• Hakkında.
 • Julian Beever “Yer Boyama Sanatı”


  Kaldırım Ressamı Deyip Geçmeyin!

  Kaldırım taşları hiç bu kadar popüler olmamıştı, sökülmediği sürece!O, kaldırımlara çizdiği üç boyutlu figürler sayesinde insanların yerdeki resimleri gerçekmiş gibi görmesini, bir başka ifadeyle farklı algılamayı ve algılatmayı sağlayan bir dahi.

  ‘Kaldırım Picasso’su olarak da bilinen Julian Beever, resimlerini genellikle Belçika, Amerika, İngiltere ve Fransa’da çiziyor.Kullandığı malzeme ise sadece renkli tebeşirler.

  Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye de gelip İstanbul’da Beşiktaş Meydanı’na, Kanyon ve Cevahir Alışveriş Merkezi’ne de gelen sanatçı, son olarak Brüksel sokaklarından birine çizdiği kardan adam figürü ve kış manzarasıyla, özellikle yoldan geçen çocukları cezbediyor.

  Elinde havuç tutan bu küçük kız da, Beever’e modellik yaparcasına tebeşir desenlerin yannıda gülümsüyor, resme karışıyor.

  Beever’a göre yaratıcılığını gölgeleyen tek engel kar.Kar yağdığında eserlerinin yok olmasıyla karşı karşıya kalan sanatçı, karın yağmasını istemiyor ama sahte kar yaratmaktan da kendini alamıyor.

  Onun sanal dünyasından sokağa yansıyanları keyifle izleyen dünya, ‘Kaldırım Picassosu’nun şaheserlerini alkışlamaya devam ediyor.Beever’sa insanları eserleriyle şaşırtmayı ve mutlu etmeyi sevdiğini söylüyor, tıpkı bu küçük kızın yüzündeki gülümseme gibi…