• Hakkında.
 • Uyuz için etkili ilaçlar nelerdir?


  Uyuz için etkili ilaçlar nelerdir?

  Uyuz bir deri hastalığıdır ve ülkemizde de çok yaygın olarak görülmektedir. Yaygın görülmesinin en büyük sebebi sokak köpekleri diye adlandırılan sahipsiz hayvanların ve pire-kene gibi dış parazitlerin sayısının oldukça fazla olmasıdır. Uyuz hastalığının birçok formu vardır ve oldukça inatçı bir hastalıktır.

  En yaygın bulaşma şekli pire ve keneler, direk temas ve dokunma, ortak kullanılan tasma, mama kabı, yatak vb. eşyalar, ortak kullanılan alanlardır. Doğada oldukça yaygın ve kolay bulaşan bir hastalıktır.

  Bazı türler sadece kulak kepçesi ve çevresinde, bazıları ise göz ve çevresinde lokal lezyonlar oluşturabilirler. Genelde derinin tüysüz bölgelerinde ve dirseklerden başlayan lezyonlar tedavisi yapılmazsa vücuda yayılırlar ve generalize olurlar.

  Uyuz hastalığını yaratan etken derinin epidermis katında veya kıl foliküllerinde yerleşen ve tünel kazarak hareket eden mikroskobik boyuttaki uyuz böcekleridir. Lezyonlu deriden kazıntı yapılarak alınan materyalle hazırlanan preparatlar, mikroskop altında incelendiğinde uyuz etkenleri rahatlıkla görülebilmektedir.

  Ülkemizde yaygın bulunan türleri:
  – Demodex
  – Sarcoptes
  – Otodectes
  – Notoedres’tir.

  Uyuz böcekleri; deri döküntüleri, doku artıkları, kan ve doku sıvısı ile beslenirler. Deride derin ve genelde kaşıntılı lezyonlara sebebiyet verirler. Sadece Demodex türü uyuzda kaşıntı azdır veya hiç olmamaktadır.

  Semptomlar…
  – Oldukça şiddetli kaşıntı(bazı türler hariç)
  – Kızarıklık
  – Deride veziküller
  – Vücutta yaygın yaralar
  – Tüy dökülmesi
  – Deride kalınlaşma
  – Tüylerin dökülmesi(lokal veya genel)
  – Deride ağır bir koku
  – Deride kepeklenme ve kabuklanma
  – Derinin renginde koyulaşma ve pigmentasyon artışı
  Korunma…
  – Köpeklerin hijyenik ortamlarda bakımı
  – Pire ve kenelere karşı önlemleri almak
  – Tüy ve deri sağlığının düzenli kontrolü
  – Düzenli fırçalamak
  – Sık yıkamamak
  – Başka köpeğe ait malzemelerin dezenfekte etmeden kullanmamak
  – Beslenmesine dikkat etmek
  – Yürüyüş ve gezinti alanlarına dikkat etmek
  – Oyun arkadaşlarına dikkat etmek
  – Hekiminizin önereceği aralıklarla dış parazitlere etkili banyo solusyonları ile yıkamak
  – Düzenli Veteriner Hekim kontrolü

  En önemlisi; Vücutta oluşacak bir deri lezyonunda vakit geçirmeden veteriner hekiminize danışmak ve ihmal etmemek gerekir. Çünkü tüm hastalıklar erken teşhisle çok daha kolay ve çabuk tedavi edilebilmektedir.

  Tedavi…
  Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavide yıkama solusyonları, uyuza etkili enjeksiyonlar, spot on uygulamalar ve oral tedavi yapılabilmektedir. Hekiminiz uyuzun formuna göre tedaviyi seçecek ve uygulamaya başlayacaktır. Genelde iyileşme süreci 4 hafta ile 6 hafta arasıdır. Demodex türü uyuz etkeni foliküllere yerleştiği için tedavisi daha uzun ve zordur. Bu da tedavi sürecinin daha uzun olmasını sağlar. Bazen de uyuz hastalığı; diğer deri hastalıkları ile beraber seyredebilir. Bu durum daha komplike ve daha uzun süreli bir tedaviyi gerektirecektir.

  UNUTMAYIN…
  Uyuz asla öldürücü bir hastalık değildir ve tedavisi mümkündür.Fakat konunun üzerine eğilmezseniz ve tedavisi yapılmazsa bu hastalıkta bile ölümler olabilmekte ve üzücü durumlarla karşılaşılabilmektedir.
  kaynak

  Genel belirtiler şunlardır:
  Akarlar genelde az kıllı bölgeleri tercih ederler. Bu nedenle kedilerde başlangıç lezyonu kulak ıçlarından başlar ve daha sonra tüm yüze ve vücuda yayılır. Köpeklerde lezyonlar genellikle kulaklarda, dirseklerde karın altında ve koltuk altlarında oluşur. Şiddetli olaylarda tüm vücuda yayılır. Deri kalınlaşır ve gri sarı kabuklarla örtülür. Hastada şiddetli kaşıntı olur.
  İnsanlardaki belirtiler:
  Enfekte hayvanlarla tekrarlayan temas olmadığı sürece insanlarda sınırlı kalan, kollar ve vücutta kırmızı yuvarlak kabartılarla karakterizedir. Lezyonlar kaşıntılıdır. Hasta ile devamlı temas olmadıkça kendiliğinden iyileşir.
  Teşhis:
  Uyuz hastalığı pek çok hastalıkla karışabilmektedir. Teşhis klinik bulgular ve laboratuvar bulgularına göre yapılmaktadır.
  Tedavi:
  Uyuzun tedavisi günümüzde bulunan ilaçlarla kolay şekilde yapılmakta, demodeks uyuzu dışında yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.
  Uyuz hastalığı Veteriner hekimin seçimine göre banyo, enjeksiyon, damla, sprey , tabletle tedavi edilebilmektedir. Hekim, hastanın durumuna göre tek veya kombine ilaç tedavisi yapabilir