• Hakkında.
 • Murat Boz Röportajı


  http://www.hurriyet.com.tr/_np/0235/6640235.jpg

  Murat Boz -Sırma gibi saçlarım var

  Genç kızların sevgilisi Murat Boz’la iş yaşamından aşk yaşamına kadar bir çok şey konuştuk. Albüm kapağı için gladyatör görünümüne bürünen Murat, “Saçları dökülüyor” iddialarına da yanıt verdi. Bu arada Boz, 25 Ekim’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde vereceği konserine tüm hayranlarını bekliyor.

  Müziğe olan ilgin nereden geliyor?
  Doğuştan geliyor. Müziksiz bir hayat düşünemiyorum. Profesyonel olarak ilgilenmeden önce de hayatımın büyük bir bölümü müzikle geçiyordu. Mutlu olduğumda, üzgün olduğumda müzik dinliyordum. Hayatımın her bölümünde müzik var. Ama profesyonel olarak olmasa da ilk şarkı söylemeye ilkokuldaki birkaç yarışmaya katılarak başladım. Daha sonra ortaokulda devam ettim.

  Dereceler almaya başlayınca da müziğe başladım. Daha sonra annemin de desteğiyle Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’ne girdim. Bu esnada 4 yıl keman ve piyano eğitimi aldım. Daha sonra Bilgi Üniversitesi Vokal Bölümü’ne girdim. Şu an hala İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nde devam ediyorum.

  Eğer Tarkan’la tanışma fırsatın olmasaydı, sence şu an nerede olurdun?
  Şu an farklı bir yoldan gelmiş olurdum. Ama yine burada olurdum. Çünkü o da bir yol. Sonuçta ben sadece Tarkan’la değil, Shakira’yla da çalıştım. Ve bunun yanı sıra bir çok önemli isimle de çalıştım. Tarkan’la çalışmasaydım, yine burada olurdum. Ama farklı bir noktada olabilirdim. Albümüm belki daha erken, belki de daha geç çıkardı. Sadece zaman farkı olurdu. Ama yine burada olurdum.

  Tarkan’ın vokalistliğini bırakıp kendi albümünü yapma fikri nasıl ortaya çıktı? Vokalistlik bir basamak mıydı?
  Vokalistliği albüme giden bir yol olarak görmedim. Her zaman vokalistlik benim için bir meslek oldu. Bence bu yüzden başarılı oldum ve en iyilerle çalıştım. Ben Tarkan’la konserler yaparken Tarkan bana zaman zaman şarkı söyletirdi. Genelde de “Asla”yı söylerdim. Çok heveslenirdim. Karşımda binlerce insan var. O insanların benim şarkılarımı dinlemesini istedim. Daha sonra insanlar bana albüm teklifinde bulundu ve ben de kabul ettim. O şekilde başladı.

  Kendine ait bestelerin var mı?
  Var. Bu “Uçurum” single’ında “Ötme Bülbül” adlı şarkı bana ait. Onun dışında yeni hazırladığımız albümde de çok güzel slow ve hızlı şarkılarım var. Bu dönem üretken olduğum bir zamana denk geldi. Yapmaya da devam ediyorum.

  Tamamen kendi şarkılarından oluşan bir albüm yapmayı düşünüyor musun?
  Gerçekten yaptığım tüm şarkılar içime sinerse ve iyi olduğumu düşünürsem tabii ki çıkartırım. Ama bu tamamen iyi olmasıyla ilgili. Sonuçta ben çok sesliliği ve renkliliği severim. Benim albümümde her telden bir ses olabilir. Şu dönemde üretkenliğimin başında olduğum için öyle bir şey düşünmüyorum.

  Müziğinden çok dış görünüşle dikkat çekmek seni rahatsız ediyor mu?
  Hayır. Müziğimden çok fiziğimle konuşulmam çok normal. Çünkü henüz müzikal anlamda maratonun başında olduğum için kendimi kanıtlama fırsatım olmadı. Ekrana çıktığımda insanlar yakışıklı, seksi diye sıfatlar takıyorlar. Türkiye’de bu tarz şeyler biraz daha dikkat çekici. Öyle olduğu için de bu özellik daha öne çıkmış gibi gözüküyor. Ama benim müziğimi, şarkılarımı bilen esas kitlem fan kitlem. Gerçekten çok iyi takip ediyorlar. Bütün şarkılarımı çok iyi biliyorlar. Ama bundan kaçmak mümkün değil. Kadınlar için de erkekler için de güzellik, yakışıklılık ve seksilik çok dikkat çeken şeylerdir. Seveniniz çok olur ama sevmeyeniniz ve kıskananınız da çok olur. O yüzden bizim işimiz aslında biraz zor.

