• Hakkında.
 • kpds ye nasıl hazırlanmalı


  KPDSye Hazırlık

  Ben 2002 yılında girdiğim KPDS sınavından C almıştım. Şimdi , KPDS sınavına hazırlıkla ilgili bilgilerimi, tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım inşaallah.

  Öncelikle şunu belirtmeliyimki KPDS de;  dinleme ve konuşma sınavı olmadığı için “Gramer ve Okuduğunu Anlama” ağırlıklı bir sınav. Ben sınava girmeden önce eski yıllarda çıkmış KPDS sorularını taramış ve 8 bin kelime ezberlemiştim. Bu yüzden sınavda bilmediğim kelimeleride tahmin ettim ve hiç zorluk çekmedim.. Sınavdaki tek sorunum 3 saat boyunca ancak 90 soruyu okuyup cevaplayabilmemdi.

  Gelelim Sınava Hazırlanırken Neler Yapmalısınız

  OKUDUĞUNU ANLAMA

  1.Sınavda coğrafya, kimya, tarih,ekonomi gibi  her alanla ilgili soru soruyorlar.  Bu yüzden her alanda kelime bilginizin iyi olması gerekir. Okuduğunuz soruları çözerken kelime zorluğu çekmemek için ilk önce mantıklı olarak daha önce çıkmış KPDS sorularını çözün ve sorulardaki bilmediğiniz bütün kelimeleri ezberleyin.

  Şuanda kitapçılarda en çok satan kitap şu:

  Ayrıntılı Konu Anlatımlı

  Test Your KPDS Level

  2002-2009 yılları arasında çıkmış bütün sorular ve çözümleri

  Suat Gürcan Rıdvan Gürbüz

  İrem yayınları

  NOT: Vaktiniz olursa 2002 yılından önce çıkmış sorularıda çözün ve bilmediğiniz kelimeleri ezberleyin.

  2.Sınavda güncel konularla ilgili paragraf soruları oluyor. Bu yüzden Newsweek, Times , National Geographic okuyun.. Zaten istenen, KPDS sınavına girenlerin bu dergi ve gazeteleri rahatlıkla okuyup anlayabilecek seviyede olmaları.

  3.Ayrıca kelime gücünüzü arttırmak için şu kitabı alın.

  Word Power for Profiency in English Ayhan Sezer

  Pelikan Yayıncılık.

  GRAMER BİLGİSİ

  Ben gramere Cambridge yayınlarının “English Grammar in Use ve Advanced Grammar in Use ”  kitaplarından hazırlandım. KPDS deki Bütün gramer sorularını yaptım.. Fakat bu kitapların konu anlatımı ingilizce.. Siz Hacettepe Taş yayınlarının “Profiency in English – ingilizce yeterlik ” kitabını alın.Konuları Türkçe çalışın ama Cambridge in sorularını çözün..

  KPDS nin Okuduğunu anlama ve  Gramer sorularını çözmek için bazı ipuçları püf noktalar var onları muhakkak bilmek gerekir.

  Ben şimdi ,değerli insan Ahmet Haşim Keskin Beyin benden isteği üzerine öncelikle Gramer konularından başlayıp sizlere bu ipuçlarını tek tek anlatacağım inşaallah..

  Hergün açtığım konuları şu linkten takip edebilirsiniz.

  http://www.odevindiryap.com/kategori/yabanci-dil/kpds/

  Başarılar dilerim