• Hakkında.
 • Tahta kurusu


  TAHTA KURUSU

  tahtakurusu1

  Biyolojisi

  Erişkin tahtakurusu oval, yassı, çok ayaklı 2 – 5mm boyunda, pas kırmızısı rengindedir. Ezilince pis kokar ve kan çıkar. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler.

  Tahta kurusu Kümeler halinde 200 civarında yumurtayı yapıştırarak çatlaklara bırakırlar evlerde insanın yaşadığı yatak odaları, çekyat, dolap içleri, karyola yatak kenarları, duvar delikleri ve tahta aksam ayrıkları ile yatakhaneler gibi yerlere yuvalanırlar insanları ısırıp ağırlığının 5 –6 katı kan emerler, emdiği yer şişer ve çiban gibi kızarır. Özellikle geceleri aktiftir, insana uykuda hemen hücum eder, evden eve eşya ile yayılır. Pasteurella pestis, allerjik reaksiyonlar M.Leprae, Bacillus anthracis, B.Recurrentin gibi bir çok hastalığı bulaştırırlar.

  Kontrol Önlemleri

  Tahta kursu için Ferdi mücadele çok zordur. Başarılı olmaz, profesyonel uygulayıcı için kolaydır. Barındığı ve ürediği yerler dikkatle ilaçlanırsa kolayca yok edilir. Karyolaya, çekyata, dolaplara, duvarlara, koltuklara komple kalıcı etkili ilaçı yeterli dozda atmak gerekir. kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz .Kalıcı(Reziduel),Yuvasından çıkarıcı(Flash auth), etkiye sahip ilaçlarla mücadele edilir.

  Tahta kurusu mücadelesinde öncelikle, profesyonel uygulayıcı firmalar tarafından, böcekleri saklandıkları yerlerden çıkarıcı , kalıcı ve uzun etkili ilaçlar ile uygulamaları yapılmalıdır.Kesin çözüm için profesyonel firmaya müracaat etmek ,hem zaman kaybını, hemde daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.

  Uykun derin olmasın, tahta kuruları ısırmasın” ifadesini kaç kez duydunuz?

  Kafiyenin dile dolanması, gün boyunca evinizin her yanında saklanan, geceleri de kanınızla ziyafet çeken, altı bacaklı minik böcekler olan tahta kurularına karşı duyulan korkuyu azaltmamaktadır.

  Adi tahta kurusu, boyu yarım santimetreden (cm) daha fazla uzamayan, kızıl-kahverengi bir böcektir.  Tahta kuruları, kanınızı emerken akmasını sağlamak için pıhtılaşmayı önleyici bir madde ile birlikte, onlar iş başındayken sizin bunu hissetmenizi engelleyen, anestetik bir madde enjekte ederler.

  Tahta kurularının günümüze kadar insanlara hastalık yaydığı görülmemiştir.  Öte yandan, Batı ülkelerde, öncelikli olarak dış ülkelere olan seyahatlerin artması ve zararlı kontrolü uygulamalarının değişmesi nedeniyle bir yükseliş yaşamaktadır.

  Tahta kurusu ısırıklarının tedavisi genellikle kendi başınıza atabileceğiniz adımları içerir, ancak daha ağır vakalarda doktorunuza görünmeniz gerekebilir.