  Geleceğe dair dizi, sinema projelerin var mı?
  Dizi yok. Ama sinema filmi belki olabilir. Çünkü dizi biraz riskli bir iş. Kariyerimde bana bir şey katacağını düşünmüyorum. Ama bize gelen bütün projeleri değerlendiriyoruz. Teklif geldiği zaman Murat Boz kimliğine bir şey        katması gerekiyor. Geri dönüşümlerinin negatif olmaması gerekiyor. Negatif olmaması için de ince eleyip sık dokuyoruz. Genelde de gelen teklifler bizde sınıfta kalıyor. O yüzden herhangi bir projeyle gelindiği zaman genel olarak reddediyoruz. İnsanların amaçları bizim üzerimizden para kazanmak. Çünkü bizim hazır bir kitlemiz var. O hazır kitleye bizim sayemizde direkt olarak ulaşabilirler. Ben de bunu şu aşamada istemiyorum. Çünkü ben müzikle geldim. Kendimi o anlamda biraz daha kanıtlamam gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar Murat Boz’u anlamaya başladılar. Bu yüzden; “Dizi şu an benim için son sıralarda” diyebilirim. Ama sinema için öyle düşünmüyorum. Sinema filmine daha farklı yaklaşıyorum. Çünkü sinemada, her gün televizyonda olmadığınız için yüzünüz eskimiyor. Bu benim için çok önemli bir şey. İnsanlar sizi izlemek için bir yere gidip para ödüyorlar. Hem emeğinizin karşılığını alıyorsunuz, hem de insanlar size ulaşabilmek için zaman ayırıyorlar. “Sinema kariyer olarak bana bir şey katabilir” diye düşünüyorum. Bir de önümüzde dizi çekmiş, fakat daha sonra albümleriyle başarılı olamamış insanların örnekleri var. Bunları da değerlendiriyorum.

  Bir internet sitesinde Eurovision için yapılan ankette birinci olmuşsun. Bu konuda ne düşünüyorsun?
  Eurovision’a normalde kararlar siyasi olduğu için biraz soğuk bakıyordum. Ama artık bir yarışma olarak değil de, ülke tanıtımı olarak algılıyorum. Bu yüzden Eurovision’a biraz daha ılımlı bakmaya başladım. 1 yıl önce sorsaydınız; “Kesinlikle hayır” derdim. Özellikle Kenan Doğulu’nun  katıldığı sene ondan daha iyi bir şarkı olduğunu düşünmüyordum. Ama Kenan 4’üncü oldu. Çok kızmıştım. Artık; “Ülke tanıtımı ve kendi müziğimin tanıtımı için olabilir” diye düşünüyorum.

  Eğer katılırsan söyleyeceğin şarkı Türkçe mi olur?
  Türkçe de olabilir, İngilizce de. Çünkü ben müzikte sınır tanımıyorum. Türkçe olsun ya da olmasın diye şimdiden düşünmüyorum. Eğer böyle bir şey olursa ne olması gerektiğine o zaman karar veririm.

  Türkiye’de çok sevilen isimler çok iyi derece alamamaktan, hayran kitlelerini kaybetmekten korkuyorlar. Tarkan da bu yüzden katılmıyor olabilir mi?
  Olabilir. Artık insanlar Eurovision’da, kararların nasıl verildiğinin farkındalar. Balkan ülkeleri birbirlerine oy veriyorlar. Genelde kriter olmuyor. Komşu komşuya veriyor. Böyle bir durum var. Puan anlamında düşünürseniz psikolojiniz bozulabilir. Ben yaptığım hiçbir işe başarılı olamayacağım diye asla girmem. Giriyorsam zaten kendime olan güvenimi hem sahnede, hem de şarkı söylerken en iyi şekilde yansıtabilmem için birinci olacağım havasıyla girmem gerekiyor. Ama orada verilen kararların çok doğru olmadığını da anlamak lazım. Hangi şarkının ne kadar iyi olduğunu az çok anlıyoruz. Ben de Türkiye’yi tanıtmak için gidebilirim. Ama birinci olmazsam; “Hayran kitlemi kaybederim, beni dinlemekten vazgeçerler” diye bir kaygım olmaz. Kaçıncı olursam olayım hayran kitlemin beni dinlemekten, kasetimi almaktan vazgeçeceğini düşünmüyorum.

