• Hakkında.
 • Artemi canlı yem ile balık besleme


  Artemi canlı yem ile balık besleme

  Artemia Salina kabuklular familyasından bir zooplankton’ dur.Tuzlusu karidesi olarak da bilinen artemia Tuza Oldukça dayanıklı dır.( 15-55 oC sıcaklık değeri arasında yaşamını sürdürebildiği ikili yaşam biçimi bulunmaktadır.

  Artemiaları yumurtadan çıkarmak için direk deniz suyu veya içme suyuna 1 litreye 35-40 gr oranında kaya tuzu ilave edilerek gerekli ortam hazırlanır,ısı 26-27 derecede sabit tutulur güçlü bir şekilde devamlı olarak havalandırılır,1 lt ye takribi yarım çay kaşığı artemia koymak yeterli gelecektir. Alınan artemianın türüne göre 24-48 saat arasında larvalar çıkmış olacaktır.
  Artemiaların aynı gün balıklara verilmesi yararlıdır çünkü bu sırada doğduklarında var olan yumurta sarılarını tüketirler.


  Artemiaları toplarken öncelikle suyun durulması için havalandırma kapatılmalı ve bir iki dakika kadar beklenmelidir, tuzlu su ile birlikte balıklara vermek doğru olmaz balıkların solungaç ve mukozalarını olumsuz etkileyebilir, bir bayan çorabı, tülbent yada plankton kepçesi ile süzdükten sonra yavrulara verebiliriz.

  kaynak