• Hakkında.
 • 2009 ramazan Fıtre miktarı


  2009 ramazan Fıtre miktarı

  Ramazan-fitresi (2009)

  Ramazan fitresi Bu sene yani 2009 senesi miktarı.Ramazan fitresi ne kadar.Ramazan fitresini niye veriyoruz,fazileti nedir işte cevaplar.

  Evvela Fitre vermenin faziletine değinelim..Peygamber efendimiz buyurdularki..

  (Ramazan orucu, gökle yer arasında durur. Sadaka-i fıtr verilince yükselir.) [Ebu Hafs]

  (Sadaka-i fıtr, oruçlunun, uygunsuz sözlerinden hâsıl olan günahları temizler.) [Beyheki]

  (Sadaka-i fıtr, zenginlerinize bir tezkiyedir. Fakirleriniz de verirse, Allahü teâlâ onlara daha çoğunu verir.) [Ebu Davud] (Tezkiye, temize çıkarma, temizleme demektir.)

  Diğer üç mezhepte, bir günlük yiyeceği olanın fıtra vermesi farzdır. Hadis-i şerifte, (Sadaka-i fıtrı, küçük büyük, zengin fakir herkesin vermesi gerekir) buyuruldu. (Ebu Davud)

  Unutmadan önemli bi hatırlatma yapalım lütfen fitrenizi Bayramdan önce veriniz.Evet şimdide miktarı vede neye göre fitre verildiğini yazalım inşaAllah..

  Ramazan fitre miktarı belirlendi


  24 Ağustos 2009 / 18:33


  Diyanet İşleri Başkanlığı 2009 yılına ait Fitre Miktarını belirledi.. bu yılki 2009 senesi miktarı 6.5 tl olarak açıklandı..

  Diyanet İşleri Başkanlığı 2009 yılına ait Fitre Miktarını, 6,5 lira olarak açıklarken İl Müftü Vekili Burhan İşliyen fitre ve zekatları Ramazan ayı içerisinde verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  2009 Yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı ile ilgili olarak açıklamada bulunan Erzincan Müftü Vekili Burhan İşliyen, Asgari ücret geçim standardı ve gıda fiyatları gibi kriterler ile, bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınarak, 2009 Yılı Ramazan ayının başlangıcından, 2010 Yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede Sadaka-ı Fıtır miktarının 6.5 lira olarak belirlendiğini, Sadaka-ı fıtrın ayni olarak ödenebileceği gibi nakden de ödenebileceğini söyledi.

  Belirlenen bu miktar asgari bir miktar olup, ideal olanın ise kişinin yaşam standartlarına göre, ailesinde günlük olarak kişi başına düşen harcamalarına karşılık gelen bir meblağın verilmesi olduğunun tavsiyesinde bulunan İşliyen, fitre ve zekatların Ramazan Bayramından önce Ramazan ayı içerisinde verilmesinin daha hayırlı olacağını söyledi.

  Etiketler: Ramazan-fitresi-Ramazanda-fitre-miktarı-2009