• Hakkında.
 • Baş ağrısının sebebi ne olabilir?


  Sinüs grafisi çektirmeden sinüzit yada herhangi bir teşhis konamaz. bir sağlık kuruluşuna baş vurmanızı öneririm. ancak ağrı kesicileri hekim önermeden kullanmayınız genelde her ağrı kesici her ağrıya iyi gelmez. hekiminizin önerdiği ağrıkesicilerden parasetamol etken maddeli ağrı kesiciler varsa onları kullanmanızı öneririm. yaşınızı belirtmemişsiniz ancak tansiyon yada başka kaynaklı da baş ağrısı olabilir. bence siz en yakın sağlık kuruluşuna baş vurunuz. ilaç hariiici başka bir şeyinde baş ağrısını keseceğini düşünmüyorum. zaten önemli olan ağrıyı kesmekten ziyade etkeni ortadan kaldırmak olmalıdır.

  Baş ağrısı migren ağrısı tedavisi

  BAŞ AĞRILARI :
  Vücudun idare merkezi beyindir. Zira bizi hayvanlardan ayıran akıl nimeti nin merkezi de beyindir. Dolayısıyla ister fiziksel ister psikolojik olsun, her türlü rahatsızlığımızda ilk önce etkilenecek olan organımız beyindir. İnsanların en fazla şikayetçi oldukları ve doktorların çare bulmakta zorluk çektikleri hastalığın baş ağrısı olması da bundandır. Üzülürüz başımız ağrır, sinirleniriz başımız ağrır, üşütürüz başımız ağrır, ateşli bir hastalığa yakalanırız başımız ağrır, kulağımız iltihaplanır başımız ağrır, yoruluruz başımız ağrır. Kısacası vücudumuz fizyolojik ve psikolojik tüm sistemleriyle dengede olmalı ki başımız ağrımasın. Baş ağrısı ve ağrı insanlık tarihi kadar eski olan ve tıbbın çözüm bulmaya çalıştığı konulardır. Baş ağrılarının yüzde 80-90 sebebi migren ve gerilim tipi ağrılardır.

  MİGREN :
  Yarım baş ağrısı anlamına gelir. Çeşitli uyaranlarla (stres, yorgunluk, açlık, tokluk, gürültü, sigara dumanı, bira ve şarap gibi alkollü içecekler, eski peynir, aşırı çikolata yeme, konserve gıdalar, pastırma, sos vs.) orta beyin bölgesindeki hassas alıcı bölgeler tahrik edilir. Buradan salgılanan çeşitli kimyasal maddeler ise damarlar çevresini etkileyip beyin yüzeysel damarlarda önce bir daralma ve sonra bir genişlemeye sebep olarak dayanılması zor ağrının tetiğini çeker.

  Migren iki çeşittir.
  a)Klasik
  b) yaygın. Bunların dışında çok nadir olarak oftalmoplejik, hemiplejik, retinal, basiller tipte olanlar da vardır.

  Migrenin Belirtileri
  1-Baş ağrısı 4 ile 72 saat sürer.
  2-Fizik aktivite ile artar.
  3-Genellikle başın bir tarafında odaklanır.
  4-Zonklayıcıdır.
  5-Bulantı, kusma, ışığa ve sese tahammülsüzlük olur.

  Bunların dışında haberci belirtiler de şunlardır:
  1-Yanıp sönen noktalar, ışık parıldamaları.
  2-Yüzde, kolda, el parmaklarında iğnelemeler.
  3-Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik.
  4-Aşırı neşelenme, kendini enerjik hissetme.
  5-Özellikle tatlı gıdalara karşı iştah artışı.

  Bazı ilaçlar (kalp, tansiyon ve doğum kontrol ilaçları) nöbete davetiye çıkarabilir. Özellikle hanımlarda muayyen günlere yakın veya hamileliğin ilk üç ayında ağrılar artabilir. Ayrıca migrenin soya çekimle de ilgisi vardır.

  Migrenin Tedavisi
  1-Kriz anında kullanılan ilaçlar. (aspirin vs.)
  2-Koruyucu (krizin gelmesini önleyici) tedbirler. Hastanın ağrı korkusunu giderir. Ayda birkaç defa gelen krizlere karşı kullanılırlar.
  Alternatif tedaviler (masaj, relaksasyon, akupunktur) yine uygulanan usullerdir.

  GERİLİM BAŞ AĞRILARI
  Stres asrının insanoğluna yüklediği rahatsızlıktır.
  Gerilim Baş Ağrılarının Belirtileri
  1-Günlerce devam eder.
  2-Başın bütününde ve ense bölgelerinde belirir.
  3-Fizik aktivite ağrıyı arttırmaz.
  4-Günün ilerleyen saatlerinde ağrı artar.
  5-Ağrı sebebi ve günlük aktiviteler bozulmaz.
  6-Ağrı boyun ve sırta doğru yayılır.
  7-Hastalar çökkün (depresif) yüz ifadesine sahiptir.

  Gerilim Baş Ağrısının Tedavisi :
  Migrenden farklıdır. Kas gevşeticiler, sıkıntı ve kaygı giderici ilaçlar daha yararlıdır