• Hakkında.
 • sağlam kafa sağlam vücutta bulunur


  SAĞLAM  KAFA  SAĞLAM  VÜCUTTA  BULUNUR

  Sağlık, bütün canlılar için önemlidir. Yapılacak her işin temelidir. Sağlık olmadan hiçbir işten istenen sonuç alınamaz, işler gerekli şekilde gelişmez.

  Geleceğin dünyasını kuracak olan gençlerdir. Dünyanın bugünkü halinden şikayet eden gençlerin gelecekten şikayet etmeye hakları olmayacaktır.

  Geleceğin güzel olmasını istiyorsak, sağlıklı bir yaşam sürmeliyiz. Hem akıl sağlığımızı hem de vücut sağlığımızı korumalıyız. Bunun için uyuşturucu, alkol ve sigara gibi çağımızın en tehlikeli maddelerinden uzak durmalıyız.

  “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin tutsağı olmuş kişilerin sağlıklı olmasından ne ölçüde bahsedilebilir? İnsanı insan yapan, diğer canlılardan ayıran en önemli unsur olan aklın, sağlıklı ve verimli bir şekilde insanlığın yararında kullanılması, ancak sağlam bir vücutla mümkündür.

  Sınavlara hazırlıkta da sağlığa dikkat edilmelidir. Akıl ve vücut sağlığı, sınavlara hazırlanan öğrencilerin en önemli sermayesidir. Kötü alışkanlıkların pençesinde kıvranan bir kişinin aklını verimli bir şekilde kullanabileceğini düşünmek kişini kendini kandırmasından başka bir şey değildir. Fors ve Rojek yaptıkları bir araştırmada, alkol, sigara ve narkotik ilaçlar kullanan ortaokul ve lise öğrencilerinin kullanmayanlara göre derslerinde daha başarısız olduklarını ortaya koymuşlardır.

  Rüyalarımızı süsleyen, ümitlerimizi besleyen, bizleri şimdiden heyecanlandıran güzel yarınlara ulaşmak için siz değerli gençlerimize düşen, kötü alışkanlıklardan uzak durup korunmanızdır.

  Sağlıklı bir gençlik, ancak sağlıklı yarınları kurabilir; çünkü her işin başı sağlıktır.

  Bir ülkenin geleceği gençliğine bağlıdır. Temiz, sağlıklı ve mutlu yarınlar; ancak akıl ve vücut sağlığı yerinde, kötü alışkanlıkların semtinden bile geçmemiş tertemiz bir gençlikle mümkündür. Öyleyse gençliğimizi uyuşturucu, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan mutlaka korumalıyız.

  kaynak