• Hakkında.
 • Palamut için Fly


  Palamutun amatör balıkçılıkta en verimli av şekli, fly kullanımıdır. Neden? Zira, fly yapılışıyla en ilgi çekici aksiyonu sunabilir. Temel mesele budur. Elbette bunun için en mantıklı yol, gene fly tekniklerini, malzemelerini kullanmaktır. Faakt ülkemizde fly biraz yetim kalmış bir konudur, pek fazla tanınmaz ve bilinmez. Siz, fly çalışmamız, gerekli malzemeye (kamış, misina vs.) sahip değilseniz, bu örnekleri bir sahteymiş gibi kullanmayı deneyebilirsiniz. Belki biraz çekicilikten kaybederler ama genede son derece efektif olacaktırlar..

  Fly ile pamaut, özellikle palamutun oynak yaptığı durumda son derece etkilidir. Bazen, ki sık sık olur, palamut kıyıya yakın noktalarda bir sürüye dadanır. Öyle ki, önünüzdeki hoplayıp zıplar. Ama genelde çeşitli çabalarınız netice vermez, yakalayamazsınız. İşte bu durumda, bir fly sizin için başarının anahtarı olabilir.

  Yapımı en kolay, etkinliği ise en yüksek olan fly modellerinin başında, palamut tavşanı gelir:

  palamut-icin-fly

  Bu örneğin, hammaddesi tavşan tüyüdür. Peluş, kuzu tüyü vs. değil, tavşan tüyü. Zira, tavşan tüyü suda diğerlerinin gösteremediği, son derece dramatik bir aksiyon sunar.

  Bu model genel olarak su üstü kullanılır. Varsa, oynağın üzerine atılır, kısa bir süre beklenir ve ortalama bir hızla çekilir. Bazen biraz hızlı sarmak daha iyi netice verebilir.

  Bir diğer fly paterni ise şu olabilir:

  Bu patern bilhassa derin suda etkinliğini kaybetmez. Yatak palamutu için daha iyi bir tercih olabilir. Zira, tavşan tüyü, derinde bir miktar aksiyonunu yitirmektedir.

  Bu model ise, hem su üstü, hem derinde tatmin edici netice verebilmektedir.

  Aslında, en baştaki tavşan tüyü olan dışında kalanlar, palamuttan ziyade, levrek gibi başka türler için kullanılan modellerdir. Palamut için, en etkin aksiyon, boyun kısmındaki dalgalanmadır. Bu nedenle, palamut çaparisini yaparken mesela, bol havlı tüyleri tercih etmek gerekir..

  Yukardaki tüy, dibine yakın ksımında, bol havlı olması ile uygun bir seçim olabilir.

  Ama, bu üstteki tüy, havsız bir tüy olup, yeterince iyi netice vermez.

  Bol havlı bir tüy bulsanızda, genelde tatmin edici netice alamazsınız. Bu nedenle, 2-3 tüyü birden çapariye takarsınız. Bu durumda, uç kısımda birden fazla türbülans oluşur ve tüyün aksiyonu berbat olur. Bu tür tüyler genelde uç kısımlarında son derece zayıftır, yani incedir, nerdeyse yok gibidir.

  Bu nedenle, palamut çaparisinde en iyi netice biraz fly’cılardan kopya çekerek sağlanabilir. Önce, uç kısmı iyi, kalın olan bir tüy alınır. Bunun sağlam uç tarafı iğneye bağlanır. Üzerine, bol havlı tüylerden beş-altı neyse bolca konur ve bağlanır. Ama bu son takılan havlı tüylerin, havlarının bittiği yerden uç kısımları kesilip atılır.. Böylece hav kısmı son derece yoğun bir model elde edilmiş olur..

  İlk takılan kalın ve sağlam tüyün, gerekirse, bir tarafındaki tüycükler, kıllar kolayca atılabilir. Bu bazı tüylerde aksiyonu bir hayli iyileştirir. Bu tüyü seçerken uca doğru incelen bir tüy seçerseniz, yani, hindinin kuyruk tüyü gibi düz uçlu olmayan bir şey seçerseniz, daha iyi netice alırsınız.

  Bu şekilde tüylerle çapari yapabilirsiniz. Ama bir tanesini alın, buyrun size gayet makul bir palamut fly.