• Hakkında.
 • Balık Tutma Sanatı – Hangi Balığı Nasıl Tutmam Gerekiyor ?


  Balık Tutma Sanatı

  tarpon_fishing_001-1a

  KEFAL

  Bu balık için aslında fazla 1 şey söylemeye gerek yok çünkü günümüzde pazarlarda en bol olan balıklardan biri tabi ki kefal dediniz mi herkes bu balığa kötü gözle bakıyorlar neden? Çünkü insan pislikleri ile beslendikleri ama illa da her yerdeki kefal pis diye 1 şey yok örneğin çesme ıldırı da veya çesme balıkçı limanlarında teknelerin aralarında bu balıkları görmeniz mümkün denize 1 atık olmadığı için yosun ve parazitlerle besleniyorlar bu balığın 2 cinsi var (1. si Topan Kefal) – (2. si Sarı Kulak) topan kefal uzun ve oldukça büyük olur sarı kulaklar ise iri büyük ve çok lezzetli olur tabiki bu balıkları yakalamak öyle kolay değil benim uzmanlık alanıma girdiği için ayrıntıları ile anlatmaya çalışıyorum bu balıklar diğer balıklar gibi ıssız yerlerde yaşar diye bişey yok bu balıklar insanların olduğu yerleri mesela plajları sıcak suları severler yırtıcı balıklardan korunmak için kaya aralarında da oldukça görülür. . . Şimdi isterseniz nasıl avlandığına bakalım. . . . . . . . NASIL AVLANIR?

  Nasıl avlandığına gelince bu balığı ekmekle yakalamak mümkündür. . . . ben ufak kefalleri yakalıyorum neden derseniz ufakları yakalıyıp levrek”e veya akya ya atıyorum. . . . simdi ufak veya orta boy kefal nasıl avlanır onu anlatıyım öncelikle aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bize yine bu balık için 50 metre misina yeterli olucaktır. Çünkü balık kıyıda olduğu için fazla misinaya gerek yoktur. Şimdi burası çok önemli! ne kadar ince misina kullanırsanız o kadar çok balık yakalarsınız onun için ben genelde kefal için 0. 20mm veya 0. 25mm misina öneriyorum. .

  kasnağımıza 50 metre 0. 20mm misina sardıktan sonra kurşunsuz ve fırdöndüsüz iğnelerimizi paralel olarak yukardan asağıya doğru bağlıyoruz yaklaşık 8 tane yeterlidir fazla iğne olursa balık iğneleri görücektir ve oltamızın yanına yaklaşmayacaktır. İğneler hangi boyutta ve ne tür olucak derseniz size “mustad”ın 8 numara çapraz beyaz ince” iğnesini öneririm. . . yeme gelince ekmek kabuğu ve içi kullanabiliriz iğneleri ekmeğin kabuğunun üzerine sararken iğnelerin her tarafa eşit gelmesine dikkat edelim. . . aşağıdaki resimde oltamızın nasıl olması gerektiğini az da olsa anlatmaya çalıştım. . . şimdi artık oltamızı atıp kefal sürülerinin gelmesini bekliyebiliriz.

  Ufak veya Ortaboy Kefaller için 10 iğneli Takım.

  Şimdi gelelim büyük kefal avlamaya şimdi diyeceksinizki büyük kefalde böyle avlanır. . . ne farkı olabilirki? Çok farkı var yem takılma şekli ve olta çeşiti çok değişik ben şahsen uzmanı olduğum icin herseyi anlatmak istiyorum bu kefal hakkında. . . simdi buyuk kefaller tahminen ufak kefallerin bulunduğu yerden yaklaşık 20 veya 25 metre daha uzağındadır ama yukarıdaki olta sistemi ile ancak ufak ve orta boydaki kefalleri avlayabilirsiniz çünkü büyük kefaller o kadar uyanık ki ufak kefallerle beraber gelince yemin tuzak olduğunu anlıyor ve vurmuyor ve geri gidiyor. . onun için olta sistemimizi değiştiriyoruz ve büyük kefalleri avlamak için önce kasnağımıza bu sefer 0. 30mm veya en fazla 0. 35mm misina sarıyoruz ondan sonra 1 şamandıra ekliyoruz

  “Not: şamandıra renksiz ve ufak olmalı!!!” şamandırayı taktıktan sonra şamandıranın altına 1 tane fırdöndü takıyoruz ama fırdöndü küçük olmalı ondan sonra fırdöndünun öteki tarafına yarım metre veya yarım metreden 1 az fazla 0. 20mm misina ekliyoruz ondan sonra bu eklediğimiz 0. 20mm misinaya 2 tane ufak kıstırma kursunlardan takıyoruz 4cm ara araya mantarı batırmayacak sekilde ve en altına 1 tane yaklasık (20cm) “4 numara mustad kendal flatted nickel plated iğne” takıyoruz ve oltamız tamamlanmış oluyor. Yeme gelince bu sefer ekmek kabugu deil ekmek içini hamur olarak bütün iğneyi kavrayacak sekilde takabilirsiniz. . ya da benim buyuk kefalleri avlamak için her zaman yaptığım

