• Hakkında.
 • Eski Hülya Koçyiğit Resimleri Kartpostal ve Film Afişleri


  Bulgaristan göçmeni tüccar bir babanın 3 kızınından ilkidir. İstanbul ve Ankara’da ilkokula giden Koçyiğit, sanat eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nın bale bölümünde başladı. Orta öğretimine Atatürk Kız Lisesi’nde devam ederken İstanbul Şehir Tiyatroları’na girdi. Lise öğrenimini Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümünde devam ettirdi.

  1963 yılında lk filmi Susuz Yaz sinema hayatına başlayan Hülya Koçyiğit Berlin Film Festivali’nde Türk Sinemasına o güne kadar verilen en büyük ödül olan Altın Ayı ödülünü kazandı. Kültür Bakanlığı’nca yurt dışında düzenlenen ‘Türk Film Haftaları”nda ülkemizi en çok temsil etmiş sinema sanatçısıdır. Halen yerli ve yabancı film festivallerinde de en çok ödül alan bayan sanatçıdır.

  O dönem Fenerbahçe’de futbol oynayan Selim Soydan ile evlendi.

  Filmleri Yunanistan, İran, Mısır, Lübnan, Cezayir gibi değişik ülkelerde gösterilmiştir. 1965 – 1974 arasında tüm filmleri Yunanistan’da sinemalarda oynatılmıştır. ‘Derman’ 5 Kıtada oynatılan, ‘Kurbağalar’ ise yabancı televizyon kurumlarına satılan ilk Türk filmidir.

  Hülya Koçyiğit, 180 kadar filmde ve 4 TV dizisinde oynamıştır. Çalıştığı yönetmenlerden bazıları, Lütfü Akad, Atıf Yılmaz, Şerif Gören, Metin Erksan, Orhan Aksoy, Memduh Ün, Ertem Eğilmez, Osman Seden, Halit Refiğ’dir.

  1991 Yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı seçilmiştir. 1991 – 1992’de kurucusu olduğu SO-DER’e başkan seçilmiştir. Bu görevi 4 yıl sürdürmüştür .