• Hakkında.
 • suzani nasıl yapılır


  Suzaniler Orta Asya’nın her tarafında yapılmakta ve bu geniş bölgenin değişik alanlarında dizayn, motif ve renk açısından farklılık göstermektedir. Suzaniler hem göçebe hem de kent geleneğidir. Shangri La koleksiyonundaki Suzanilerin çoğunun, Özbekistan’daki Bukhara kentinde yapıldığı düşünülmektedir.

  Suzani nedir?
  Suzan Farsça’da iğne anlamına gelmektedir ve uygun bir şekilde, çarpıcı ve renkli nakışların sergilendiği tekstil geleneği yerine de kullanılmaktadır. Kız ailesi ve genç kızın arkadaşları bir araya gelip, kızın çeyizini ve evliliğinden sonraki evinin dekorunu oluşturacak dokumalar yapmasına yardım ederler. Suzaniler duvar dekoru, yatak takımı, masa örtüsü, ve diğer dekorların arasında perde olarak kullanılabilir ve değişik boyut ve şekillerde bulunabilirler. Renkli çiçeklerin ve uyumlu desenlerin ortaya çıkardığı yerel estetik, hem göze hem de ruha hoş gelen bir coşkunluktur.

  Özbek evleri, diğer İslami konutlar gibi, sokaktan geçenler için sade, süssüz bir ön cephe sunarlar. Ancak içeride, ev, ailenin maddi durumu elverdiği oranda gösterişlidir. Zengin evlerin çiçeklerle dolu bir bahçe avlusu ya da parlak boyanmış tavanları ve sütunları olan iç odaları bulunabilir. Ama bütün evlerde yerel alanları canlandıran suzaniler bulunmaktadır. En iyi Suzaniler, misafirleri etkilemek ve memnun etmek için ailenin kabul odasında asılıdır. Ailenin özel odalarında, küçük suzaniler battaniye ve düğün yatak örtüsü olarak kullanılır.

  DEVAMI