  1 yöntem. . . . ; 1 ekmeği bi ufak leğenin içine koyun üstüne 1 az su ekleyin ama fazla değil yaklaşık 3-4 dakika kadar yoğurun ekmek hamur haline gelince üstüne 1 veya 1. 5 çay bardagı peynir suyu ekleyin tekrar yoğurmaya devam edin tekrar hamur haline gelince içine yarım dilim beyaz peynir ekleyin ve iyice yoğurun peynirler görünmeyinceye kadar yoğurun bitince hamuru 1 plastik kabın içine koyun ve azını sıkıca kapatın. . . hava almasın eğer hava alırsa hamur sertleşir ve kullanamassınız eğer hava almazsa uzun sure hamurunuzu kullanırsınız. . . şimdi alttaki resimlere 1 göz atın isterseniz oltanızın tam olarak doğru olup olmadığını kontrol edin. . . . . Rast GeLe. . . . . . . . .

  Büyük Kefaller için Tek iğneli Takım.

  AKYA

  Öncelikle söze başlamak gerekirse çok yırtıcı olan bu balık avcılık konusunda turunun en iyi örneğidir. Kıyıya yakın yerlerde yaşarlar ama asıl yerleri okyanuslardır. Eğer açsa kıyıya kadar gelebilir ve gördüğü avı kesinlikle kaçırmaz. . . Balıkla beslenir kiloları yaklaşık 1. 5 kilodan 100 kiloya kadar oluşanları vardır. . Bu 1 az inandırıcı gelmeyebilir size ama tekne ile sırtı avına çıkan kişilere sorarsanız mutlaka yanıtı alacaksınız. Örneğin 2001 temmuz ayında ceşme limanında bizim tanıdıklarımız kıyıdan 42 kilo akya çıkardılar ben çiftlikköy tarafında kıyıdan 12 kilosunu yakalayabildim ama aslında bu balık derin su balığıdır yani kıyıdan cok şans eseri tesadüf olarak vurur oda yerini çok iyi tespit etmeniz gerekmektedir. Şimdi bu balık nasıl avlanır ona bakalım; NASIL AVLANIR? ;

  Yukarıda anlattığım gibi bu balığı kıyıdan avlamak 1 az zor yani şansınız olması lazım çünkü derin su balığıdır ancak cok aç kalırsa avlanmak için kıyıya gelir. . ama gelmez demiyorum gelir ama aç kaldığı zaman gelir yine de hiç belli olmaz çünkü bu iş sabır işi oltanızı atıp bekliceksiniz ne demişler sabreden muradına erermiş; onun için bizimde sabretmemiz gerek şimdi nasıl avlandığına gelelim olta takımımız aşağıda olan resimlerdeki gibidir.

  Canlı Balık Takmaya Elverişli Olta

  Bu oltayı karadan attığımız için 50 metre misina bize yeterli olucaktır bu 50 metreye makaramıza 0. 60mm misina doluyoruz doladıktan sonra 50gr ”Lık gezer 1 kurşun ekliyoruz ondan sonra gezer kurşunun önüne 1 tane fırdöndü ekliyoruz not: fırdöndü 1 az büyükçe olmalı çünkü balık oltayı alınca çok kötü 1 şekilde asıldığı için kopabilir. . ondan sonra fırdöndünün önüne yaklaşık 1. 5 veya 2 metre misina ekliyoruz bu bedenin kalınlığı yaklaşık 0. 60mm civarı olmalı aslında daha kalın misinalar kullanabilirsiniz ama elinizde kepçe olucağı için zorlanmassınız sanırım çünkü balığı kıyıya çektikten sonra misina ile kaldırmaya kalkarsanız balık anormal 1 derecede çırpınıyor ve bu yüzden eliniz kesilebilir. . . onun için mutlaka yanınızda kepçe bulundurun ondan sonra bağladığımız diğer 2 metrelik misinanın önüne 10 numara mustad krom düz iğne veya mustad”ın capraz celik ignelerinden kullanabilirsiniz.

  Yem e gelince benim tavsiyem 10cm ”Lik canlı kefal yavrusu takabilirsiniz bu balığı iğneye takmanın 2 yöntemi var 1. si iğneyi sırtından geçirip takmak ama çok dikkatli olun balık ölebilir. . 2. yöntem ağzından takabilirsiniz bunun için iğneyi alt çenesinden geçirip üstteki burnundan çıkarabilirsiniz böylelikle balık ölmeyecektir ve oltanızı denize attığınızdan itibaren yüzmeye başlıyacaktır. Tabi ki bu kadar değil şimdi oltamızı attıktan sonra misinayı germeden misinaya 1 taş sarın taş fazla büyük olmasın 8 cm arası olabilir. Ondan sonra kasnağımızın üzerine taş koymadan önce yaklaşık 10 metre daha acıyoruz ve bu 10 metreyi denize değil sardığımız taşın arkasına yani kasnakla taş arasındaki bölüme acıyoruz çünkü akya balığı alır ve gider hemen orda yutmaz balığı alır 10 metre açıldıktan sonra balığı yutar eğer misinayı geri bırakırsanız akya bunun tuzak olduğunu anlıyacak ve balığı geri kusacaktır!!!!!!!!!! balığı yakalayınca nasıl anlıyacak sınız? misinayı sardığınız taşa bakıp oltanızı kontrol edebilirsiniz eğer taş varsa balık yakalamamıştır taş yoksa ve dalga varsa misinayı elinizle 1 kontrol edin eğer asılma varsa yavaşca çekin eğer asılma yoksa aynı taşı tekrar sarın ve yerine koyun.

