• Hakkında.
 • Eski tepsiden Fimo hamuruyla ayna yapımı


  Eski tepsiden Fimo hamuruyla ayna yapımı

  Fimo Nedir? (Polimer Kil)

  Fimo oldukça yumuşak, ev fırınında sertleşmesini sağlayan plastik maddeler içeren, kolaylıkla şekillendirilebilen ve oyun hamuruna benzeyen bir modelleme malzemesidir. Sıra dışı bir ürün olan, kullanım alanlarının sınırsızlığıyla ve kullanım kolaylığı ile dikkat çeken polimer-kil yeryüzünde bulunan doğal killere benzemez. Fimo’yu geleneksel killerden ayıran en önemli özellikleri, renklerinin birbirleriyle kolayca karışabilmesi, renk yoğunluğunun istenildiği gibi azaltılabilmesi veya çoğaltılabilmesi, kalıp alma, yontma, oyma, boyama, parlatma ve baskı işlemlerinin yapılabilmesi ve zımparalanabilmesidir. Toprak kile oranla daha dayanıklı olan fimo polimer-kil tamamen kimya laboratuarlarında geliştirilmiştir.İçeriğinde; Polyvinly Chloride (PVC), renk pigmentleri ve plastik maddeler bulundurur. Su içermediğinden kuruma, çatlama gibi sorunlarla da karşılaşmanızı önler. Ev fırınında 130 derecede 30 Dk. pişirildiğinde içeriğindeki ısıya duyarlı plastik madde sıcakla temas ettiği anda sertleşmeye başlar. ****l, ahşap, cam, taş ve ısıya dayanıklı plastik yüzeyler kaplanabilir. Seramik gibi şekillendirilebildiği için takı ve biblo yapımında da rahatlıkla kullanılabilir. Doğru olarak fırınlandığı zaman hamurlarınızın renginde solma, koyulaşma ve şekil bozukluğu oluşmaz. Bir fimo paketi 56 gr. ağırlığında ve 55 x 55 x 15 mm ebadındadır. 4 dosya kağıdı kadar yüzey rahatlıkla kaplanabilir. Fimo Soft ve Classic olmak üzere iki çeşittir. Fimo Soft daha yumuşak ve kolay yoğrulur. Opak, transparan, florasan, simli, ****lik, mermer efektli olmak üzere 48 renkten oluşmaktadır. Fimo Classic ise daha sert ve yumuşatma işlemi daha zordur. Yumuşak olmamasının nedeni detaylı çalışmalar ve oyma işlemi gibi işçilik gerektiren çalışmalarda zorluk çekilmemesi içindir. Bir transparan ve 23 opak renkten oluşur.

  Fimo Hamuruyla (Polimer Kil) Neler Yapılabilir?

  Hamur 130 derece de pişirildiğinden bu sıcaklığa dayanacak her tür objenin üzerine üzerine kaplanabilir. Örneğin, ahşap, cam, ****l, seramik vb. Ayrıca takı, mozaik, biblo yapımında da kullanmak mümkündür. Fimo Dersleri bölümüzü inceleyerek; sizler de olağanüstü eserler yaratabilirsiniz…

  ESKİ TEPSİDEN FİMOYLA SÜSLENMİŞ AYNA


  Gelelim yapılışına: Ahşap tepsiye aynayı japon yapıştırıcısıyla yapıştırdım..sonra bardakla yuvarlaklar keserek, ortalarınıda küçük bir kapak yardımıyla çıkardığım fimolarımın orta renklerini birbirine karıştırıp tekrar yerleştirdim ve şekillendirdim , tepsi üstüne dizayn ettim ve fırınladım. Tabi fırından çıkınca tekrar çiçekleri yerinden çıkardım, zaten yapıştırmamıştım kolayca çıktılar..tepsi üstünde verdiğim formunu kaybetmeden pişmesi için tepsiyle fırınladım. Daha sonra ahşap boyalarıyla boyadığım tepsiye tüm objeleri yerleştirip japon yapıştırıcısıyla yapıştırıp cilaladım .