• Hakkında.
 • Ahududunda hangi vitaminler var


  Faydaları

  : Ağaççileği ya da sultan böğürtleni olarak da bilinir. Çalı şeklinde, dikenli, kümeler halinde olan genellikle ağaçlık alanlarda kendiliğinde yetişen bir bitkidir. Bazı bahçelerde dikimi de yapılmaktadır. Duta benzeyen meyvesi kırmızı, etli, sulu güzel kokuludur. Meyvesi taze olarak yenilebileceği gibi kurutularak da kullanılır. Yaz başında çiçek açar; temmuz-ağustos aylarında meyvesi olgunlaşır toplanır.

  Yararları: Vücuttaki toksin maddeleri dışarı atar, kanı temizler. Vücuda dinçlik verir. Ateş düşürücü etkisi nedeniyle ateşli hastalıklarda faydalıdır. Romatizma, nıkris, kansızlık verem hastalıklarına karşı yararlıdır. İdrar söktürücü özelliğiyle kabızlığı giderir. Olgunlaşmış, taze bol miktarda A vitamini barındırır çok faydalıdır. Dokuları sıkılaştırıcı güçlendirici etkisi vardır. Böbrek şeker hastalığı olanların taze olarak yemeleri tavsiye edilir.

  Nasıl Kullanılır? çiçekleri kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa bademcik, boğaz dişeti iltihaplarına iyi gelir. Göz nezlesinde, göz banyo yaptırılırsa yararlıdır. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır serinletir. Yaprakları ince kıyılıp kaynatılarak çayı hazırlanabilir.

  yaprağı

  ahududu yapragi, Ahududu ve Ahududunun Faydaları