  TEKNE”DEN:

  Bu balık aslında derin su balığıdır, yani tavsiye edilen avlama yöntemi teknedendir tabiki teknesi olmayanlar mecburen kıyıdan avlanmak zorunda biz hem tekneden hemde kıyıdan avlandığımız için ben tekneden de nasıl avlanacağını anlatayım tekne denilince ilk akla gelen rapala yapay yemler, kaşıklar vs. . . tekne balıkçılığı o kadar kolay görünsede aslında hiç kolay değildir bazı kişiler ah teknem olsa su denizleri bitiririm gibi sözler atıyorlar ortaya; neyse bu balığı tekneden avlamak için öncelikle sırtı yapılacak yerin iyi seçilmesi gerekir özellikle derin , kumluk sular gibi. . olta takımı olarak gerekse rapala yapay balıklarla , gerekse kaşıklı olta ile bu balığı avlamak mümkündür.

  Yapay balıklarda ve kaşıklarda levrek avında anlattığım gibi damla ve desenli Kaşık türleri , Rapala yapay balıklar olarak Husky Jerk ve Magnum türleri veya grey mullet gibi. . . “Not: Bu tür yapay yem ve kaşıklar kullanıcaksanız özellikle uzun köstek kasası ve düğümlerini çok sağlam yapmalısınız” ama rapala kendi yapay balıkları için kendi Rapala Bağını öneriyor! rapala bağını kaşıklarda ve uzun kostek yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz, ama yinede seçim sizin, bu uyarıyıda verdikten sonra oltamızı nasıl yapıcaz onu anlatayım diyeceğim ama olta takımı Levrek avındada gösterdiğim gibi pek değişmez, oltalarımız alt resimdekiler gibidir.

  MÜREN

  Bu balığı tanımlamak gerekirse oldukça yırtıcıdır ve çok keskin iğne gibi dişleri vardır ısırdığı zaman büyük 1 acıya neden olan zehiri vardır. Mercan kayalıklarının arasında yaşar ve çok saldırgandır 1 gece avcısı olan bu balık gündüzleri kendini göstermez hava kararınca güzel bir ziyafet çekmek için kendine av aramaya başlar. . . tabiki kıyıya yakın yerlerde de yaşarlar ama en fazla 1,5 metre veya 2,5 metre arasında bulabilirsiniz genellikle deniz içinde saklanmak için düzlük kayalıkları seçerler hava kararınca yola çıkar ve kıyıya avlanmaya gelir yiyicek konusunda balıkla beslenir ölü veya diri balık hiç farketmez önüne ne çıkarsa hiç affetmez. Bu balıklar okyanuslarda 30 kiloya varan büyüklüklere erişirler. . şimdi bu balığın nasıl avlandığına gelelim. . . . .

  NASIL AVLANIR?

  Müren”i avlamak için öncelikle ve yine sabır gerekiyor. . . ve gece avlıyacağınız için yanınıza fener ve kepçe almayı unutmayın kepçe olmazsa balık çok atak olduğu için çıkar çıkmaz tuttuğunuz misinaya dolanıyor kendini kurtarmak için, bu nedenle kepçenin içine koyarsanız hareket edemez ve kolayca eve götürebilirsiniz. . şimdi de bu balığı yakalamak için gelelim olta takımımıza; bu balığı kıyıdan avlıyacağımız için oltamızı fazla uzağa atmamıza gerek yok çünkü avlanmak için kıyıya geliyor onun için 50 metre ”lik misina bize yeterli olucaktır. . 0. 70mm misina sarıyoruz kasnağımıza ve 1 adet gezer kurşun takıyoruz gezer kurşunun altına sağlam 1 fırdöndü takıyoruz bu sefer fırdöndü 1 az büyük olabilir.

  Fırdöndü”yu taktıktan sonra fırdöndü”nun diğer ucuna yine aynı 0. 70mm misina bağlıyoruz “yaklaşık 1 veya 2 metre ” ve bu misinanın ucuna 1 adet çelik tel takıyoruz çünkü balık”ın jilet gibi dişleri oltanızı rahatlıkla koparabilir. Çelik tel”in boyu 20cm veya 15cm arası olabilir bu tel”i nerden bulucağız diyorsanız genelde balık malzemesi satan yerlerde hazır olarak fırdöndülü sekilde satılmaktadır. Bunuda bagladıktan sonra celik tel”in diger ucundaki klipsli fırdöndüye 1 adet mustad”ın delikli çelik beyaz iğnelerinden takıyoruz numarası: 8 numara veya 6 olabilir. oltamız tamamlandı yem olarak her tür canlı veya cansız beyaz balık takabilirsiniz tavsiyem canlı olarak: “kefal yavrusu veya karagöz” ölü yem olarak: “sardalya” yem”i takarken ilk önce iğneyi kuyruğundan sonra sırtından takın. ben asağıda oltanın ve yem”in nasıl takılacağını resimlerde gösterdim hadi Rast GeLe.