  Albüm kapağındaki gladyatör kostümüyle anlatmak istediğin neydi?
  Gladyatörle; korsanla, MP3’le, müzikteki kötü şeylerle savaşıyoruz ve ayaktayız mesajı vermek istedik. Gladyatör onun mesajıdır. Ama tabii ki savaşımız asla kanlı değil. Savaşlara karşıyız.

  Saçlarını uzatma fikri sana mı ait?
  Evet bana ait. Böyle bir imaj çalışmasına girdik. Albümümüzü yaz başlarında çıkartırken bir fotoğraf çalışması içerisindeydik. Bu konuda eleştirildik. Ama eleştirilmek de güzel bir şey. Bazıları eleştirdi, bazıları beğendi. Ortası yok tabii ki. Saçımı kısa yapsam ya da başka bir model yapsam beğenenler de oluyor, beğenmeyenler de.

  Söylenenlere göre saçların konusunda biraz takıntılıymışsın. Saçların dökülüyor mu?
  Hayır öyle bir şey yok. Sırma gibi saçlarım var! O konuyla ilgili çok söylenti çıktı. Ama buradan bir gerçekliğinin olmadığını duyuruyorum.

  Tarkan’dan sahne ve müzik adına neler öğrendin?
  Müzik adına öğrenilmesi gereken ne varsa tecrübe ettim. Sonuçta sadece Tarkan’dan da öğrenmedim. Onlarca, yüzlerce, binlerce konsere çıktım ve o konserlerden kendi müzik hayatıma yönelik çok deneyim kazandım.

  Bir popstar olmak için yaşının geç olduğunu düşünüyor musun? “Keşke daha önce çıksaydım” dediğin oluyor mu?
  Hayır. Bunu düşünmek için bile çok geç aslında. Hayata pozitif bakmak gerektiğini düşünüyorum. Öyle kaygılarım yok. Sonuçta ne kadar varsanız o kadar varsınız. Öyle bir kaygım asla olmadı.

  İlk albümün Stardium’dan çıktı. Zaten birçok genç isim de orada. Sen neden ayrıldın?
  Anlaşmazlıklar yaşadık ve ayrılmak durumunda kaldık. Yeni firmamız Dokuz Sekiz Müzik’te, sevgili Ahmet Çelenk’le çok daha huzurlu ve mutlu bir şekilde müzik hayatıma devam ediyorum. Geçmiş geçmişte kalmıştır.

  Nil Karaibrahimgil’in “Aşkı Bulamam Ben” şarkısını seslendirdin. Şarkının anlattığı gibi sen de normal hayatında çapkın mısın?
  Benim öyle bir dönemim oldu. Bu yüzden de Nil Karaibrahimgil o şarkıyı bana yaptı. Gerçekten bana özel bir şarkıdır o. Biraz klişe bir laftır. Ama ben çapkınlığın erkekte olmadığını düşünüyorum. Bu hayatta kadın istemediği sürece hiçbir erkek bir kadına yaklaşamaz. Çapkın bence kadındır. O anlamda ben çapkın değilim.

  Peki erkeklerin çapkın olmak gibi bir durumu yok mu?
  Yok. Kadın buna izin veriyorsa bence kadın çapkındır. Sonuçta erkekler genelde kadınlara göre biraz daha atılgandır. Ama atılgan olması kadınlardan kaynaklanıyor.

  Eliz Sakuçoğlu’yla olan ilişkiniz devam ediyor mu?
  Evet 1 seneyi aşkın süredir devam ediyor. Birbirimizin hayatına saygımız sonsuz. Zaten aynı zamanda iş arkadaşlığımız da var. Murat Boz’un kız arkadaşı yok, Murat’ın kız arkadaşı var. Karşılıklı, işlerimize saygı duyuyoruz. Murat Boz’un hayranları Eliz’i, Eliz de hayranlarımı çok seviyor. Düzeyli bir ilişkimiz var ve çok mutluyuz.

  kaynak

  anahtar kelimeler : Murat Boz Röportajı,Murat Boz röportaj, Murat Boz röportajı,  Murat Boz röportajlar, Murat Boz röportajları