• Hakkında.
 • Ankarada domuz gribi olan okul


  Ankarada hangi okulda domuz gribi var

  15.10.2009

  Özel Bilkent Laboratuvar İlköğretim Okulu’nda önceki gün 1 öğrencinin domuz gribine yakalanmasının ardından, Sağlık Bakanlığı dün virüsü taşıyanların sayısının 10’a yükseldiğini bildirdi

  Daha çok diplomat ve öğretim üyelerinin çocuklarının okuduğu kurum, tedbir amacıyla bir hafta tatil edildi. Bakanlığın dün yaptığı açıklamada, alınan 25 numuneden 9’unda daha virüsün tespit edildiği, böylece söz konusu okuldaki pozitif vaka sayısının 10’a ulaştığı belirtildi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, domuz gribiyle ilgili olarak bakanlıkta bir ay önce ‘kriz masası’ oluşturulduğunu kaydetti. Sağlık Bakanlığı ile birlikte gerekli önlemleri aldıklarını vurgulayan Çubukçu, velilerden paniğe kapılmamalarını istedi. Ankara Valisi Kemal Önal da Özel Bilkent İlköğretim dışında herhangi bir okulda tatilin söz konusu olmadığını duyurdu.

  Ankara’da diğer adı Bilkent University Preparatory School (BUPS) olan okulun ekim ayı başında İskoçya’ya gezi düzenlediği, öğrencilerin burada domuz gribine yakalandığı öğrenildi. 4 Ekim’de yurtdışından dönen bu çocukların, 10-11 Ekim’de Kapadokya’ya düzenlenen okul gezisine katıldığı ve diğer öğrencilere virüsü bulaştırdığı belirtildi. İl Sağlık Müdürlüğü ve okul yönetiminden oluşan bir ekip, okulda öğrenim gören 500 öğrencinin evlerine giderek sağlık kontrolünden geçirdi. Bazı veliler dün tatil edilen okula gelerek bilgi aldı. Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Atalar velilerin paniğe kapılmasına gerek olmadığını söyledi.

  Müsteşar Yardımcısı Buzgan, dün bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, dünyada H1N1 grip pandemisi yaşandığını hatırlatarak kuzey yarımkürede hastalığın aktivitesinde kısmi artış gözlendiğini belirtti. Türkiye’de bugüne kadar 169’u yerli olmak üzere 486 vaka tespit edildiğini aktarıldı. Bilkent Laboratuvar İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilerden bazılarının İskoçya’ya yaptıkları 3 günlük geziden 4 Ekim’de döndüklerini anlatan Buzgan, “Dönüş sırasında 3 öğrencide hafif hastalık belirtileri olduğu ve iyileştikleri anlaşıldı. Daha sonra bu hastalarla teması olan bazı öğrencilerde grip belirtilerinin ortaya çıkması ve yapılan tetkiklerin sonucunda durum anlaşıldı.” dedi. Gazetecilerin ‘Öğrencilerin yurtdışından dönüşte havaalanında neden tespit edilemediği’ sorusu üzerine; hastalığın hafif seyretmekte ya da kuluçka döneminde olması halinde tespit edilemediğini vurguladı.

  Okullarda aşılama yapıldıktan sonra öğrenime ara verilmesine gerek kalmayacağına dikkat çeken Müsteşar Yardımcısı, domuz gribi aşısının 1 hafta içinde Türkiye’ye geleceğini ve gruplara risk sıralamasına göre yapılacağını ifade etti. Buzgan, son aşamada 39 milyon kişiyi aşılayabilecek kapasiteye ulaştıklarını dile getirdi. Domuz gribi aşısının kanserojen etkisi ile ilgili iddialar hakkında ise şunları söyledi: “Aşının kanser yapıcı özelliği gibi bir şey söz konusu değil. Bu aşının kullanılmaması gereken 3 alan var. Birincisi, ilk 6 aya kadarki çocuklara aşının yapılmaması gerekiyor. İkincisi, gebeliğinin ilk 3 ayında olanların vurulmaması gerekiyor. Üçüncüsü, kişinin yumurta alerjisi varsa, yumurtaya ekim yapılarak üretilen bir aşı olduğu için uygulanmaması gerekiyor.”

  Velilere uyarı

  mesajı gönderildi

  Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ilaçlama ekibi okulu dezenfekte ederken, sınıf ve tuvaletler ilaçlandı. İl Tarım Müdürlüğü ekipleri de kantin, mutfak ve yemekhaneyi kontrolden geçirdi. Okul yönetimi ise velilere cepten mesaj göndererek, uyarıda bulundu: “Çocuğunuzda öksürük, ateş gibi konular görülürse derhal sağlık kuruluşlarına bildirin.” Yönetim ayrıca internetten duyuru yayınladı. Bilkent’teki vakalar Ankara’daki diğer okulları da telaşlandırdı. Bazı ilköğretim okulları, velilerin cep telefonlarına mesaj göndererek, domuz gribi belirtilerine ilişkin bilgilendirme yaptı. Mesajda, “Yüksek ateş, öksürük, halsizlik, kusma, ishal belirtileri gösteren öğrencilerin tanı ve tedavileri yapılmadan okula gönderilmemeleri önemle rica olunur.” denildi.

  Öğrenciler, evinde tedavi edilecek

  Vali Kemal Önal, okul yönetimi ve Sağlık İl Müdürlüğü’nün oluşturduğu ekiplerin, evlere giderek bütün öğrencilerin durumuyla yakından ilgilendiğini söyledi. Önal, havaalanında bulunan termal kameralardan hastalığın neden tespit edilmediğine de açıklık getirdi: “Ateş reaksiyonu ortaya çıktıktan sonra termal kameralar tespit yapabiliyor. Demek ki bu hastalık, kişi yurtdışından gelirken henüz ateş safhasında değilmiş.” Rektör Yardımcısı Abdullah Atalar ise BUPS İlköğretim Okulu’nda durumun Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde olduğunu aktardı. Domuz gribi görülen öğrencilerin evlerinde tedavi edildiklerine dikkat çekerek, sağlık durumlarında da ciddiyetin söz konusu olmadığını kaydetti.

  ZAMAN