  KARAGÖZ

  Karagözler genelde sürü halinde gezerler , bu balıkları kıyıda ve derin sularda çoğunlukla görmek mümkündür. . İri ve büyükleri derin sularda , küçük veya orta boyları kıyılarda yaşarlar yırtıcı değillerdir. . . o kadar uysaldırlar ki denizde dibimize kadar gelirler bu yüzden bu balığı zıpkınla bile avlamak çok kolaydır. . bu balığın bulunduğu yerler kayalık bölgelerdir tabi ki bu kıyıdan avlayanlar için 1 dez avantaj çünkü her 10 atışımızdan 1”i genelde kayaya takılır ve kopar. . . ama arada da böyle şeyler olmassa haksızlık gibi oluyor balıklar açısından , bu yüzden bu balığı avlamak için bütün olaylara göz yummamız gerekiyor. . . yem olarak midye , boru kurdu özellikle! , sülünes , ekmek hamuru , mamun. . . daha 1 cok yem ile bu balığı yakalamamız oldukça mümkün. Karagözler sürü halinde gezdikleri için tek 1 yerden yaklaşık 15 , 20 tane karagöz avlayabilirsiniz. . ayrıca eti cok lezzetlidir , tavada yaparsanız tadına doyum olmaz şimdi bu balığın nasıl yakalanacağına gelelim; NASIL AVLANIR?

  3 İğneli Takım:

  Bu balığı avlamak için o kadar kalın misina ve uğraş vermemize gerek yok aslında , ama ben yine de size garanti olarak yakalayabileceğiniz 1 olta takımı anlatıcağım. . bunun için 50 metre misina bize yeterlidir , (tekne ile açılacaksak bence gereği yok) su derinliğine göre 100 metre olarak ayarlayabilirsiniz. . misina kalınlığı 0. 30mm dır. Eğer daha kalın yaparsak daha büyük ve iri karagözlerı avlamamız daha da imkansız hale gelir onun için bu uyarıyı unutmayın. . . misinamızı sardıktan sonra ucuna 1 adet ufak boy fırdöndü bağlıyoruz , bağladıktan sonra beden”e gelelim bedende aynı 0. 30mm kalınlıkta ve 1. 5 , 2 metre arasındadır. . ve bu beden”e 3 adet 5 numara sinek iğne bağlıyoruz. . . köstek aralıkları 20cm , köstek boyları : 15 , 20cm arası. . . ve ağırlık olarak iskandil kurşun 50 , 75gr arası su derinliğine göre ayarlanabilir. . . oltamız tamamlandı, yeme gelince yukarıda belirttiğimiz gibi “özellikle: boru kurdu” , sülünes , mamun , ekmek , solucan , salyangoz gibi bir çok yemle bu balığı avlayabilirsiniz.

  ÇİPURA

  Ege denizinin en lezzetli balıklarından biridir , derin sularda yaşar ama yemlenmek için mutlaka kıyıya gelir çenesi 1 midyeyi kırıcak kadar güçlüdür bu sayede midyeyi azında kırdıktan sonra etli bölümünü alır ve midyenin kabuklarını tekrar geri kusar aynen filtre gibidir. . ağzına aldığı midyeyi mutlaka yutar levrek veya akya gibi alıp 10 metre açıldıktan sonra yutmaz. . bu da tabi ki bu balığı yakalamayı daha da kolaylaştırıyor. . daha çok kumluk yerlerde rastlamak mümkündür kumu ağızı ile eşeler ve azına gelen midyeleri yer. . bu yüzden oltanızı kumluk ve derin bölgelere atarsanız daha çok şansınız olur. . bu balığı oltadan çok paragat şeklinde de avlamak mümkün. . biz bu balık için genelde paragatı tercih ediyoruz çünkü bazen 6”lı veya 8”li sürüler halinde dolaşabiliyorlar bu yüzden paragatın iğnelerine bütün geçen sürü takılıyor paragata yem olarak midye veya kalamar kullanabilirsiniz şimdi bu balığı nasıl avlayacağız ona bakalım. . . . NASIL AVLANIR?

