• Hakkında.
 • Turgay Biçer


  http://www.ligtv.com.tr/uploads/news_manset_resim_0e_t_bicer_son001.jpg

  http://www.yenibiris.com/StaticFiles/Yenibiris/Templates/dpid/images/turgay_bicer.jpg

  http://www.ihlaskoleji.com/images/haber/prof-turgay-bicer.jpg

  http://www.ihlaskoleji.com/images/haber/prof-turgay-bicer-3.jpg

  Prof. Dr. Turgay Biçer kimdir?

  Mentor, Yazar, Eğitmen Danışman… Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden 1980 yılında mezun olan Biçer, 1987’de İ.Ü, Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans, 1994’ de M.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yönetim Organizasyon Ana bilim dalında doktora çalışmasını bitirerek Yönetim Bilimleri Doktoru, 2000 yılında Spor Bilimleri alanlarındaki çalışmaları ile Spor Yönetim Bilimleri Doçenti, 2007 ‘de Profesör unvanını aldı.
  Biçer, 1985 yılından beri görev yaptığı M.Ü tarafından, 1988-92 yılları arasında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde ve Amerika’da Spor Yönetimi ve Spor Psikolojisi alanında akademik çalışmalarda bulunmak üzere görevlendirildi; 1992’de yurda dönerek üniversitedeki görevine başladı. Biçer uzun yıllar profesyonelce basketbol oynadı, oyunculuk kariyeri sonrası basketbol antrenörlüğü yaptı. Yurtdışında eğitimini sürdürürken Nottingham Üniversitesi’nin Basketbol ve Tenis takımlarında yer aldı.

  Antrenörlük kariyerine ara veren Biçer, 1995’ten itibaren Ulusal ve Uluslararası platformlarda iş, eğitim ve spor dünyasında danışmanlık, eğitmenlik yaptı; liderlik, takımdaşlık ve motivasyon alanlarında konuşmacı olarak seminerleri vermeye başladı.

  Ümit Milli Futbol takım ile mentorluğa başlayan Biçer, Galatasaray (UEFA Kupası) , Fenerbahçe, Trabzonspor, Denizlispor, Kocaelispor, Sivasspor , Efes Pilsen Basketbol, Ülkerspor Basketbol ,Voleybol Milli Bayan, Tenis Milli, Yelken Milli Takımlarının yanı sıra 2000-2005 yıllarında ( 2002 Dünya Kupası ve 2003 Konfederasyon Kupası) A Milli Futbol Takımı’ nın, 2004 Atina Olimpiyatlarında Olimpik Milli Sporcularımızın, 2007’de Dünya Kupasına hazırlanan yelken Milli Takımımızın mentorluğunu üstlendi.

  “NLP ve Kişisel Liderlik”, “Doruk Performans”, “Kazanmak Beyinde Başlar” ve “Daha Zeki, Daha Cesur, Daha Mutlu”, “Şampiyonluğun Psikolojisi”, “Sporda Duygu ve Aklın Yönetimi”, “Sporda Toplam Kalite Yönetimi ve Futbol Uygulamaları” kitaplarının yazarı olan Biçer, Yönetim ve Spor kitaplarının editörlüğünü yapmakta, haftalık, aylık dergi ve gazetelerde köşe yazıları yazmakta; görsel, işitsel ve yazılı medyada kendi alanında otorite olarak söyleşileri ve görüşleri yayınlanmaktadır.

  ‘TRT 2‘ de 2000 yılında başlayan, yapımcılığını Neşe Bilginer’in üstlendiği; kendi alanında önde ve toplumsal liderleri modellemeyi konu alan Başarı Basamakları programını Ayşe İdem Tümer ile birlikte dört yıla yakın bir süre sunmuştur.

  Biçer aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında ve çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde eğitimler vermekte, danışmanlık yapmaktadır.

  Türkiye Futbol Federasyonu ARPEG( Araştırma , Planlama ve Geliştirme),Yelken Federasyonu Eğitim ve Sağlık Kurulu, Kano ve Rafting ve Yüzme Federasyonu Eğitim Kurulu, Golf Federasyonunda Sağlık Kurulu Üyeliği , (TMOK)Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Spor Bilimleri Derneği, Veteran Tenisciler Birliği, Futbol Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, ANLP, ISCHPER gibi yurtiçi ve yurt dışında birçok meslek kuruluşunun üyesidir.

  İki dönem Yelken Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış olan Biçer, birçok uluslar arası sportif ve bilimsel organizasyonlarda üst düzey sorumluluklar almıştır.

  Turgay Biçer, halen Marmara Üniversitesi BESYO, Spor Yöneticiliği Bölüm ve Anabilim dalı Başkanlığını yürütmekte; Ulusal ve Uluslar arası birçok mesleki projede yer almaktadır.

  kaynak