• Hakkında.
 • Dünya tüketiciler günü


  Dünya tüketiciler günü

  15 Mart’ın Dünya Tüketici Hakları Günü olmasının nedenlerinden biri, 15 Mart 1962 yılında o dönemin ABD Başkanı John F Kennedy’nin Temsilciler Meclisinde ilk kez Tüketici Hakları diye bir kavram kullanmasından kaynaklanmaktadır. Daha sonra Birleşmiş Milletler, 1985 yılında aldığı bir kararla TÜKETİCİ HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİNİ ilan ederken bu konuşmanın yapıldığı 15 Mart tarihini DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ olarak kabul etmiş ve Türkiye de imza atmıştır.

  Evrensel tüketici haklarından en önemlisi kuşkusuz SAĞLIK ve GÜVENLİK HAKKIDIR ve sağlığımız gıdalarla birebir ilişkilidir. Ancak kayıtdışının engellenemediği ve her geçen gün bir olumsuzluğun ortaya çıktığı Gıda Sektöründeki terör, cevapsız kalan sorular, otorite ve denetim boşluğu, tüketicilerin kredi kartına, telefon sabit ücretlerine gösterdiği duyarlılığın gıda sorunlarına gösterilememesi 15 Mart Dünya Gıda Gününü BURUK kutlanmasına neden oluyor.

  Hormonlar, zirai ilaç kalıntıları, sorgulanan katkı maddeleri ve oranları, melaminli sütler, tartışılan yoğurtlar ve şimdide kırmızı etler…

  Tüketicilerin en büyük sorunları ;

  –Merdiven altı üretilen gıdaların tüketildiği bir toplum, yani eğitimsizlik, denetimsizlik ve kayıtdışılık sorunu.
  — Meyve ve sebzelerde standardın üzerinde hormon kullanımı.
  — İhraç edilmek üzere üretilen, kimyasal kalıntı fazlalığından dolayı sınırlardan geri gönderilen domatesler ve armutlar için- ilk kez- yalnızca para cezası verilmiş ve iç pazarda tüketilip – tüketilmediği soruları yanıtsız kalmıştır. Sıkı denetlenen ihraç ürünlerinde dahi standardın üzerinde kalıntı bulunması, iç tüketim için üretilen meyve ve sebzeler için çok düşündürücüdür.
  — Çin’de bebek mamalarında çıkan melamin ile ilgili olarak sorularımıza, endişelerimize yetkili kurumlarca sağlıklı bilgi verilememesi ve güven sorununun derinleşmesi.
  — Yine bazı gıdaların yüzey parlatılmasında kullanılan Magnesol adlı kimyasalın kullanılmaya devam edilmesi.
  — Kızartmalarda kullanılan yağların kimyasallarla renginin açılması ve geri kullanımı .
  — Tartışılan yoğurt ve kırmızı etler.
  — Pazarlarda açıkta satılan gıdalar, ruhsatsız gıdaların raflarda bulundurulması, etiket bilgilerinin eksikliği…
  Tüketiciler Derneği Bahçeşehir Temsiliği

  kaynak:tüketiciler günü