• Hakkında.
 • istanbul haritası belediye


  istanbul harita ibb

  İstanbul’un yeni ‘Yerel Haritası’ İBB Sitesinde Yayında…

  ibb İSTANBUL HARİTASINI GÖRMEK İÇİN BURAYI TIKLAYIN

  http://www.arkitera.com/haberler/2004/12/04/kus_bakisi_istanbul.jpg

  Büyükşehir Belediyelerinin sınırlarını genişleten 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun ardından hazırlanan ‘Yerel İstanbul Haritası’, sitemizde yayında…

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyelerinin sınırlarını genişleten 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 23 Temmuz 2004 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından yeni ‘Yerel Harita’ çalışması başlattı ve kısa zamanda tamamladı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları İstanbul il sınırına taşıyan ve Büyükşehir Belediye Yönetimlerinin hukukî statüsünü yeniden düzenleyen kanun; vatandaşlara yönelik hizmetlerin daha plânlı, programlı, etkin, verimli ve uyum içinde yürütülmesini sağlamayı amaçlandı.

  Kanunla; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İzmit ‘Kocaeli’ Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları, il sınırlarına kadar genişletilirken, İstanbul’daki 32 ilçe belediyesi ile 40 civarındaki belde belediyesinin tamamı Büyükşehir Belediyesi sınırları içine dahil olmuş oldu.

  Buna göre; İstanbul’un Asya Yakası’nda Sultanbeyli ile Şile ilçeleri, Avrupa Yakası’nda ise Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca ilçeleri Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil oldu.

  Öte yandan; daha önce hukuki bir gerekçe olmadığı halde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet götürdüğü çok sayıda ilçe ve belde belediyesine yapılan yatırımların kanuni dayanağı da böylece sağlanmış oluyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin pekçok birimi, Büyükşehir sınırları içinde kalmayan ilçe ve belde belediyelerinde yaşayan vatandaşlara su, kanalizasyon, doğalgaz, ulaşım gibi pekçok hizmeti uzun yıllardır götürüyordu.

  5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ‘Üye’ sayısı da arttı. Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olan tüm ilçe ve belde belediyelerin başkanları doğal üye olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne dahil oldu.
  İBB