  Tek iğneli Takım:

  Yukarıda belirttiğimiz gibi bu balık genelde derin sularda bulundugu için oltamızı daima açıklara ve kumluk bölgelere atmalıyız size 1 öneri eğer kumluk ve yakın yerlere atarsanız hem oltada takılma problemleri yaşarsınız hem de ot balıklarından canınız fena halde sıkılır. . . şimdi size bu balığı yakalamanın 1 kaç yöntemini anlatalım öncelikle olta takımı ile başlıyalım olta takımımız 0. 40mm kalınlıkta ve 100 metre misinadan oluşuyor 100 metre dedik çünkü oltamızı daima ileri atmamız gerek eğer kamışlı oltanız varsa bu iş daha da kolaylaşır eğer kasnaktan atıcaksanız kurşunun gramını uzağa atabileceğiniz şekilde kendiniz seçebilirsiniz. . .

  100 metre makaramıza sardıktan sonra eğer kamışlı olta kullanıyorsak 125 gr gezer kurşun , eğer kasnak kullanıyorsak 150gr veya 175gr civarı arası gezer kurşun kullanabilirsiniz. . . gezer kurşunu misinaya geçirdikten sonra misinanın ucuna 1 adet orta boy fırdöndü bağlıyoruz ve fırdöndünün diğer ucuna 0. 30mm veya 0. 40mm kalınlıkta misina bağlıyoruz bu misinanın ucuna da 1 adet kalın 2 numara veya 1 numara bronz veya sinek iğne kullanabilirsiniz, çapraz olması tavsiye edilir. . yeme gelince kalamar kullanma şansınız yoksa boru kurdu , solucan , sülünes veya canlı mamun. . bu yemleri genelde balık malzemesi satan çoğu yerde bulmanız mümkün. . . yemi iğneye takarken iğneyi tamamen kapatacak şekilde ucundan sokup arka tarafına kadar gelicek şekilde elinizle ittirin. Asağıda yemin ve olta takımımızın nasıl yapıldığını resimlerde gösterdik, bir de zokalı takım ve paragat şeklinde avlanma yöntemleri var siz resimleri inceledikten sonra zokalı ve paragat şeklinde nasıl yakalanır altta ona da bakalım. . . . .

  Oltamız resimdeki gibidir

  Zokalı Takım:

  Zokalı takımında hazırlanışı aslında yukarıdaki gibidir kullanılışında da bir fark yoktur. . . balığı kıyıya çekerken oldukça yavaş çekin çünkü balık ağır ve yakalanma telaşı ile oltaya güçlü vuruşlar yapıcaktır eğer çok hızlı çekerseniz büyük olasılıkla diline takılan iğne yırtılıp oltanızdan kurtulma olasılığı vardır onun için balığı kıyıya yavaşca getirdikten sonra bir kepçe yardımı ile kolayca alabilirsiniz eğer kepçemiz yoksa balığı düzlük bir yere çekip elimizle almamız gerekmektedir. Eğer balık ufaksa normal olarak karaya alabilirsiniz anlattığımız şeyler büyük çipura içindir. . zaten bu zokalı takımda zoka”yı yutan balık büyük olur ;) bizde her zaman büyük balık peşinde olduğumuz için sorun yok. . . Alt resimde zokalı takımın nasıl olduğunu gösterdik. Yem olarak yine kalamar , sülünes , boru kurdu kullanabilirsiniz. . .

  Paragat ile :

  Paragat , teknesi olanlar icin çipura ve levrek avında rahatlıkla kullanılır. . püf noktası paragat”ın atılacağı yeri doğru olarak belirlemektir. . bunun için çipura ve levrek için genelde kumluk ve derin sular seçilmelidir. . paragat”ın bedeni 0. 70mm kalınlıkta misinadan. . . köstekler 0. 50mm veya 0. 60mm misinadan oluşmaktadır , köstek aralıkları yaklaşık 1-1. 5 metredir , iğneler 1/0 veya 2/0 numara çapraz iğnedir. . köstek boyları 35- 40 cm civarı , köstek sayıları genelde 50-70 arasındadır. siz köstek sayısını 40”ta yapabilirsiniz , çünkü fazla iğne olunca paragat”ı atmak , toparlamak ve yemlemek oldukça zor oluyor açıkcası. . çipura paragatını sabah saat 10 gibi atılması , aksam saat 6-7 gibi toparlanması önerilir. Bu paragat”ta karagöz , mırmır , levrek gibi balıklarında çıkması olanaklıdır.

  LÜFER BALIĞI AVI :

  Lüfer balığı geçici avdır. Yavruluktan itibaren büyüyene kadar çeşitli isimler ile defne yaprağı, çinakop , sarıkanat, lüfer ve kofana diye isimler ile anılır. Çenesinin kuvveti ve kurnaz oluşu aynı zamanda cesur ve atılgan oluşu balıkçılar için kolay olmayan avdır. Lüfer balığını avlamak için izmarit, istavrit, zargana, hamsi, uskumru ve kolyoz balıkları yem olarak kullanılmaktadır. Bazı yemler hamsi gibi bütün olarak diğerleri ise fileto olarak iğneye takıldığı gibi zarganada çoğu zaman bütün ve canlı takılması halinde daha verimli av yapma imkanı sağlar.

