• Hakkında.
 • Çırçır Balığı (Labrus sp.)


  Çırçır Balığı (Labrus sp.)

  Perciformes
  Crenilabrus mediterraneus
  Labridae


  Labridae familyasından olan çırçır balıklarının sularımızda Crenilabrus inediterraneus, Crenilabrus cinereus, Crenilabrus roissali ve Crenilabrus melops bilimsel adıyla tanımlanan türleri mevcuttur.

  Tropik ve mutedil denizlerin küçük sahil balıkları olan çırçırlar genellikle bitkileri bol olan kayalık sahil bölgelerde yaşarlar ve çevrelerindeki taş oyuklarını bir mesken gibi kullanırlar. Yerli balıklardan sayılan çırçırlar yaz mevsiminde rıhtım diplerine, sahillere gelip kışın derin sulara çekilirler. Boyları azami 10- 12 cm. olan bu balıkların pulları iri olup derilerine iyice intibak etmiştir. Parlak ve canlı renkleri çevrelerine, mevsimlere, cinsiyet ve yaşlarına göre değişir. Gövde yapıları, yanlardan biraz basık ve uzun elips şeklindedir. Sırt yüzgeci solungaç kapağının hizasından kuyruk sapına kadar yelpaze biçiminde uzar. Karın, göğüs, anüs ve kuyruk yüzgeçleri iyice gelişmiş olduğundan, balık, ileri ve geri hareketleri kolaylıkla yapar. Bazı çırçır türlerinin solungaç kapağı üzerinde birer leke bulunur. Bu balıkların ağızları ufak olup burunları öne doğru uzamıştır. Dudakları kalın, dişleri ise koni biçimindedir. Yanal çizgisi, belirgin olarak kuyruk yüzgecine doğru uzar. Derileri kalın olan çırçır balıklarının yüzme keseleri mevcuttur. Erkek balıklar genellikle dölleme zamanlarında çok parlak ve canlı renklere bürünürler. Çırçırlar genellikle nisandan ağustosa kadar yumurtlamaya devam ederler.

  Çırçır balığı kılçıklı ve lezzetsiz olduğu için makbul sayılmaz. Oltayla avı yapılmaz. Zaman zaman fanyalı ağlara takılırlar. Bu balıklar yosunlar arasındaki midye, deniz kurdu, karides ve küçük balık yavrularıyla beslenirler.