• Hakkında.
 • su kaplumbağası hastalıkları


  su kaplumbağası hastalıkları

  KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI

  Doğal ortamda yaşayan tabiatın kendi dengesi içerisinde belki hastalanıyorlar ve ölüyorlar.Bu süreç onların 200 milyon yıldır yaşamlarını fazla etkilememiştir.Günümüzde insanoğlunun doğayı tahrip etme yolundaki gayreti ortadadır. Hiç şüphesiz da bundan payını alacaktır.Bizler suları ve denizleri acımasızca kirletiyoruz,tarlaları ve ormanları yakıyoruz .Bütün bu olumsuz davranışlar hayvanların Kırmaklarını ortadan kaldırmaktadır. Bunların yanında ın evlerde beslenmeleri sırasında bakını ve beslenmelerini gerektiği gibi yapmadığımız zaman onların hastalanmalarına ve ölmelerine sebep olabiliriz Bundan dolayı bu bölümde. Kaplumbağalarda en çok görülen hastalıklardan ve onların tedavi yöntemlerinden bahsedilecektir.
  ın genel durumları

  genel-durumlari1

  Dikkat edilmesi gerekli önemli noktalar: Uzun süredir kaplumbağa besleyenler,hayvanlarındaki değişiklikleri kolayca fark ederler.ını zaman zaman bir mutlak tartısı ile tartmalıdırlar Genel olarak ilkbahar ve sonbahar mevsimleri arasında ın büyüdükler gözlenmektedir.Hayvanlarını düzenli olarak veteriner hekime götürmeli ve periyodik gaita (dışkı) muayeneleri yaptırmaları önemlidir. Sağlıklı bir tatlı su kaplumbağası çok hareketlidir. Her kış uykusu dönemi başlangıcı dışındaki zamanlarda bu hareketliliğini kaybederse ve yem yemezse hayvanın hasta olduğu düşünülmelidir. Kara ı barınaklarının duvarına tırmanma harekeli yapıyorsa hayvanın hasta olduğu düşünülmelidir.

  Belirtilerine Göre hastalıklar

  -Sulu Dışkı (İshal): Muhtemel nedeni barsak enfeksiyonudur.Dışgıdan örnek alınarak parazit yönünden muayene edilmesi gereklidir.Mide,barsak kurtları ishal’e sebep olabilir.Ayrıca bakteriyel bir enfeksiyonsa antibiyotik verilmesi uygundur.
  -Kabızlık : Kum gıdalar ve tek yönlü beslenmeden kaynaklanabilir Yoğun barsak kurtları da kabızlık yapabilir.Kış uykusuna bağlı olarak kabızlık görülebilmektedir.
  -Barsak çıkması: Genellikle barsak kloakadan dışarı çıkar anal bezlerle birlikle peniste dışarı çıkabilir(erkekte).Kara ve su ında sıklıkla görülmektedir.Bağırsaklardaki yabancı cisim ve konsipasyonlar da ortaya çıkmaktadır.
  -Göz kapaklarının şişmesi ve kapanması: Suyun kirliliğinden veya A vitamini eksikliğinden ortaya çıkmaktadır.
  -Akciğer Yangısı Soğuk nedeniyle olur.Gırtlağından ıslık sesi duyulur.Bulun deliklerinden kabarcıklı sümük çıkar.Su ında daha çok rastlanmaktadır.Kara ında akciğer enfeksiyonların da duvar tırmanma hareketi yaparlar.
  -Kabuk kalınlaşması ve şekil bozukluğu : Kabuk yumuşamıştır.Nedeni D vitamini,kalsiyum,fosfor,Ultraviole ışık eksikliğidir.En çok kış uykusundan çıkan hayvanlarda ve tek yönlü beslenen hayvanlarda görülür.
  -Kabukta dökülme aşırı boynuzlaşma : Fizyolojik olarak meydana gelmektedir.Eğer aşırı bir dökülme varsa hastalık akla gelmelidir.Deride zaman zaman dökülmeler olur.Suyun içerisinde beyaz ince kabuklar şeklinde görülür.Baş ve ayak derilerinde kalınlaşma veya beyaz lekeler oluşmasında vitamin eksikliği ve suların kirliliğinden dolayı oluşan mantar enfeksiyonları akla gelmelidir.

  Özel Hastalıklar

  1.Parakeratoz: Yetersiz belenmeye bağlı Vitamin A ve D nin eksikliğine bağlı ortaya çıkan hastalıklardır.
  -Belirtileri : Epitel çözülmeleri genelde kabuğun deriyi koruyamadığı boyun ,kloaka çevresi ve arka bacakların uç kısımlarında gözlenir.Deride kırmızı ve sarı sahaların ortaya çıkması gibi değişiklikler genelde simetriktir.
  -Tedavisi:Beta din (İyot) banyosu , antibiyotikle A ve D vitamini takviyesi yapılmaktadır. Derinin kurumasını önlemek için yaralara antibiyotikle pomatlar sürülmelidir.

  2. Kabuk mikozu :Beyaz renkli yapıya sahip plaklar ile belirgindir.Mantarlar nedeniyle olabilir.Kültür yapılarak veya direk natif muayene ile kazıntı Lakto fenol blue ile boyanarak sonuç belirlenir.
  -Tedavisi:Potasyum permanganat banyosu yapılır.Günde 5 dakika 1 gr. Potasyum permanganat (KMnO4) 100 ml suya,bunun 1 ml si 1 banyo suyuna katılır.

  3. İrinli Kloaka Yangısı:Kloaka şiş ve kızarıktır, irinleşebilir.Nedeni E.Coli dir
  -Tedavisi : Antibiyotikler verilir.

  4.Salmonella: Salmonella enfeksiyonu taşıyıcılarıdır.Çocuklar için tehlikeli olabilir.
  -Belirtileri:İşlahsızlık , isal
  -Tedavi : Kültür yapılarak,sonuca gidilir.Antibiyotik ve vitamin verilerek tedavi yapılır. çocuklar için Salmonella yönünden risk oluşturabilir.Eğer bakımlı bir hayvan bu riskide taşımaz.ın parazitleri kendine hastır.İnsanlar açısından tehlike oluşturmaz.

  5.Kabuk yaralanmaları ve kırılmaları : Normal bir masa yüksekliğinden sert bir zemine düşen ,üzerinden sert objeler düşen veya köpek tarafından ısırılan yaralanabilir.Eğer hayvanın organlarında bir hisar yoksa.Kırılmanın büyüklüğüne tedavi yapılır.Küçük bir kırılma ise antibiyotikli pomat sürülerek veya papatya çayı banyosu ile iyileşme sağlanır. Kırılma büyükse antibiyotikli bir pomatla doldurulduktan sonra üzeri bantlanır.Kabuk kırığı ve yaralanma ile birlikte organlarda hasar varsa o zaman veteriner hekim tarafından mutlaka görülmelidir.

  kaynak