• Hakkında.
 • Kumaş Boyama yapımı


  kumas

  Kumaş Desenleme Kırlent, oda takımları, gözlük kılıfları, masa örtüsü, perde, mutfak takımı, fular, bluz, eşarp, abajur, mendil, pano, çanta, kumaştan yapılan ayakkabılar, tahtadan yapılan takılar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

  KULLANILAN MALZEMELER:
  Kumaş, fırça, parşömen kağıdı, kalem, kumaş boyası, palet, su kabı.

  YAPILIŞI:
  Kumaş düz bir alana yerleştirilir. Boyanacak yerin alt kısmın
  a altına boya geçmemesi için kalın bir kağıt parçası konulur. Kullanılacak boya bir miktar alınıp, paletin üzerine konulur. Boya eğer kıvamında değilse, az miktarda su eklenebilir. Boyanacak alana uygun kalın  veya ince fırça ile boyanır. Boyama sırasında fırça darbeleri hep aynı yönde yapılmalıdır. Yapılmadığında dalgalı bir görüntü oluşabilir. Başka bir renge geçerken fırça mutlaka temizlenmelidir, temizlenmediğinde kullanılacak diğer rengin tonunda farklılaşma görülecektir.

  KOPYALAMA YÖNTEMİ :
  Kumaş üzerine hazırlanan desen kağıdı iğnelenir. Kumaş ile desen arasına karbon kağıdı yerleştirilir. Desenin üstünden çizilerek, kumaşa çizilir. Metalik yaldızla desenin üzerinden kontur çizilir. Konturün içi kumaş boyası ile renklendirilir.

  RENKLER VE UYUMU:
  Renk uyumu desenin ön plana çıkması açısından çok önemlidir. Bu yüzden birbiriyle uyumlu renkler seçilmelidir. Bunun yanında renkleri aynı oranda kullanmak ürüne monoton bir hava verecektir. Birbirine uyumlu farklı renkleri, farklı oranlarda kullanmak desene canlılık katacaktır. Açık ve koyu renkleri bir arada kullanarak bunu sağlayabiliriz. Alanlı çalışmalarda desenin içi genellikle açık renklerin hakim olacağı şekilde doldurulmalıdır.

  Renkler Nasıl Elde Edilir?
  Kırmızı + Sarı = Turuncu
  İki Kat Kırmızı + Mavi  = Mor
  Kırmızı + 2 Kat Mavi  = Eflatun
  Kırmızı + Mavi + Siyah = Bordo
  Sarı + Siyah = Sütlü Kahverengi
  Mavi + Yeşil = Cam Göbeği
  Kırmızı + Sarı + Beyaz = Yavruağzı
  Mavi + Siyah = Lacivert
  Sarı + Yeşil = Açık Yeşil
  Yeşil + Kırmızı = Kına Yeşili
  Mavi + Beyaz + Siyah = Duman Rengi

  BOYAMA HAKKINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
  ·        Kumaş üzerine deseni çizdikten sonra renk denemesi yapmadan boyaya geçilmelidir. Kumaş üzerinde seçilen renk beklenilen tonda çıkmayabilir. Bunun için boyamanın hemen öncesinde minik bir kumaş üzerinde renk test edilmelidir. Beklenilen ton çıktığı takdirde bu renk, esas kumaşın üzerinde uygulanabilir.
  ·        Boyama yaparken kumaş kalın ise boya fazla sürülmelidir. Kabartma boya kullanılırken boya çok çabuk kuruduğu için hızlı bir şekilde çalışma gerekir. Boyayı eşit miktarda ve düzgünce sürülmelidir. Boyanan yüzeyin üzerine tekrar boya sürülmelidir.
  ·        Boyama yapılacak kumaş temiz olmalı ve kırışık olmamalıdır.
  ·        Farklı markaların boyalarını karıştırarak bir arada kullanılmamalıdır.
  ·        İlk aşamada kolay ve küçük işler denenmelidir.

  ·        Boyalar kullanılmadan önce mutlaka çalkalanmalıdır.
  ·        Sık sık yıkanacak kumaşlarda pul, sim işi az kullanılmalıdır.
  ·        Kabartma boyalara her kullanımdan önce 2 damla su ilave edilmelidir.
  ·        Kenar kesiminde kumaşın dağılmaması için kumaşın tersine cilası sürülebilir.
  ·        Boyama yapılacak kumaşın altına lüzumsuz pamuklu bir bez veya karton konulabilir.

  BOYAMA TEKNİKLER
  Kumaş boyasında farklı teknikler kullanarak değişik sonuçlar elde edebiliriz.
  Kontur Tekniği:Kullandığımız desenin kenarındaki çizgilerin üzerinden fırça ile hat olarak geçirilmesidir.
  Tonlayarak Boyama:Bir rengin farklı tonlarını kullanarak olur. Genelde en açık tonundan koyuya doğru yapılan boyama tekniğidir.
  Düz Boyama: Seçtiğimiz deseni istenilen renkte boyayarak uygulanır. İstenirse kullanılan rengin koyu tonuyla çerçeve de yapılabilir.

  Sırma ve Maraş İşi: Maraş işi boyamanın en büyük özelliği tek yüzlü bir işleme olmasıdır. Desenin altı özel olarak hazırlanan karton ile kabartılıp yedi kat sırma desen üzerinden atlatılarak kenarlarda içlik ile karşılıklı tutturulur. Aynı işlem yan yana uygulanarak işlenir.