?
  Khalife: Ben, temiz ve güzel müzik ararım. Bu müziğin, dinleyenleri bilinçlendirip uyandırması gerekir. İnsani duygular taşımalı. Müzik, gittiğimiz her yerde amacımıza yardımcıdır. Biz, Antakya’da şarkılarımızı söylediğimiz zaman pozitif duygular oluşturduk. Ayrıca bu şarkılar aracılığıyla insanlarımıza güzel duygularımızı aktardık. İnsanlara umut veriyoruz. Çünkü yaşamak istediğimiz hayatta yoğun mutluluk ve refah içinde, farklı, büyük olanaklar olmasını istiyoruz.

  Atak: Dergi okurlarımız, Marsel Khalife’nin son dönem çalışmalarını öğrenmek isterler. Bizlere son çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Khalife: En son konserimizde Endülüs Konçertosunu sundum. Ud ve orkestranın birlikte sunduğu büyük bir müzik yapıtıdır. Udumla yeni ufuklara açılmak istedim. Udun bütün dünyaya yayılmasını istedim. Sunduğum bu müzik bütün dünyada çok olumlu bir etki yarattı. Daha önce iki udla birden bir müzik sunmuştum. Şu sıralar yeni bir eseri bitirmek üzereğim. Adı; “Müdaabe”. Bunun da insanları okşayan bir müzik olacağına inanıyorum. Bu yeni eserimi dört enstrümanla yapıyorum. Ayrıca yeni ve çağdaş bir müzik olacağını söyleyebilirim. Her zaman yeniliği ararım ben. Rahatlık bizim için değildir. Durmamak lazım. Her zaman araştırmak, ilerlemek lazım. Tüm insanlar bizi beğense ve sevse de biz yinede hep daha ileriye gitmeye çalışmalıyız.

  Atak: Bugün dünya halkları yine haksızlıklara ve zulme maruz kalıyor. Örneğin Filistin davası, ABD’nin Irak’ı işgali ve Irak halkını katletmesi söz konusu. Bu anlamda yerküremizde çok çeşitli sorunlar mevcut. Tam da bu noktada siz her zaman mazlum halkların yanında bir duruş sergilediniz. Ki, özellikle bu dönemde barıştan, adaletten, sanatın-sanatçının, düşüncenin özgür olduğu daha güzel yarınlardan yana bir duruş sergilemek lazım. Çünkü bugün bunlar dünyamızda yasaklı. Siz bunu yaptınız ve zorluklarını yaşadınız…

  Khalife: Hiçbir zaman herhangi bir iş kolay yoldan yapılamaz. Hep yorgunluk vardır. Sanat hiçbir zaman altın bir kaşıkla sunulmamıştır. Her zaman büyük problemlerle karşılaşmıştır sanat. Onun için susmayacağız, durmayacağız. Yüksek sesle hayır demesini bilmeliğiz. Daima mutsuzluğun karşısında durmalıyız.

  Atak : Sayın Marsel Khalife, tekrar, ilimizde olmanızdan büyük bir sevinç ve gurur yaşadığımızı belirtiyor size çok teşekkür ediyoruz. Umarız ileriki süreçlerde sizinle burada yeniden karşılaşma imkanımız olur.

  Khalife: Aynı şeyi ben de umuyorum,. başarılar diliyorum.