• Hakkında.
 • kaplumbağalar kaç ay uyur


  KIŞ UYKUSU

  havaların soğuması ile birlikte aktiviteleri azaldığı görülür.Bu da ekim aylarına denk gelir.Bu mevsimsel değişimlerden kendilerini koruyabilmek için bütün hayatsal faaliyetlerini en aza indirgeyerek uyku haline geçerler.Solunumları yavaşlar ve kalp atışları en aza iner.Tabi ortamda ekim-mart aylarında kış uykusuna yatarlar.Çin tatlı su ı gibi bazı küçük türlerin kış uykusuna yatmadıkları görülebilir.

  Evde Beslenen İçin Kış Uykusu

  Doğal ortamdan uzaklaşan tatlı sı ında bazı dengesizlikler görülür.Bunun sebebi ev ortamı ile doğal ortamın şartlarıdır.Ev ortamında kaplumbağanın ideal ısısı ve ultraviole ışıktan yoksun olmasından dolayı kaplumbağanın hayatsal faaliyetlerinde dengesizlikler görülebilir. akvaryumlarda kaya altlarına veya köşelere girmeye çalışırlarsa bize kış uykusu zamanını gelmiş olduğunu hatırlatır.Bu durumda şunlara dikkat etmemiz gerekmektedir ;

  1.Yemleri azaltılır.

  2. Filtre ve havalandırmanın çalışıyor olması gerekir.

  3.Kaplumbağa için ideal kış uykusunun sürdüreceği koşulların olduğu bir akvaryum hazırlanmalıdır

  ın kış uykusuna yattığını bilmeyen birçok insan , onların öldüğünü sanarak toprağa gömmekledirler.Bilgi eksikliğine bağlı olarak hayvanların islemeyerek ölümüne sebep olmaktadırlar.

  Kış uykusundan uyandırma: Dört ayı aşan bir süre su içinde uyuyan 22 C lik oda ısısına alınırlar. Isı ve ışık sabit tutularak.Bir haftalık süre sonunda ın kış uykusundan çıkmaları sağlanır. Kış uykusundan önce ve sonra hayvanı tartmakta yarar vardır. Uykudan çıktıktan sonra beslenme buna göre düzenlenir. Bazı ın kabızlık sorunu olabilir , bu durumda barsak içeriğini yumuşatmak için hayvanları 30 C lik sıcak ısı banyosunda tutmak yararlı olabilir. Bu yöntem barsak içeriğini yumuşatacaktır.

  kaynak