  Lüfer oltası 0.50 naylon misina ile 80 ile 100 metrelik oltanın ucuna fırdöndü takıldıktan sonra 0.30 beden ucuna zoka bağlayıp veyahut ta sandalla yapılan avda 1 numara kaşık kullanılarak sandal hızına görev ağırlık kullanılarak yapılır, kıyı balıkçılığında ise kamış kullanılarak hırsızlı iğneye bütün istavriti takıp uzağa atılan oltanın boşluğu alınıp beklenir balık vurunca hemen çekmek gerekir, yeni geliştirilen kıyı balıkçılığı için mantarlı oltadır, bu olta tipi üçlü fırdöndünün alt halkasına beden ve ağırlık üst halkasına ise olta ve yan halkasına ise hırsızlı iğne ve mantar bağlanır,mantarın faydası yemin üstte kalıp balığın görmesi içindir.

  ORKİNOS BALIĞI AVI :

  Zor olan avlardan biride orkinos balığı avıdır, 200 kilodan başlayıp 1 tona kadar ağırlığa ulaşmaktadır, ton deyince orkinosun ton adı altında konservesi de yapılmaktadır. Canlı yem kullanılması tavsiye edilir, lüfer ve palamut gibi yalnız balığın güçlü ve mücadeleci oluşu farklı olta sistemini gerektirir şöyle ki 200 metre uzunluğunda naylon örme ip ucuna fırdöndü bağlanıp 3 milimetre kalınlığında 4 metre tel bağlandıktan sonra ise yine bir fırdöndü koyup kalın 15 metrelik çelik tel ve ucuna da 20 santimetrelik bir iğne ile oltamız hazır demektir.Her ihtimale karşı balık fazla derinlere daldığı için yedek ip bulundurmakta fayda vardır. Aynı zamanda ip kesinlikle diğer oltalar gibi elle tutulmayıp bir şamandıraya bağlanmalı ve şamandıradan sonrada ince sicimle sandala bağlanmalı ki balığın geldiği ya şamandıranın dibe inmesi yada ince ipin kopması ile anlaşılır.

  TURNA BALIĞI AVI :

  Gölde yaşayan bir balık olup 1 metre ile 20 kilogram arasında değişen ölçülere sahip olup canlı veya ölü yem ile yakalanacağı gibi rap ala ve kaşık ile de kamış kullanılarak yakalanabilir. Orta boy tatlı su balığı alınır ve üçlü iğne anüs kısmına kuyruğa bitişik takılıp oltanın devamında bulunan ağız iğnesi de ağza kilitlenir, yalnız bu işlemi yaparken ölü balığın ağız içine ağırlık koymak dibe iniş anında balığa canlı havası verir. Diğer bir olta çeşidi de misina anüsten geçirilip ağız kısmından dışarı çıkarılır ve çekilen misinanın anüs kısmında bulunan tek iğne ölü balığa anüse yakın zabdedilir. Canlı yem kullanma şansınız var ise üçlü iğnemizi balığın yüzgeç üstüne iki kancası takılıp kuyruk kısmına kadar gerilen misina sicim ile balığın gövdesine bağlanır canlı olan balık düz bir şekilde yüzer ve turna yakalamanız daha garanti olur. Ölü yemde ise unutulmaması gereken atıp çekme yöntemidir.

  KIZILKANAT BALIĞI AVI :

  Göllerin sığ olan kısımlarında av vermeleri ılık sudan hoşlanmalarında kaynaklanmaktadır. Avcılığında 0.25 misina hatta kendinize güveniyorsanız daha ince misina secimi yapabilir, iğne olaraktan WMC 9284 kalite 5 numara iğne tavsiye olunur. Ağırlık kullanmadan şamandıra yardımı ile kıyıdan kamış ile canlı yem kullanarak yakalıya bilirsiniz, canlı yem seçiminiz kurt, solucan, yavru balık ve yörede bulunan böcek olabilir. Unutulmaması gereken diğer bir hususta oltanın fazla hareketsiz bırakılmamasıdır, kızılkanat hareket halindeki yeme daha çabuk cevap verdiğidir. Tekne ile avlanıyorsanız şamandırasız yüzen misina kullanın eğer yüzen misina bulma olanağınız yok ise o zaman iğneden 75 santimetre geriden başlama kaydı ile eczaneden temin edebileceğiniz vazelin ile yağlayın ki sizinde yüzen misinanız olsun.

  KEFAL BALIĞI AVI :

  Dişsiz olan bu balık yemini emerek didiklediğinden sizlere birkaç farklı olta çeşidinden bahsedeceğim, gittiğiniz bölgede eğer balıklar büyük ve diplerde dolaşıyorlarsa o zaman yapacağınız bildiğimiz üçlü iğnenin üç tane ucunu güzelce eğe ile sivriltip 0.40 misinanın ucuna bağladıktan sonra taze ekmek içini elimizde top şeklinde yapalım büyüklüğü ise üçlü iğnemize uygun olup iğnenin uç kısımları dışarıda kalacak şekilde taktıktan sonra balıkların bulunduğu bölgeye atıp bekleyelim, gelen balıklar yukarıda da bahsettiğim gibi yemi emmeye başlar ve bu işlemin sonucunda yemi alabilmek için kafa sallarlar bu durumda kendiliklerinden oltaya takılırlar ve oltanızı sürüklerlerken oltanızı gerdirip yakalandığını anladığınız an yavaşça çekmeye başlayınız.

