• Hakkında.
 • 2010 5mart Yeşilayın kuruluşu


  2010 5mart Yeşilayın kuruluşu

  Ülkemizde mart ayının ilk haftası “Yeşilay Haftası” olarak kutlanır. (Yeşilay Derneği’nin kuruluşu (5 mart) bu hafta içinde olmuştur). Yeşilay Derneği ilk olarak 5 Mart 1920 tarihinde, alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanımına karşı olanlar tarafından “Hilâli Ahdar” adı ile kuruldu. Daha sonra Yeşilay adını alan dernek, başta sigara olmak üzere, tüm uyuşturucu maddeler ve alkollü içkilere karşı mücadele vermektedir.

  Esrar, afyon, kokain, gibi uyuşturma özelliği olan toz maddelere uyuşturucu denir. Ayrıca Extacy gibi uyuşturma özelliği olan hap şeklinde uyuşturucular da vardır. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar. Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini de bozar. Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir. Sigara, tütünden yapılan, içerisinde binlerce çeşit zehir bulunan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Kanser riskini arttırır. Ülkemizde sigara kullanımı gün geçtikçe artmakta, sigaraya başlama yaşı ise oldukça aşağılara inmektedir. Sigara insan vücudunun en büyük düşmanlarındandır ve kesinlikle ondan uzak durulmalıdır. Sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır. Çünkü sigara içmeyen biri, sigara içilen bir ortamda olduğu sürece, en az içenler kadar zarar görmektedir.

  Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması ve bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur ve ağır hapis cezaları uygulanır.

  Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği’nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Genel Merkezi, “Yeşilay” adlı aylık bir dergi yayınlamaktadır. Bu dergide düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararları anlatılmaktadır. Ayrıca Yeşilay, bu maddelerin zararlarını anlatan afiş ve broşürler bastırarak, okullara ve çeşitli kurumlara bunları gönderir. Televizyonlarda bu zararların anlatıldığı görüntülerin yayınlanmasını sağlayarak geniş kitlelere bunu ulaştırır. Yeşilay Haftası boyunca bu maddelerin zararları anlatılır, yazılardan ve resimlerden oluşan panolar hazırlanır. Televizyonlarda, içki, sigara ve uyuşturucunun zararlarını anlatan programlar yayınlanır.

  Yeşilay Haftası İle İlgili Güzel Sözler

  • İçki bütün kötülüklerin anasıdır.
  • Sigara kanserle kardeştir.
  • İçki ve sigara sinir ve sindirim sistemlerini bozar.
  • İçki öldürür, kumar söndürür, spor güldürür.
  • Alkol, veremin en yakın dostudur.
  • İçki ve sigara sağlığın düşmanıdır.
  • İçki güldürür, süründürür, öldürür.
  • İçki insanı sefalete, rezalete hatta cinayete sürükler.
  • kaynak:
   Yeşilay Haftası