• Hakkında.
 • Deniz Alası hakkında bilgi


  deniz-alasi

  DENİZ ALASI

  Salmoniformes Salmonidae

  Salmo trutta


  Salmonidae familyasından olan deniz alasının bilimsel adı Salmo trutta’dır.

  Kuzey yarım küresinin mutedil ve soğuk bölgelerinde birçok formları mevcut olan bu familyanın deniz alası gibi türleri, denizlerle tatlı sular arasında yumurtlama göçü yaparlar.

  Atlas ve Pasifik Okyanuslarının kuzey kısımlarında, Karadeniz, Azak Denizi ve Hazar Denizi’nin açık limanlarında rastlanan Tuna ve Dinyester’in aşağı kısımları ve Kırım nehirlerine giren deniz alasının boyu azami 1 m.’dir, ağırlığı ise 24 kg.’a kadar ulaşır. Bu balıkların ortalama ağırlıkları 5-7 kg.’dır.
  Deniz alasının sırtı mavi veya yeşilimsi gri olup, karnı gümüşi veya açık portakal rengindedir. Sırt ve yanlarında küçük siyahımsı veya mavi çerçevesi olan kırmızı lekeler bulunur. Pullar çok küçüktür ve deriye iyice intibak etmiştir. Yüzgeçleri gövdeye orantılıdır, alt çene uzun olup iyice gelişmiş dişler taşır.

  Üremeleri kasım ayında başlayıp şubatta sona erer.Balıkların nehre girme süresi oldukça uzundur. Çapları 1-6 mm. arasında olan yumurtalar sudan çok ağır olduğu için dipte kalır. Kuluçka süresi uzundur ve yirmi-kırk gün arasında değişir. Genellikle karnivor olan bu balıkların besinini dipte veya pelajik yaşayan küçük hayvanlar, ufak balıklar ve karadan düşen haşarat teşkil eder.

  Eti lezzetli olup, avcılığı yapılan bir balıktır.