• Hakkında.
 • Jandarma teşkilatının kuruluşu ve amblemi


  Jandarma teşkilatının kuruluşu ve amblemi

  Jandarma Genel Komutanlığı.jpg

  Jandarma (Jandarma Genel Komutanlığı), Türkiye’de İl ve İlçe belediye sınırları dışında kalan yerler ile Polis teşkilatı bulunmayan yerlerde kendisine 2803 sayılı Jandarma Teşkilatı Görev ve Yetkileri Yasası gereğince ve diğer yasalarca verilen görevleri yerine getiren Askeri bir güvenlik ve kolluk kuvvetidir. Bu alan Türkiye yüzölçümünün % 92’sini (yeni devredilen yerler ile %82) kapsamaktadır.

  Jandarmanın görevi emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlamak, diğer yasa ve nizamların kendisine verdiği görevleri yerine getirmektir.

  Jandarma personeli; subay, astsubay, uzman jandarma,uzman erbaş, askeri öğrenci, erbaş ve erler ile sivil memur ve işçilerden oluşur.

  Jandarma, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olup, Silahlı Kuvvetlerle ilgili görevleri eğitim ve öğrenim bakımından Genelkurmay Başkanlığına, emniyet ve asayiş işleriyle diğer görev ve hizmetlerin ifası yönünden İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Ancak Jandarma Genel Komutanı Bakana karşı sorumludur. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Avni Atila Işık’tır.

  Jandarma amblemi kurulduğu 1839 tarihinden bu güne kadar 6 defa değişmiştir. Yapılan en son değişiklik 2004 yılında bugünkü kullanılan amblemde bulunan 1846 kuruluş yılının 1839 şeklinde değiştirilmesidir. Diğer amblem değişiklikleri hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

  kaynak