• Hakkında.
 • Türk dili bayramı ve yunus emre anma


  Türk dili bayramı ve yunus emre anma

  Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.13 Mayıs 1277 tarihli Karamanoğlu Mehmet Bey’in bu fermanın ve Türkçenin devlet dili olarak kabul edilişinin 731.yılı her yıl olduğu gibi karamanda 5-13 mayıs tarihleri arasında kutlanmakta, Türkdilinin korunması ve yeni nesle bir nebzede olsa dilin önemini açıklaması açısından güzel bir organizasyondur.

  Şu andaki zamanımızda dilde oluşan yozlaşmayı, hepimiz biliriz
  Örn tamam yerine: ok, merkez yerine center, daha birçok kelime dükkan isimleri tabelalar her yerdolmakta , karaman belediyesi Bu kötü gidişin önüne geçebilmek için Yabancı isimli dükkan isimlerine tabelalarına izin vermemektedir( yabancı marklar vb hariç tabi) hepimiz bu kötü gidişe türkdilinin yabancı diller boyunduruğuna girmesine bir nebzede engel olusak çok güzel olur,

  Atatürk ün dil üzerine şu sözlerini paylaşmak isterim

  “Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. ”

  kaynak