• Hakkında.
 • 8mart dünya kadınlar günü tarihçesi


  8mart dünya kadınlar günü tarihçesi

  Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart) bir fırsat dünyada kadın grupları tarafından işaretlenir. Bu tarih aynı zamanda Birleşmiş Milletler ve anısına birçok ülkede ulusal tatil olarak belirlenmiştir. Tüm kıtalarda kadın, genellikle ulusal sınırlar ve etnik, kültürel, dilsel, ekonomik ve siyasi farklılıklar, biraraya gelerek tarafından kendi Günü’nü kutlamak için ayrılır, geri eşitlik, adalet için mücadelenin en az dokuz yıl temsil eden bir geleneğe bakabilirsiniz , barış ve kalkınma.


  Uluslararası Kadınlar Günü tarihin yapıcıları olarak sıradan kadının hikayesi, bu yüzden bu yüzyıllarda köklü olan kadınlar eski mücadele toplumda erkeklerle eşit koşullarda katılma. Amacıyla savaş sonuna kadar; sırasında Fransız Devrimi, Paris kadınlar özgürlük, eşitlik, kardeşlik “Versay Doğum kadınların oy hakkı talebiyle yürüdü” çağrısında antik Yunanistan’da, Lysistrata erkeklere karşı cinsel bir grev başlattı.

  Uluslararası Kadınlar Günü fikri ilk olarak sanayileşmiş dünyadaki genişleme ve türbülans, patlayan nüfus artışı ve radikal ideolojilerin bir döneminde yüzyılın fırsatta ortaya çıktı. Aşağıdaki en önemli olayların kısa bir kronolojisi:

  1.909

  Sosyalist Parti of America, ilk Milli Kadınlar Günü tarafından bir deklarasyon uyarınca Türkiye genelinde 28 Şubat’ta görülmüştür. Kadınların son Pazar günü o ayın üzerine kutlamak için 1.913 ile devam etti.

  1.910

  Sosyalist Enternasyonel, Kopenhag toplanan ve kadın hakları hareketini anmak üzere kadınlar için evrensel oy hakkı ulaşmada yardımcı olacak bir Kadınlar Günü, karakter uluslararası kurdu. Önerisi olan ilk üç kadın Fince meclise seçilen dahil 17 ülkeden 100’den fazla kadın toplantısında oybirliğiyle onayı ile karşılandı. Hiçbir sabit tarih gözetilmesi için seçildi.

  1.911

  Karar Kopenhag’da önceki yıl alınan bir sonucu olarak, Uluslararası Kadınlar Günü, Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre, ilk kez (19 Mart) için burada bir milyondan fazla kadın ve erkek mitingler katıldı kutlandı. Seçme ve kamu görevi tutmak için ek olarak, onlar iş ayrımcılığa son mesleki eğitim için çalışma hakkını talep.

  Az bir haftadan sonra, 25 Mart’ta, trajik Üçgen Ateş New York’ta, çoğu İtalyan ve Yahudi göçmenler fazla 140 çalışan kız hayatını aldı. Bu olay ve ABD işgücü mevzuatı üzerinde önemli etkisi olmuştur çalışma koşulları felaket Uluslararası Kadınlar Günü sonraki Yıldönümleri sırasında çağrılan edildi kadar lider.

  1913-1914

  Dünya Savaşı arifesinde bira barış hareketinin bir parçası olarak, Rus kadınların son Pazar Şubat 1913 yılında ilk Uluslararası Kadınlar Günü görülmektedir. Başka Avrupa’da, ya da çevresinde Mart 8 sonraki yılın, kadın veya savaşı protesto etmek için kendi kardeşleri ile dayanışma için gösteriler düzenlediler.

  1.917

  Ile 2 milyon Rus askerlerin savaşta ölmüş, Rusça kadın yine geçen Pazar Şubat ayında “ekmek ve barış” için grev seçti. Siyasi liderler, ama grevin zamanlaması karşı kadınlar zaten gitti. Rest is history: Dört gün sonra Çarı ve Geçici Hükümet kadınların verilen oy hakkı feragat etmek zorunda kaldı. Bu tarihi Pazar 23 Şubat Jülyen takviminde sonra Rusya kullanmak, fakat Gregoryen takvimi 8 Mart kullanılan başka yerlerde düştü.

  O zamandan bu yana yıl, Uluslararası Kadınlar Günü kadınlar için yeni bir küresel boyut üstlenmiştir ve gelişmekte olan ülkelerde benzer geliştirdi. Dört küresel Birleşmiş Milletler kadın konferansları ile güçlendirilmiştir büyüyen uluslararası kadın hareketi, anma çabaları koordine kadın hakları ve siyasi ve ekonomik sürece katılım talep için bir toplanma noktası yapmak yardımcı oldu. Giderek, Uluslararası Kadınlar Günü ilerleme yansıtmak için bir zaman yapılan, değişim ve aramak için kadınları hakları tarihinde olağanüstü bir rol oynamıştır sıradan kadınlar tarafından cesaret ve kararlılık eylemleri kutlama sağlamaktır.

  Rolü Birleşmiş Milletler
  Birkaç neden Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen kampanya tanıtmak ve kadınların eşit haklara korumak daha yoğun ve yaygın bir destek sağladı var. Birleşmiş Milletler, San Francisco’da 1945 yılında imzalanan, ilk uluslararası anlaşma temel bir insan hakkı olarak cinsiyet eşitliği ilan oldu. O zamandan beri, Organizasyon uluslararası kabul stratejileri tarihi bir mirası, standartlar, programlar ve gol kadınların durumu dünya çapında önceden oluşturmak yardımcı olmuştur.

  Kadınların ilerleme için yılda dört net yön: yasal önlemlerin teşvik edilmesi, kamuoyu ve uluslararası eylem seferberliği; aldı, Birleşmiş Milletler eylem eğitim ve araştırma, cinsiyet derleme desegregated istatistikler dahil olmak üzere; ve dezavantajlı gruplara doğrudan yardım. Bugün Birleşmiş Milletler çalışmalarının merkezi bir organizasyon ilkesi, toplumun en tehditkar sosyal, ekonomik ve siyasi sorunların kalıcı çözümü tam katılımı olmadan ve tam yetkilendirme, dünyanın kadınların bulunabilir.ü

  kaynak: kadınlar günü