• Hakkında.
 • Tag Archives: turk

  Türk dil kurumu çalışmaları

  Türk dil kurumu çalışmaları Bugün Türk Dil Kurumu, 20’si Yüksek Öğretim Kurulu; 20’si Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yüksek Kurulu tarafından seçilen 40 asıl üyeye sahiptir. Üyelerin büyük çoğunluğu Türk üniversitelerinde çalışan Türkologlardır. Başbakanın önerisiyle cumhurbaşkanınca atanılan Kurum Başkanı ve 40 asıl üye Bilim Kurulu’nu oluşturur. Kurumun bilimsel çalışmaları bu kurul tarafından planlandığı gibi yönetim işlerini üstlenen Yürütme Kurulu ile bilimsel çalışmaları yürüten Kol ve Komisyonların üyeleri de bu kurul tarafından seçilmiştir.

  12 Temmuz türk dil kurumu

  12 Temmuz türk dil kurumu Kurum Türk Dili Tetkik Cemiyeti adı ile 12 Temmuz 1932’de Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla bir dernek olarak kurulmuştur. Kurumun kurucuları, hepsi de milletvekili ve dönemin tanınmış edebiyatçıları olan Samih Rıfat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri’dir. Kurumun ilk başkanı Sâmih Rif’at’tır.

  Türk dil bayramı ve yunus emre anma etkinlikleri

  Türk dil bayramı ve yunus emre anma etkinlikleri Her yıl karaman ve tüm dünyada türk dil bayramı ve yunus emreyi anma  etkinlikleri düzenlenmektedir. Türk dil bayramı törenlerinin  şenlik, festival ve etkinliklerden farklı bir önemi vardır.

  Türk dili bayramı ve yunus emre anma

  Türk dili bayramı ve yunus emre anma Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.13 Mayıs 1277 tarihli Karamanoğlu Mehmet Bey’in bu fermanın ve Türkçenin devlet dili olarak kabul edilişinin 731.yılı her yıl olduğu gibi karamanda 5-13 mayıs tarihleri arasında kutlanmakta, Türkdilinin korunması ve yeni nesle bir nebzede olsa dilin önemini açıklaması açısından güzel bir organizasyondur.

  Türk yunan savaşı çıksa ne olur

  Türk yunan savaşı çıksa ne olur Türkiye ve yunanistan arasında nedeni dünya kamuoyunca tartışmalı bir savaş çıksa ve iki taraf karşılıklı olarak birbirine saldırsa olabilecek olaylardır. Gerçek bir realitede incelenecek olursa ve silahlı kuvvetlerin birebir karşılaştırılması ile; yunanistan donanması, 4 adet mekho 200 sınıfı fırkateyn 10 adet kortenaer sınıfı fırkateyn 5 adet super-vita sınıfı misil gemisi 15 adet la combattante ııı sınıfı misil gemisine karşılık türkiye cumhuriyeti donanmasında 8 adet mekho 200 sınıfı fırkateyn

  Türk yunan savaşı’nın başlaması

  Türk yunan savaşı’nın başlaması Yunanistan’ın İzmir işgali, Avrupalı güçlerin teşviki ve cesaretlendirmesiyle ve Sevr Antlaşması hükümleri gerekçe gösterilerek, Yunan Ordusu 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkmıştır.Kurtuluş Savaşı’nda ilk cepheler Yunanlıların işgal ettiği bölgelerde kuruldu.

  Türk emniyet teşkilatının kuruluşu

  Türk emniyet teşkilatının kuruluşu 161 yıl, Türkiye ve dünya tarihinde önemli olayların cereyan ettiği bir zaman dilimi. 160 Yıldır 3-10 Nisan tarihleri arasında kutlanan ve bu yıl 161. yılını kutlayan Emniyet Teşkilatı’nın geçmişi 161. yıl önceye dayanmaktadır. Neden 10 Nisan sorusuna cevap verebilmemiz için geçmişe doğru bir yolculuk yapmamız gerekecek.

  Mimar sinan’ın hayatı

  Mimar sinan’ın hayatı Türk tarihinin en büyük mimarlarından biri olan Mimar Sinan 1489 yılında Kayseride doğmuştur.O dönemin padişahı Yavuz Sultan Selimin bir tür asker toplama yöntemi olan devşirmeyi Anadoluda yaptırması sonucu 1512 tarihinde Kayseriden İstanbula getirilmiştir.Mimar Sinan, İstanbulda Yeniçeri Acemioğlanlar Ocağına katıldı.

  Türk Erkeği

  Türk Erkeği

  Ünlülerin Evleri

  Ünlülerin Evleri