• Hakkında.
 • Uranüs ingilizce türkçe


  uranus gezegeni hakkında bilgi,uranüs, uranüs bilgileri, uranüs resimleri, uranüs uyduları Uranüs ingilizce türkçe,Uranüs gezegeni ingilizce türkçe

  http://www.uzaysitesi.com/wp-content/uploads/us-img/uranus-gezegeni.jpg

  Uranüs Güneş sisteminin Güneş’ten uzaklık sırasına göre 7. gezegenidir. Çap açısından Jüpiter ve Satürn’den sonra üçüncü, kütle açısından bu iki gezegen ve Neptün’ün ardından dördüncü sırada gelir. Adını Yunan mitolojisi’ndeki gökyüzü tanrısı Uranos’tan (Latinceleştirilmiş şekli ile Uranus) alır. 1781 yılında William Herschel tarafından bulunmuştur. Gaz devleri sınıfına girmektedir.

  Uranüs’ün kütlesi Yer’inkinin 15 katı, hacmi ise 63 katıdır. Uranüs’ün çevresinde ince, keskin hatlı ve koyu renkli 10 halkanın olduğu tespit edilmiştir. Halkaların tümü, yaklaşık 1 m çapında koyu renkli kaya benzeri parçalardan oluşmaktadır. Bunların yapısı henüz belirlenememiştir. Uranüs, kutbu güneşe bakacak şekilde tekerlek gibi döner. Böylece etrafındaki halkalar da dik olarak onunla birlikte döner. Uranüs’de, Yer’in ve Satürn’ün çevresindekilerle karşılaştırılabilecek ölçüde manyetik alan vardır. Manyetik alanın ekseni, gezegenin dönme eksenine göre 55° eğiktir ve bu diğer gezegenlere oranla oldukça yüksek bir değerdir. Bu eğiklik manyetik alanın, güneş rüzgarı karşında tirbuşon benzeri uzun bir kuyruk yapmasına neden olur. Gezegenin dönme periyodu yaklaşık olarak 17.5 saattir ve dönme ekseni olağandışıdır. Uranüs’ün eriyik halde bulunan ağır bir çekirdeği vardır. Çekirdeğin çevresinde ise su, metan ve amonyaktan oluşan birkaç bin °C sıcaklığında ve binlerce km kalınlığında bir manto yer alır. Bu aşırı sıcak mantonun, üzerindeki atmosferin ağırlığından kaynaklanan devasa basıncın etkisiyle kaynayamadığı ve buranın elektriksel olarak iletken olduğu, gezegenin manyetik alanını ürettiği sanılmaktadır.

  kaynak

  LEARNING ABOUT URANUS

  We don't have many good pictures of the gas giant Uranus. The seventh planet from the Sun is Uranus. William Hershel discovered it in 1781. It is one of the four gas giants in our Solar System, but is much smaller than both Jupiter and Saturn. You will find that Uranus is similar in some ways to Neptune, the eighth planet. Only one Voyager probe has flown by Uranus so very little is known about the planet.

  Like other planets we discussed, Uranus is a planet largely composed of gases. It has a light blue color because of the methane in its atmosphere. The atmosphere of hydrogen, helium, and methane is constantly swirling around the planet. As you move from the core to the surface of the atmosphere, you will discover liquid rock, ice, and molecular hydrogen. There is no layer of metallic hydrogen like Jupiter and Saturn.

  SPINNING ON ITS SIDE

  Scientists also discovered something very special about Uranus’ axis. Instead of orbiting on an axis like the other planets (up and down), Uranus spins almost on its side. When you see pictures of the Earth rotating, you see it spinning a little off-center. Uranus spins on a horizontal axis, not a vertical one.

  A SOUPY ATMOSPHERE

  Astronomers have also determined that Uranus is smooth. There is so much going on in the atmosphere and so little activity in the core that the surface doesn’t change. If an asteroid hits the planet, the swirling storms wipe the craters away. Although the storms swirl around the planet, there are few distinct clouds. The atmosphere moves as a constantly mixing soup.

  kaynak