  Benim en sevdiğim ise bilhassa bodrumda çok uygulama fırsatı bulduğum olta çeşidi su üzerinde gezinen kefallar için bayağı iyi netice verdi. Sizinde bulunduğunuz bölgede kefallar su üzerinde ise yapacağınız 0.35 misina üzerine 20 ile 30 adet 1251 C 5 numara çelik beyaz iğneleri iki parmak ara ile birbirinin peşi sıra bağladıktan sonra ekmeğinizi avuç büyüklüğünde koparıp yumuşak kısmı dışarıda kalacak şekilde ikiye katlayıp yaptığımız bol iğneli oltamızı iğneleri ekmeğe batırmadan ekmeğin üzerine sarıp fırlattıktan sonra gelen balıklar ekmeği didiklerlerken muhakkak bir taraflarından yakalanacaklardır aman derileri yumuşak olduklarından oltayı yavaş çekmeye bakın. Bazı derin bölgelerde ise dip oltası kullanmanız gereke bilir onun için mantarlı dip oltası tavsiye olur, yem olarak kurt, et parçası veya yine ekmek içi kullanabilirsiniz.

  İSTAVRİT BALIĞI AVI :

  Bütün denizlerimizde bulunduğu gibi yakalanması ise gayet kolay olduğundan çok rağbet edilen bir balık cinsi olup hepimizin bildiği gibi çaparı tabir edilen olta ile kolay av vermektedir.Çaparı hazırlarken mevsim ve su berraklığı göz önüne alınmalıdır. Yaz ve kış çapar ileri iğne, tüy ve takım farklılığı gerektirmekte olup kışın berrak olmayan sularda 1251 C 5 numara iğne, 0.30 köstek, 0.30 beden yazın ise 1799 7 veya 9 numara siyah iğne, 0.25 köstek, 0.25 beden kullanmak gerektiği gibi unutulmaması gereken diğer bir hususta kuyruk altı av yapanların siyah sağlam bir makara ipine iğnelerini bağlarlar ise misina gibi parlamadığından daha fazla balık yakalamanıza imkan verir. Çaparı de ağırlık için kıyı ve teknede çaparının uzunluğu, iğne adeti ve suyun akışına hatta kamışınıza uygun olan ağılığı seçmeniz gerekmektedir.

  İZMARİT BALIĞI AVI :

  Hem karadan hem de sandal ile avlanan balık kolay yakalanmasına rağmen bilhassa yem ile avlandığında oltaya vuruş yaptığı anda olta hemen çekilmeyip ufak bir bilek hareketi ile cevap verip vuruş kesildiği anda olta çekilmelidir. Kıyıdan kamış ile yapılan avda ayaklı olta dediğimiz 3 köstekli 0.25 köstek kalınlığında, 0.30 ana beden, 0.40 da olta kalınlığı olan ve 1799 siyah 9 numara çapraz iğne kullanmalıdır. Yem olarak genelde ufak midye yani tohum midye her iğneye bir midye kullanılarak yapılması daha uygundur. Sandal avında yemli olta seçiminde ise olta kalınlığı 0.50, ana beden 0.30, köstek ise 0.30 kalınlığında ve köstek aralığı 10 santimetre olup siyah 7 numara 1799 çapraz iğneler ile 15 – 30 adet arasında değişen diğer adı ile yemli çaparı denilen olta şekli olup yemsiz çaparı de kullanılabilir yemsiz çaparı de ise köstek boylarını daha uzun bırakabilirsiniz tüy seçimi ise evimizde bulunan muhabbet, iskete, Florya ve saka gibi süs kuşlarının göğüs tüylerinden elde edilir.

  ÇAPAK BALIĞI AVI :

  Yerini bulmakta fazla güçlük çekmezsiniz çünkü genelde dip çamurunu karıştırarak yemlendiğinden bulunduğu bölgede su bulanık ve hava kabarcıkları ile dolu olur. Obur bir balık olduğundan her şeyi yediği bilinse de sizin yem olarak solucan ve hamur kullanmanız daha iyi av yapmanıza imkan verecektir. Yemi önce emer, tadar ve sonra kaptığı için olta ilk harekette çekilmeyip iğneyi yutması için sabırla beklemeli çapak için kullanacağınız olta ise 0.40 misina, 4/0 çelik iğne ve gölde iseniz şamandıra derin sular için ise ağırlık kullanılır. Dip oltasında ağırlığın üzerinden 50 santimetrelik bir köstek bağlanmalı.

  BIYIKLI BALIK AVI :

  Balığın yakalanması ve kıyıya çekilmesi beceri ve güç istemektedir. Enerjik ve güçlü balık olması sebebi ile onun aldatılması ve yene bileceğiniz güçte olta hazırlamak için misina seçimini iyi yapıp I/0 WMC 9284 kahve rengi çelik iğne, yem olaraktan solucan seçip solucanın tüm iğneyi kaplamasına dikkat etmelisiniz, solucan bulmanız güç olursa peynir, et ve hamuru deneyebilirsiniz.

