• Hakkında.
 • Sahtelerle palamut avı…


  Fly harici sahteler palamut avında iyi netice verebilen alternatiflerdir. Çaparinin amatörlük için pek uygun olmadığını söylemiştik. Zira, amatör için uygun olan en fazla 20-30 iğneli çapari, sürü olmuş palamutun pek yüz vermeyeceği bir malzemedir. Çapari ile palamut avında, netice yüzlerce iğnesi olan çaparilerle tatminkar olur.

  Çapariler için bir diğer sorunda, misina problemidir. Ağır takım olduğu için palamut çaparileri kalın misinalardan yapılır. Ama palamut misinadan son derece işkillenen bir balıktır. Bilhassa gündüzleri, kalın misinalarla palamutları tutmak biraz daha güçtür. Eskiler, bu nedenle gündüz palamut tutanın daha usta olduğunu söylerler. Zira, ince misina ile palamutu, koparmdan çekmek gerçekten hüner gerektirir.

  Çapari yerine kullanılabilecek en iyi alternatif, fly olmasına rağmen, pek çok durumda palamut için çeşitli sahtelerde tatminkar netice verebilmektedir. Bunun için önemli olan temel olarak sahtenin aksiyonudur. Dengesi bozuk ve düzgün olmayan bir sahteden pek fazla verim beklemeyin. Sahte balıklar içinde en uygun olanlar, hamsiye benzer şekilde, 5-9 cm arası boyda, sırtı lacivert/siyah desenli olanlardır. Ama, aksiyonunun düzgün olması gerektiğini unutmayın. Eğer aksiyon kötüyse, büyük kafalı, yüksek devirli bir makina tercih edin ve olabildiğince hızlı sarın. Böylece bir yere kadar sorunu giderebilirsiniz.

  Kaşıklar ise, çoğu zaman sahte balıklardan daha etkilidir. Fakat, klasik söğüt yaprağı şeklindeki kaşıklar yerine atışa uygun, daha özenli kaşık modelleri seçmek isabetli olur.

  Ülkemizde pek yaygın olmayan, clark spoon olarak bilinen kaşıklar ise, palamut için daha iyi netice vermeleriyle bilinirler:

  Velakin, bu kaşıkları daha başarılı yapan, son derece hassas kesim ve dengeleridir. Alelade üretilmiş benzerlerin aynı randımanı sağlaması pek kolay değildir.

  Palamutun seyrek olduğu durumlarda özellikle, klasik lüfer kaşıklarıyla da tatminkar netice almak mümkündür. Ama genel kaide olarak, palamut çokta olsa, azda olsa, yem ve sahteye son derece nazlıdır. Bu nedenle, şu kaşık işi bitirir, bu sahte işi bitirir gibi bakmak yanlış olacaktır. Avlak durumuna göre, farklı bir model farklı netice verebilir. Fakat, genel toplamda, sahteler her zaman palamut avında zayıf olacaktır.

  Velakin, malum palamut büyük balık. Akşama kadar 300 atış yapıp, 10 tane tutsanız, herkese yeter. Bu malzeme veriminin 1/30 olduğu gerçeğini kolayca örtüverir. Yani, verim düşük, bir sürü çabaya bir balık zor gelmekte olmasına rağmen bir kere geldi mi, sağlam gelmekte, harcanan emeğe değmektedir..