• Hakkında.
  • Maket nedir?


    çeşitli araçların, binaların, eşyaların ve hatta insanların belli bir ölçeğe göre küçültülmüş örnekleri. mimarlar, mühendisler ve teknisyenler tarafından mesleki amaçlı olarak gerçekleştirilse de, günümüzde maket denince bir hobi akla gelmektedir.

    tarihçesi:

    maket yapımcılığı neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir denilebilir. ilk maket örnekleri mısırda eski krallık döneminden kalma mezarlardan çıkarılmıştır. bunlar arasında kilden asker figürleri, savaş arabaları ve şaşırtıcı derecede detaylı ahşap gemi modelleri bulunmaktadır. eski yunan ve roma’da kilden veya kurşundan yapılan asker figürlerinin seçkin ailelerin çocukları tarafından eğitim veya eğlence amaçlı kulanıldığı bilinmektedir. bu gelenek ortaçağ ve sonrasında da kesintisiz sürmüştür. 17.yüzyılda bilim devriminin etkisini askerlik alanında göstermesiyle maket yapımcılığında bir çığır açılmıştır. krallıkların sınırlarını koruyan kalelerin ve donanmalar için yapılacak gemilerin (bkz: pruva hattı kalyonu) ön incelemeler amacıyla çok ayrıntılı maketleri yapılmaya başlanmış, böylece maket yapımcılığı başlıbaşına bir sanat haline gelmiştir. aynı zamanda yelkenli gemilerin altın çağı olan bu dönemde uzun deniz yolculuklarında canları sıkılan gemiciler tarafından balina kemiği gibi egzantrik malzemeler kullanılarak yapılan amatörce ancak son derece sanatkarane maket örnekleri dünyanın dört yanındaki pek çok müzelerde mevcuttur.

    maket yapımcılığını kitlelere indiren şey sanayi devrimi olmuştur. napolyon savaşlarını izleyen 19.yüzyılda askerler ve ordular toplumun her kesimi için çok popüler bir ilgi alanıydı. metalürjideki gelişmeler ve seri üretim sayesinde orta ve hatta düşük gelir sahibi kişilerin bile alabileceği kadar ucuz kurşun askerler üretilmeye başlandı. bunlar kısa sürede en sevilen oyun malzemelerinden biri haline geldi. kurşun askerlerin hazır boyanmışlarının yanında kişinin isteğine göre boyayabileceği çeşitleri de vardı. böylece çağdaş anlamda maketçiliğin ilk örneği ortaya çıktı. ikinci bir büyük atılım 1930larda plastiğin yaygınlaşmasıyla geldi. çok ucuz ve dayanıklı olan plastik aynı zamanda terebentin özlü tutkallarla da yapışabiliyordu. plastiğin bu özellikleri sayesinde önceden hazırlanmış çok sayıda parçalardan oluşan maketler piyasaya çıktı. bu ilk örnekler kalıpçılık metotlarının ilkelliği yüzünden fazla kabaydılar ancak fiyatları çok ucuzdu. ikinci dünya savaşını izleyen yıllarda özellikle amerika ve japonya’da kalıp teknikleri ve buna bağlı olarak maketlerin kalitesi sürekli gelişti. 1960ların sonlarında plastik gemi modelleri geleneksel ahşap modellerin kalitesine ulaştı. uçak ve araba modelleri de giderek en tutulan çeşitler haline geldiler. radyo sinyalciliğinde kullanılan gereçlerin boyca giderek ufalması sayesinde de uzaktan kumandalı uçak, gemi ve araba modelleri ortaya çıktı. günümüzde bilgisayar destekli lazerli kesim teknolojisi benzeri yeni buluşlar sayesinde perçin başı gibi en ufak ayrıntıları bile gösterebilen araçlar ya da suratları duygu ifadelerine sahip insan figürleri üretilebilmektedir.