  HANİ BALIĞI AVI ( LAHOZ – ORFOZ ) :

  Pareketa veya el oltası ile 100 ile 200 metrelerde yakalandığı gibi 25 ile 30 metrelerde de yakalanırlar, 100 metrelik derinliklerde kullanacağımız olta çapraz dövmeli 8/0 100 gramlık iğneli zoka ve zokadan 1,5 metre geriye 300 gramlık ağırlık 2 metrelik ara beden ve de 3 santimlik fırdöndü, daha derinlerde ise bildiğimiz pareketa kullanırken 1 kilogramlık ağırlık ve ağırlıktan sonra her ara bedenin boyunu 2 metre tutarak 1 metre uzunluğunda 0.80 köstek ve 8/0 veya 6/0 WMC çapraz 9284 kalite iğne istenilen adette kullanılırken yem seçiminde ise ahtapot, istavrit, uskumru veya kolyoz kullanılır.

  EŞKİNA BALIĞI AVI :

  Sevdikleri yem olarak kum kurdu, kaya kurdu, karides ve ya küçük yengeç 1/0 iğneye takılarak avlanmaya çalışılır çünkü çok ürkek bir balık olduğundan hassas hareket etmelidir. Oltası ise çapak balığı ile aynıdır.

  SAZAN BALIĞI AVI :

  Sağlam bir kamış seçtikten sonra kullanacağınız iğne 9284 kalite 6 veya 7 numaradan 1/0 numaraya kadar çıkabilir. Oltanız basit sadece iğne ve fırdöndüden oluşmaktadır, hatta ağırlık dahi gerekmeyip emici ve yutucu balık olduğundan yemlerin iri hamur, kurt, haşlanmış patates, mısır, buğday ve et olarak seçilip oltaya geldiğinde boşluk verip yemi rahat yutmasını sağlayıp ondan sonra sertçe çekip iğne iyice saplanınca karaya almaya bakınız, ağız yapısı sağlam olduğundan çekerken ağız yırtılır diye kokmanıza gerek yoktur. Esas olan karaya çekene kadar sizi çok zorlayacağıdır.

  ÇİTARİ ( SARPA ) :

  Denizlerimizde bolca bulunup 40 santim ile 2 kiloya kadar olanlarına rastlandığı görülüp, daha ziyade karadan avlanılan bir balık türüdür. Hiç yem ayıt etmemesine rağmen canlı yem olarak çalı karidesi, kum kurdu, kaya kurdu canlı yem bulunamadığında ise hamur kullanabilirsiniz. Olta yapımı çok basit olup çıplak iğne diye tabir ettiğimiz iğne ve fırdöndüden ibaret olmasına rağmen bağsı durumlarda değişiklik gösterir, mesela avlandığınız alan taşlık ise 20 gramlık iskandil ile iki köstekli olta gerekmektedir. Yosunlu alanlarda ise çıplak ve fırdöndülü oltanıza birde şamandıra eklemeniz tavsiye olur.

  ALABALIK AVI :

  Balığa gözükmeden suyun akış yönünün aksine yürüyerek gölgenizi suya düşürmeden teleskop veya 210 santimlik kamış kullanarak avlıya bilirsiniz. Misinanız 0.15 ile 0.30 arasında olup yem olaraktan kurt, solucan ve sinek olacağı gibi tabii olmayan yapma, suni yem ve çeşitli boylarda kaşıkta kullanılır.

  SUDAK BALIĞI AVI :

  Çok saldırgan ve etçi bir balık olan sudak yaşadığı bölgede yavru balıklar üzerinde , hele bunlar kızıl kanat yavruları ise tam bir katliama ulaşır, genelde turna oltası ile aynı benzerliği gösterir. Yem olarak başta ufak kurbağa en sevdiği yem olmakla birlikte 10 santimlik küçük balıklar canlı veya ölü olarak kullanılır. Kaşıkla avlanacağınızda ise turna balığı içinde geçerli olan 5 numara armudi kaşıktır. Unutulmaması gereken önemli bir hususta oltanızın son bölümü misina yerine saz veya gitar teli olması keskin dişler karşısında fayda sağlayacağıdır. Çok saldırgan bir balık olmasına rağmen sudak önce yeme yaklaşıp uzun süre takip edip ara sıra diş atıp tehlikesiz olduğuna karar verdiğinde yemi yer.

  KALKAN BALIĞI AVI :

  Dip balığı olup 20 kiloya kadar ulaşmalarına rağmen 2 kiloya kadar yavru sayılırlar. Karadeniz başta olmakla tüm denizlerimizde görülür. En geçerli av oltası pareketa olup, 20 ile 50 metrelere atılan olta binlerce iğneden oluşup ak yem tercih edilir. Hani balığında anlattığımız olta şeklinin kalın olanı kullanılır.

  Kaynak : www.ozgurgenc.net